Як врятувати від раку шийки матки себе та свою доньку? Зрозумілі відповіді на складні питання
- Що таке рак шийки матки і як він виникає?
- Як вірус папіломи людини потрапляє в організм?
- ВПЛ завжди викликає рак?
- Презерватив захистить мене від ВПЛ?
- Як зрозуміти, що я інфікована ВПЛ?
- Які дослідження потрібні для виявлення ВПЛ та попередження раку шийки матки?
- Чому у 21-25 років не можу одразу здати ВПЛ-тест?
- Якщо в мене позитивний ПАП- або ВПЛ-тест — це означає, що в мене рак?
- Як підготуватися до ПАП- та ВПЛ-тестування?
- Чи можна себе захистити від ВПЛ?
- А якщо я старша за 26 років — чи є сенс вакцинуватися?
- Чи безпечна вакцина проти ВПЛ?
- Де я можу вакцинуватися?
- Що ще може зменшити ризик ВПЛ та раку шийки матки?
- Чи правда, що комбіновані оральні контрацептиви (КОКи) викликають рак шийки матки?
- Які ще гінекологічні хвороби можна визначити за допомогою лабораторних обстежень?
Рак шийки матки — поширене захворювання в усьому світі. За даними ВООЗ, він посідає четверте місце серед інших жіночих онкологічних захворювань. У 2022 році у світі діагностували 660 000 випадків раку шийки матки, в Україні — понад 3000, з них 1106 були летальними.
Кожна жінка має ризик розвитку цього захворювання. Однак у сучасному світі є ефективні методи профілактики та раннього виявлення хвороби. Які саме — LIGA.net розповідає у спецпроєкті, що виходить за підтримки медичної лабораторії ДІЛА.
Текст підготовлений разом з Тетяною Тутченко, науковою консультанткою медичної лабораторії ДІЛА, лікаркою вищої категорії та кандидаткою медичних наук.
Що таке рак шийки матки і як він виникає?
Уявімо матку. Її нижня частина, яка зʼєднується з піхвою, називається шийкою. Саме в цій зоні починається розростання клітин, яке утворює злоякісну пухлину. За даними ВООЗ, у 99% випадків винуватцем цієї хвороби є вірус папіломи людини (ВПЛ).
"Рак шийки матки не виникає за один день і навіть не за місяць. Як це відбувається: у клітини шийки матки потрапляє високоонкогенний вірус папіломи людини. У більшості випадків імунітет його поборе, але в деяких — він тривалий час залишатиметься в клітині. Не просто житиме там, а буде розмножуватися та інтегруватися в геном клітини, роблячи її "ненормальною". Ці знання про причину і процес розвитку РШМ надають можливість його попередити. Це первинна профілактика, а саме вакцинація від ВПЛ та спосіб життя, що зменшує ризик інфікування та тривалого перебування в організмі. Та вторинна профілактика як скринінг на рак шийки матки, тобто виявлення передракових станів (дисплазій)", — пояснює Тетяна Тутченко.
ВПЛ поділяється на два основні типи за рівнем небезпеки. Найбільш загрозливі штами можуть викликати рак, особливо небезпечні вони для шийки матки – майже 99% випадків цього захворювання спричинені саме вірусом папіломи людини.
Існують також менш небезпечні типи ВПЛ, які зазвичай проявляються появою бородавок і можуть пройти самостійно без медичного втручання.
Особливість ВПЛ полягає в тому, що він переважно протікає без жодних симптомів.
Дисплазія шийки матки — це передраковий стан, за якого робота та вигляд клітини змінюються. Однак у більшості випадків жінка не має жодних симптомів. На легкій та середній стадіях лікар може рекомендувати контрольні огляди без операційного втручання. У важкій стадії дисплазія, більш ймовірно, призведе до раку. Саме тому передчасне її виявлення та правильне лікування допоможе зупинити розвиток онкології.
Як вірус папіломи людини потрапляє в організм?
Зазвичай ВПЛ передається статевим шляхом. Ним можна заразитися під час будь-якого виду сексу (вагінального, анального, орального). Адже вірус передається через контакт з зараженою шкірою та слизовими оболонками статевих органів і може вражати як жінок, так і чоловіків.
"ВПЛ можна інфікуватися знову і знову навіть від одного статевого партнера. Адже стійкий імунітет до нього не формується. Окрім того, є ризик реактивації – відновлення розмноження вірусу, що перебував в латентному стані в клітинах організму", — пояснює Тетяна Тутченко.
ВПЛ завжди викликає рак?
Ні, загалом існує понад 200 різних видів ВПЛ, але тільки деякі з них – онкогенні.
"Одні штами вірусу у разі тривалого перебування в клітинах можуть викликати рак шийки матки, горла, прямої кишки, інші — викликають доброякісні зміни, наприклад бородавки чи кондиломи. А є ті, що взагалі не дуже впливають на здоровʼя", — пояснює Тетяна Тутченко.
Презерватив захистить мене від ВПЛ?
Постійне використання презерватива знижує ризик інфікування ВПЛ та іншими інфекціями, які передаються статевим шляхом (ВІЛ, хламідії, збудники сифілісу, гонореї тощо). Але вони не захищають від вірусу папіломи людини на всі 100%.
"Презерватив — це важливо і потрібно. Але гарантії повного захисту немає, тому що цей вірус живе в клітинах шкіри і слизової. Тож під час контакту він може легко мігрувати клітинами, досягаючи слизової шийки матки", — пояснює лікарка.
Як зрозуміти, що я інфікована ВПЛ?
Все залежить від штаму вірусу. Деякі можуть проявитися лише новоутвореннями на шкірі у вигляді бородавок та кондилом.
Але онкогенні штами ВПЛ, як і рак шийки матки на ранніх стадіях, не мають жодних симптомів. Ви можете жити роками та не знати про зміни в клітинах.
Такі симптоми, як вагінальна кровотеча, рясна і тривала менструальна кровотеча, водянисті чи кровʼяні виділення, тазовий біль зазвичай зʼявляються на запущених стадіях раку.
Тому єдиний метод виявлення інфікування — щорічний гінекологічний огляд та відповідні скринінги.
"Не слід самостійно здавати дослідження на виявлення ВПЛ у себе чи партнера. Адже це матиме сенс лише в системі певних скринінгів, яку допоможе підібрати лікар", — наголошує лікарка.
Які дослідження потрібні для виявлення ВПЛ та попередження раку шийки матки?
Скринінг на рак шийки матки, або цервікальний скринінг, – це система заходів для попередження раку шийки матки. Його рекомендують проходити жінкам без жодних симптомів захворювання і з певною періодичністю. Жінки, які були вакциновані від ВПЛ, також підлягають скринінгу.
Скринінг на рак шийки матки — комбінація двох досліджень: ПАП-тест, або цитологія шийки матки, та ВПЛ-тест – виявлення генетичного матеріалу високоонкогенних ВПЛ у клітинах шийки матки. Ці дослідження взаємодоповнюють одне одного, їх використовують у різних послідовностях і комбінаціях, залежно від віку жінки та інших факторів.
ПАП-тест (цитологія) — забір мазка з шийки матки для виявлення передракових змін в клітинах.
Традиційний варіант ПАП-тесту — мазок на скло. Однак більш інформативним є сучасний метод рідинної цитології: зразок клітин транспортують до лабораторії в рідині-консерванті. Це дозволяє досліджувати більшу кількість клітин в кращій якості, а також використовувати ці клітини для інших досліджень (ВПЛ та інші інфекції).
Загалом ПАП-тест дозволяє виявити дисплазію шийки матки та рак на дуже ранніх стадіях, коли його легше лікувати. Зазвичай жінкам рекомендується проходити ПАП-тест раз на три роки, починаючи з 21-річного віку, або за рекомендаціями лікаря.
ВПЛ-тест — перевірка ДНК вірусу в клітинах шийки матки, отриманих за допомогою мазка.
Зауважимо: жінка, у якої виявлено "ненорму" за будь-яким із зазначених тестів, надалі переходить до категорії "менеджменту з метою попередження раку шийки матки", а не скринінгу. З плином часу більшість жінок повертається до рутинного скринінгу, тобто виходять із зони підвищеного ризику.
Чому у 21-25 років не можу одразу здати ВПЛ-тест?
У більшості молодих жінок цей вірус тимчасово живе в клітині. Потім імунітет бореться з ним самостійно, попри те що у 20+ років ризик інфікування дуже високий через активне статеве життя.
"Саме тому недоцільно обстежувати дуже молодих жінок на наявність ВПЛ. Ймовірно, що він є, але тимчасово. Однак ПАП-тест допоможе виявити наявні зміни в клітинах. Це рідкісні випадки, але трапляються", — запевняє Тетяна Тутченко.
Якщо в мене позитивний ПАП- або ВПЛ-тест — це означає, що в мене рак?
Отримавши результати будь-якого з цих тестів, не варто панікувати!
Якщо ПАП-тест підтвердив зміни в клітинах, то це не означає, що у вас рак. Це підтвердження патологічного процесу. Гінеколог допоможе підібрати шляхи рішення виявленої проблеми. Найчастіше це буде спостереження з періодичними контрольними обстеженнями.
Позитивний ВПЛ-тест свідчить про підвищений ризик розвитку дисплазії, а надалі, можливо, й раку шийки матки.
"У більшості випадків цей ризик не стає реальністю, але для впевненості лікар призначатиме повторні тести на ВПЛ, ПАП-тест та додаткові обстеження – кольпоскопію та біопсію шийки матки, – пояснює Тетяна та додає: — Лише невелике число жінок потребуватиме хірургічного втручання, щоб не допустити розвитку раку з притаманними йому ризиками для життя".
Як підготуватися до ПАП- та ВПЛ-тестування?
В обох випадках лікарка радить:
здавати тест в перші дні після менструації, коли вже немає кровʼянистих виділень;
відмовитися від сексу мінімум на 24 години до здавання дослідження;
не використовувати вагінальні засоби — наприклад, сперміциди, лубриканти, свічки, тампони мінімум за добу до тестування;
УЗД органів малого таза робити після скринінгу, адже гель та гінекологічні рукавички можуть вплинути на результати тестів.
Чи можна себе захистити від ВПЛ?
На всі 100% ми не можемо захистити себе від вірусу папіломи людини, а відтак — від раку шийки матки. Однак є заходи, які допомагають мінімізувати цей ризик — зокрема вакцинація.
За даними Центру з контролю та профілактики захворювань у США, вона запобігає понад 90% випадків раку, спричиненого ВПЛ. Саме ж щеплення проводять у 84 країнах світу, включно з США, Канадою та більшістю країн ЄС.
В ідеалі вакцинуватися слід ще до початку статевого життя — у віці 9-15 років. За даними досліджень, у цьому віці вакцина працює максимально ефективно.
"До 26 років молодим жінкам також є сенс вакцинуватися. Ймовірно, у вас вже був контакт з вірусом, але організм молодий і має досить гарну імунну відповідь".
"Тож це також знижує ризик важких уражень шийки матки в подальшому житті. Окрім того, є деякі дослідження, які підтверджують користь вакцини і у старшому віці", — пояснює лікарка.
А якщо я старша за 26 років — чи є сенс вакцинуватися?
За даними Центру з контролю та профілактики захворювань у США, деяким дорослим віком 27-45 років можна вакцинуватися, але після консультації з гінекологом. Лікар допоможе оцінити ризики зараження та можливі переваги вакцинації проти них.
У цьому віці вакцинація має меншу дію, оскільки з високою вірогідністю жінка вже піддавалася впливу вірусу папіломи людини. Після 45 років це щеплення проводять лише в окремих випадках.
Чи безпечна вакцина проти ВПЛ?
В Україні існує декілька вакцин проти ВПЛ, але всі вони абсолютно безпечні. Адже ними вакцинуються тисячі дівчат та жінок в усьому світі.
"Часто питають про випадок, коли начебто вакцина про ВПЛ призвела до порушення репродуктивної функції двох жінок. Однак науковці повністю дослідили ці випадки й виявили, що їхні проблеми не повʼязані з вакциною. Вони мають окремі хвороби, які ускладнюють подальшу вагітність. Тобто це міф, що вакцина проти ВПЛ порушує функцію яєчників, отже, не дає завагітніти, — наголошує Тетяна і підсумовує: — Безпека вакцин проти ВПЛ доведена великими клінічними випробуваннями".
Де я можу вакцинуватися?
В Україні вакцинація проти ВПЛ не внесена в календар обовʼязкових щеплень. Відтак, вакцину треба купувати власним коштом. Про це можна уточнити у сімейного лікаря, гінеколога або ж звернутися у клініку, де є вакцинальний кабінет, а отже, можливість замовити й провести щеплення відповідно до стандартів.
Кількість щеплень залежить від віку. Наприклад, дівчатам у віці 9-15 років слід зробити дві дози вакцини з певною періодичністю, а старшим жінкам — три дози. Періодичність та кількість доз слід обговорити зі своїм гінекологом.
Лікарка радить дотримуватися базових порад перед вакцинацією:
маєте підвищену температуру, прояви ГРВІ — відкладіть вакцинацію до одужання;
між щепленням проти COVID-19/грипу та ВПЛ має пройти місяць.
Що ще може зменшити ризик ВПЛ та раку шийки матки?
Дослідження доводять: паління, статеві інфекції та поганий стан вагінальної мікрофлори допомагають вірусу довго жити в клітинах та не дають імунітету ефективно боротися проти нього.
Саме тому первинною профілактикою раку шийки матки можуть бути корисні зміни у способі життя:
відмова від куріння цигарок, вейпів, електронних аналогів тощо. Це не тільки скорочує період роботи яєчників у жінок та призводить до старіння шкіри, але й підвищує ризик ВПЛ асоційованого раку шийки матки;
зменшення кількості статевих партнерів. Інакше жінка отримуватиме різні штами папіломавірусу та, ймовірно, венеричні інфекції, які створюють сприятливе середовище для негативних змін у клітинах;
використання презервативів та перевірка статевих партнерів на наявність інфекцій, що передаються статевим шляхом.
Чи правда, що комбіновані оральні контрацептиви (КОКи) викликають рак шийки матки?
Сучасні дослідження все більше свідчать проти цього твердження.
"У 1960–1980-х роках проводили епідеміологічні дослідження, які показали звʼязок між препаратами та захворюванням. Тривале (понад 5-8 років) прийняття КОКів навіть згадується серед факторів ризику раку шийки матки. Проте, більш ймовірно, це повʼязано з підвищенням інфікування ВПЛ та статевими інфекціями через незахищений секс у жінок, які користувалися оральними контрацептивами в цих дослідженнях, – пояснює Тетяна та додає: — В сучасних дослідженнях ризик раку шийки матки у жінок з тривалим прийняттям КОКів невеликий або відсутній. Натомість переваги гормональної контрацепції значно переважають над їх можливим зв'язком з онкологією".
Які ще гінекологічні хвороби можна визначити за допомогою лабораторних обстежень?
Окрім папіломавірусу, ви також можете перевірити свій організм на наявність інших інфекцій, які передаються статевим шляхом та викликають такі хвороби, як хламідіоз, гонорея, сифіліс або трихомоніаз.
"У деяких випадках ви можете запідозрити їх за такими симптомами, як рясні вагінальні виділення та больові відчуття. Але у понад половині випадків вони особливо нічим не проявляються, тому виявити їх можна лише за допомогою досліджень. Їхнє ігнорування може призвести до проблем з вагітністю або ж хронічними болями, що актуально і для чоловіків, і для жінок", — пояснює Тетяна Тутченко.
Також профілактичні обстеження у гінеколога допоможуть перевірити мікрофлору піхви. Оскільки дисбіоз може викликати дискомфорт в зоні статевих органів та бути допоміжним фактором шкідливої дії ВПЛ.
"Однак будь-які обстеження слід здавати за рекомендацією гінеколога. Лікар призначить пакет досліджень, який дійсно буде показовим конкретно для вас", — підсумовує Тетяна Тутченко.