Спецпроєкт
Зміст:
  1. Еволюція міського простору: все важливе має бути поряд
  2. Анатомія комфорту: дім, де хочеться жити
  3. Психологія комфорту: менше часу в дорозі, більше в дії
  4. Власне зелене подвірʼя та парк через дорогу
  5. Чому комфортні простори постійно зростають у вартості

У сучасних умовах час — це головна валюта. Водночас наші міста переважно забудовані так, що ми витрачаємо години на те, щоб дістатися до навчальних закладів, офісів, торговельних центрів тощо. Згідно з дослідженням, середній мешканець Києва витрачає приблизно 43 хвилини на поїздку в один бік, що включає дорогу до роботи, навчання або інші щоденні маршрути. Одна з причин таких витрат часу в тому, що міська інфраструктура формується хаотично: поруч із вашим будинком може бути три кав'ярні, але жодного медичного закладу чи, наприклад, школи.

Boston Creative House просуває альтернативу — місце, де все потрібне поруч. Проєкт, реалізований SAGA Development у співпраці з BGV Development, створений за принципом "all in": працюй, відпочивай, живи — без нагальної потреби виходити за межі комплексу. Яка інфраструктура запланована в комплексі та як проводитимуть свій день його майбутні мешканці — у спецпроєкті LIGA.net, створеному разом з Boston Creative House.

Еволюція міського простору: все важливе має бути поряд

У більшості великих міст спальні райони відокремлені від бізнес-кварталів, а поїздка на роботу займає в середньому 45–60 хвилин на день. За даними McKinsey, міські жителі щодня витрачають до 15% свого часу лише на переміщення. Цей ритм породжує втому, хронічний стрес і брак часу на життя.

Сучасні урбаністи, серед яких Йен Ґел і Карлос Морено, запропонували альтернативу — місто коротких відстаней, або "15-хвилинне місто". Ідея проста: усі базові потреби (робота, освіта, здоров’я, покупки, відпочинок) мають бути доступними у межах пішої або велосипедної досяжності.

Можливість швидко закрити всі побутові потреби — це не просто зручність, а нова якість життя. Ініціатива Health and Places Initiative (HAPI), спільний проєкт Гарвардської школи дизайну та Гарвардської школи громадського здоров'я, досліджує вплив міського середовища на здоров'я та добробут мешканців. За результатами одного з досліджень HAPI, саме відстань до базових сервісів має найбільший вплив на рівень задоволеності життям у місті.

Анатомія комфорту: дім, де хочеться жити

Boston Creative House є прикладом нового підходу до планування житлового простору, де кожен об'єкт має своє місце, функцію і логіку. Самі будинки створені з увагою до деталей: від товщини цегли до загального планування квартири.

Житловий комплекс складатиметься з двох 25-поверхових будинків, що стоятимуть на 4-поверховому стилобаті — спільній нижній частині будівлі з комерційними приміщеннями та паркінгом. Будинки зводяться паралельно один одному, стилобат — по периметру, а всередині девелопери облаштують внутрішній двір, який буде закритим від сторонніх та автівок. Комплекс будується за монолітно-каркасною технологією: це коли спочатку заливають бетонний каркас будівлі, а вже потім заповнюють зовнішні та внутрішні стіни. Така технологія робить будинок міцним, довговічним і дозволяє гнучко планувати квартири.

Загалом в ЖК Boston Creative House заплановано 644 квартири. Площа найменшої однокімнатної стартує від 43 кв. м, найбільший чотирикімнатний пентхаус займатиме 110 кв. м. Свої автівки майбутні мешканці новобудови зможуть залишати на підземному паркінгу, який одночасно слугуватиме укриттям під час повітряних тривог.

Психологія комфорту: менше часу в дорозі, більше в дії

За даними Американської психологічної асоціації (APA), щоденні поїздки на роботу — один із найсерйозніших чинників хронічного стресу. Це дратує людей майже так само, як нестача грошей і політична нестабільність. Американське дослідження підтверджує українська сумна статистика: за даними Національного транспортного університету України, у 2024 році кияни провели в заторах близько 350 годин на рік, що відповідає 45 дням. Тобто півтора місяця на рік мешканці великих міст проводять у заторах. Це майже вдвічі більше, ніж стандартна відпустка у 24 календарних дні.

Однією з ключових особливостей Boston Creative House є багаторівнева інфраструктура, що створює комфортне середовище для мешканців на всіх етапах повсякденного життя. Ця концепція стала основою для проєкту, де кожен елемент інфраструктури не тільки зручний і доступний, але й інтегрований у єдину систему. У стилобатній частині комплексу будуть доступні офіси, коворкінги, медичний центр, дитячий садочок і школа, мережевий продуктовий маркет, відділення пошти, магазини побутових товарів, спортивний клуб, кавʼярні й салони краси. А на даху стилобату облаштують падел корти — сучасні майданчики для гри, що поєднує елементи тенісу та сквошу, і стрімко набирає популярності в усьому світі.

У ЖК Boston Creative House все буде знаходитися в межах пішої досяжності. Це дозволить жителям суттєво зменшити час у дорозі та зберігати енергію на важливіше — спілкування, відпочинок, творчість. Водночас усі простори спроєктовані так, аби мешканці не перетиналися з бізнес-клієнтами, а приватність зберігалася, навіть коли йдеш за кавою. Це не просто продумане планування — це про повагу до особистого простору.

Компактність і керованість міського простору — не лише зручно, але й сприяє внутрішньому відчуттю безпеки, стверджують психологи. Коли мешканці знають, що всі необхідні сервіси й інфраструктура знаходяться поруч, вони почуваються більш захищеними. Це знижує рівень тривоги, адже людина може швидко отримати допомогу або знайти необхідні ресурси в разі потреби. Окрім того, коли кав’ярня, садок, зал і школа — поруч, виникають спонтанні соціальні зв’язки. Люди починають впізнавати одне одного, утворюється місцева спільнота, що підвищує рівень довіри у мікросередовищі.

Проте, звісно, навіть найретельніше продуманий житловий простір не може повністю замінити місто. Іноді мешканцям усе ж таки потрібно буде вирішити справи поза межами комплексу. Boston Creative House розташований за 650 м від станції метро "Почайна". Також поруч проходять ключові транспортні артерії міста — зокрема, проспект Степана Бандери, що виходить на вулицю Набережно-Рибальську та Гаванський міст.

Власне зелене подвірʼя та парк через дорогу

Ще у 1980-х роках американський біолог Едвард Вілсон висунув гіпотезу, що люди мають генетичний біологічний зв'язок із природою — отже, й потребу цей зв'язок підтримувати. Пояснення — в нашій еволюції: тисячі років людина жила в тісному контакті з природою, і лише останні десятиліття — в умовах бетону та скла. Дослідження свідчать, що навіть часткове повернення до зеленого середовища відновлює внутрішній баланс. Простий краєвид з вікна на дерева чи водойму може зменшити тривожність, пришвидшити відновлення після хвороб і зробити людину більш задоволеною життям.

Внутрішній двір ЖК Boston Creative House буде зеленим і затишним: тут висадять дерева й кущі, розмістять зони відпочинку, дитячі та спортивні майданчики. Завдяки відсутності багатоповерхової забудови навколо, з верхніх поверхів відкриватимуться панорамні види на Київ і Дніпровську гавань.

У розпорядженні мешканців новобудови буде не лише власний двір, але й парк з набережною, що розташований через дорогу. Його історія досить цікава: згідно з детальним планом розвитку території (ДПТ), що діяв до 2016 року, жодного парку на Почайні не було. Натомість біля озера Йорданське планувалося будівництво багатоповерхового будинку, автозаправної станції та розширення автомагістралі. Це обурювало місцевих жителів, і вони почали вимагати у столичної влади ухвалити новий план території. Було створено громадський рух "Почайна", який поставив собі за мету захист і ревіталізацію однойменної річки.

Городяни перемогли: було затверджено новий ДТП, а у 2017 році Київська міська рада оголосила архітектурний конкурс на найкращий проєкт майбутнього парку з набережною Почайни. На ньому виграла концепція Валентина Уварова, Віталія Ткача та Дмитра Казакова. Вони запропонували звільнити історичну річку з бетонного колектора, повернути її на поверхню й об'єднати з озерами пішохідним мостом, а навколо створити паркову зону з дорослими деревами.

Створення парку здійснюється у два етапи. На першому планується розчистити озера, зробити їх придатними для купання, облаштувати пішохідні й велосипедні доріжки в береговій зоні. На другому етапі передбачається будівництво мостових переходів — зокрема, велопішохідного мосту над проспектом Бандери та воднопішохідного тунелю під ним. Утілювати в життя ці плани почали ще в 2019 році. Було розчищено озеро Йорданське, а на його березі створено парк і місця для відпочинку. Цю зону планується з'єднати мостом з тією частиною Почайни, де зараз будується Boston Creative House — біля нього парк продовжуватиметься.

Один день із життя в Boston Creative House
У Boston Creative House ранок починається не з традиційного затору на проспекті, а з тренування на першому поверсі власного будинку. Ліфт — це єдиний "транспорт", який знадобиться, щоб дістатися до спортивного залу з панорамними вікнами, де можна розбудити тіло. Нікуди не треба поспішати — діти вже в школі, яка так само розташована в житловому комплексі.

Після тренування — коротка прогулянка до кавʼярні, знайомі бариста і кілька хвилин тиші з улюбленим капучино й видом на озеро. Офіс чи коворкінг — буквально за кілька кроків. Без поспіху, без запізнень, без стресу.

Після насиченого робочого дня не потрібно витрачати час на поїздки по магазинах — усе поруч. Забігти до магазину, залишити авто на мийці, забрати дитину із секції або сходити на масаж — вечірня рутина в Boston Creative House не забирає сил, а навпаки дарує відчуття завершеного дня. Коли все необхідне знаходиться в пішій доступності, вечір залишається для головного — себе, родини, спокою.

Вихідні у Boston Creative House так само не потребують логістики. Поки діти займаються у дитячому клубі, батьки можуть зіграти партію на падел корті, сходити на йогу або просто прогулятися парком. А ввечері всією родиною відвідати ресторан на території комплексу або влаштувати мінішопінг без черг і тисняви.

Чому комфортні простори постійно зростають у вартості

Згідно з аналітикою Colliers International, об’єкти з повноцінною інфраструктурою зростають у вартості в середньому на 25–30% швидше, ніж стандартні ЖК. Попит на "житло з сервісами" в Україні стабільно зростає з 2021 року. Це пов'язано з тим, що такі об'єкти забезпечують мешканцям вищий рівень комфорту і зручності, що робить їх більш привабливими для покупців та інвесторів.

Також у житлові комплекси, створені за концепцією "all in", активніше заходить бізнес. Усе тому, що комерційні площі тут працюють ефективніше — трафік гарантований, адже мешканці щодня користуються сервісами на місці.

Окрім економіки, цей формат має й екологічну перевагу. Компактні житлові кластери допомагають суттєво зменшити вуглецевий слід. За підрахунками організації C40 Cities, перехід до "міст коротких відстаней" дозволяє зменшити кількість автомобільних поїздок на 50%.