Допоміжні засоби реабілітації: що і як можна отримати безкоштовно
На правах реклами
Забезпечення допоміжним засобами реабілітації (ДЗР) — це не лише про обладнання, це шанс на якісне життя для кожного, хто його потребує. Проте досі не всі знають, що їх можна отримати безоплатно відповідно до "Порядку забезпечення допоміжними засобами реабілітації…". Одразу зазначимо, що йдеться про забезпечення ДЗР не лише військових, а й усіх категорій населення.
До ДЗР належать:
· протезно-ортопедичні вироби (й ортопедичне взуття також);
· спеціальні засоби для самообслуговування та догляду (для вдягання та захоплення предметів тощо;
· пристрої для пересування (крісла колісні, ходунці, тростини та ін.;
· засоби для підйому й переміщення;
· меблі й інші спеціалізовані оснащення (ліжка з підйомним механізмом тощо);
· спеціальні засоби для орієнтації, спілкування й обміну інформацією.
Існує також Перелік ДЗР, які підлягають компенсації для осіб з інвалідністю та інших соціальних груп, затверджений Міністерством соціальної політики (Наказ № 309). Цей Перелік досить широкий, у ньому конкретизуються засоби та строк їх безкоштовної експлуатації. Наприклад, система ортезів із вказанням відділу хребта чи іншої частини тіла надається строком на 1 рік особам старшим за 18 років, а мобільний телефон для спілкування й обміну інформацією – на 5 років.
Як отримати ДЗР
З 2023 року у зв’язку зі збільшеними потреби в реабілітації пацієнтів процес отримання ДЗР значно спрощено. Так, милиці, крісла колісні, протези й ортези стали доступні пацієнтам прямо в медзакладах без бюрократичних затримок і обов’язкового висновку мультидисциплінарної реабілітаційної команди.
Оцінка потреб пацієнта в ДЗР розпочинається під час первинного обстеження мультидисциплінарною командою, яка розробляє індивідуальний реабілітаційний план.
ДЗР для тимчасового та постійного користування
Доступ до ДЗР без нервування, бігання кабінетами лікарів або пошуків додаткової інформації можливий не тільки на ранніх етапах, а й під час довготривалої реабілітації. У медзакладі й раніше надавали необхідні пристрої під час відновлення пацієнта, проблемою було знайти їх після виписки. Тепер це питання також вирішено — можна взяти базові ДЗР для тимчасового використання поза медзакладом.
Рішення про видачу ДЗР прийматимуть мультидисциплінарні реабілітаційні команди. Його фіксують в індивідуальному реабілітаційному плані та вносять до Електронної системи охорони здоров’я.
Тимчасові допоміжні засоби реабілітації серійного виробництва, тобто ті, що виготовляються за стандартними параметрами, людина зможе взяти додому та повернути після користування в найближчий кабінет асистивних технологій незалежно від того, де такий засіб було видано.
Якщо ж у пацієнта виявлено стійке обмеження повсякденної життєдіяльності, можна отримати підлаштовані під антропометричні параметри протези чи ортези, які не потрібно повертати.
А власне алгоритм отримання можна зрозуміти з короткої інфографіки:
Активні посилання та більше інформації: https://www.undp.org/uk/ukraine/publications/bezoplatna-reabilitatsiya-v-ukrayini-yak-otrymaty-dopomohu
Матеріал створено в рамках інформаційної кампанії ПРООН, що реалізується в межах проєкту "Протимінна діяльність в Україні" за фінансової підтримки урядів Іспанії та Республіки Корея.