Кібербезпека для людей літнього віку: прогресивне навчання самозахисту в мережі
На правах реклами
У сучасному світі цифрові технології стали невід’ємною частиною життя. Літні люди дедалі частіше використовують смартфони, банківські картки та соціальні мережі. Проте разом із новими можливостями вони стикаються з ризиками – шахрайськими схемами, фінансовими аферами та кіберзлочинністю. Не секрет, що протистояти всьому цьому покоління, що звикле до "аналогового" життя, майже не вміє. Але це не означає, що його не можна навчити!
Наразі в Україні набирають популярність освітницькі проєкти, курси та програми для пенсіонерів. Майже у кожному великому місті відкриваються університети третього віку для освіти людей 60+.
Університет третього віку ПРОТОН благодійного фонду Let’s Help – один із найбільших університетів свого роду, які надають безбар'єрний доступ до освіти для літніх людей. Студенти університету щотижня навчаються платіжній безпеці та кібергігієні ексклюзивно від керівниці Школи кібербезпеки Асоціації ЄМА Ukrainian Interbank Payment Systems Member Association "EMA" Раїси Федоровської.
Чому люди поважного віку – вразлива група для шахраїв?
В першу чергу, через нестачу досвіду у сфері цифрової безпеки. Багато літніх людей не знають, як розпізнати шахрайські сайти, підозрілі дзвінки чи фішингові листи. Вони можуть довіряти повідомленням про "грошову допомогу" чи проханням надати особисті дані.
Також, вони залишаються вразливими через соціальну ізоляцію та довірливість. Люди похилого віку часто довіряють незнайомцям, особливо коли отримують емоційні повідомлення, наприклад, про допомогу родичу. Шахраї активно використовують психологічний тиск, щоб викликати почуття терміновості та змусити людину прийняти неправильне рішення.
Не в останню чергу серед цих причин йде і фінансова вразливість. Старші люди часто накопичують заощадження, що робить їх привабливою мішенню для зловмисників.
Крім того, літні люди не знають, як правильно та безпечно користуватися карткою та здійснювати безпечні платежі в Інтернеті. Часто вони не володіють базовими навичками розпізнавання шахрайських сайтів, алгоритму дій у разі зіткнення з шахрайством тощо, що підвищує ризики фінансових втрат.
Як Університет "Протон" і Асоціація ЄМА вирішують цю проблему?
Щотижня проходить онлайн-лекція, під час якої керівниця Школи кібербезпеки Асоціації ЄМА Раїса Федоровська до деталей розбирає шахрайські схеми та вчить всім аспектам безпечного поводження – в мережі і в телефоні.
Ось лише деякі з порад, які отримали студенти на одній з лекцій:
• Паролі до Інтернет-банку, електронної пошти та соціальних мереж мають бути унікальними та підстраховані другим фактором.
• SIM-картка має бути захищена надійним 8-значним PIN-кодом, а не стандартним заводським, встановленим за замовченням (0000 або 1111).
• Ні за яких умов не розголошувати телефоном термін дії, тризначний код безпеки зі звороту картки, SMS-паролі від банку та мобільного оператора.
• Необхідно обов’язково пройти ідентифікацію у мобільного оператора, прив’язавши свій номер телефону до паспорта або іншого документа, що посвідчує особу.
• Якщо ви стали жертвою шахрайства та розголосили реквізити своєї картки зловмисникам, необхідно негайно заблокувати картку та подати звернення до Кіберполіції онлайн за посиланням.
• Відповіді на секретні запитання слід обирати нестандартні, а для віддаленої ідентифікації в банку не використовувати справжнє дівоче прізвище матері.
• Уважно перевіряти адреси сайтів перед введенням карткових реквізитів та паролів, а для відстеження відправлень використовувати лише офіційні мобільні застосунки поштових операторів.
Під час лекцій теорію обов’язково супроводжує практика
Лекції у "Протоні" поєднують теорію з практикою, забезпечуючи студентам реальні навички кіберзахисту. Під час занять наші студенти опановують:
Розбір URL-адрес сайтів – як розпізнати підроблені ресурси.
Використання безкоштовних онлайн-інструментів для перевірки сайтів та підозрілих файлів.
Створення надійних паролів, які легко запам’ятати.
Правильну поведінку під час дзвінків з "банку", "Пенсійного фонду", "Поліції" тощо.
Правила цифрової гігієни – як уникати підозрілих посилань і не завантажувати небезпечні файли.
Розпізнавання шахрайських схем – підозрілі вакансії, маніпулятивні заголовки, "червоні прапорці" в шахрайських повідомленнях.
Захист акаунтів – використання паролів та двофакторної аутентифікації.
Психологічний аспект безпеки – як зберігати спокій і не піддаватись маніпуляціям шахраїв.
Мета навчання – сформувати у студентів не лише технічні, а й поведінкові навички, які допоможуть їм захистити свої гроші та персональну інформацію від кіберзлочинців.
Кібербезпека – це багаторівневе явище, яке зміцнює положення людей старшого віку в загальній мережі і сприяє іншим очевидним і неочевидним змінам в житті наших батьків, бабунь і дідунів.
- Фінансовий захист – зменшується ризик втрати грошей через шахраїв.
- Психологічний комфорт – людина відчуває впевненість у своїй безпеці.
- Соціальна адаптація – старші люди можуть користуватися цифровими сервісами без страху бути ошуканими.
- Зменшення випадків шахрайства – обізнані люди рідше стають жертвами злочинців, що знижує загальний рівень кіберзлочинності.
"Навчання людей похилого віку цифровій безпеці – це не просто корисна ініціатива, а необхідний крок до їхнього захисту в сучасному світі. Чим більше літніх людей знатимуть про ризики та способи їх уникнення, тим складніше буде шахраям використовувати їхню довірливість. – Резюмує цей проєкт ректор Університету третього віку Наталія Зак. – Тому проведення тренінгів, консультацій та просвітницьких програм має стати пріоритетом як для держави, так і для громадських організацій та родичів літніх людей".
Записатися до Університету третього віку ПРОТОН та на онлайн заняття з Кібербезпеки можна за телефоном 067/386/47/74 або на сайті.