Фото: Володимир Страшко

На правах реклами

63% батьків незадоволені якістю дистанційного навчання, яку пропонує їхня школа. Скільки це в цифрах? Дослідження добробуту дітей "Індекс майбутнього", результати якого були представлені в лютому 2024-го, показало, що онлайн навчаються 24% дітей, або ж фактично близько мільйона. Ще приблизно 30% школярів навчаються за змішаною формою. Виходить, що приблизно 2 мільйони школярів мають справу з дистанційним навчанням, з яких аж 1,2 мільйони не можуть отримати якісну освіту.

Саме через це я зібрав основні критерії, яким має відповідати якісна дистанційна школа, і створив на їх основі чекліст з 10 пунктів. Він допоможе вам обрати саме ту школу, де ваші діти зможуть отримати повноцінну освіту дистанційно.

1. Доступність навіть у разі блекаутів

Головна перевага дистанційного навчання – його доступність. Дитина може займатися буквально будь-де, аби працювали ґаджети й інтернет.

Але з травня 2024 року, коли розпочалася нова хвиля масових відключень електропостачання для побутових споживачів через масовані ракетні обстріли з боку Росії, з доступом до мережі в Україні виникла проблема. Через це освітяни коригують свої навчальні плани як в онлайні, так і офлайн.

Вчителька проводить онлайн-урок на парковці біля супермаркету під час блекауту. Київ, грудень 2022 року

Саме тому я раджу вам звертати увагу на те, як саме школа готується до майбутніх відключень і як вона працює зі своєю інфраструктурою. Наприклад, ми в Unicorn School, ще з перших блекаутів 2022 року забезпечили своїх педагогів усім необхідним енергонезалежним обладнанням типу зарядних станцій і терміналів Starlink, а ще й запустили в роботу унікальний застосунок, якому для функціонування не потрібне інтернет-з’єднання. Він завантажує навчальні матеріали та завднання на пристрій дитини. Результати діяльності учнів також записуються локально, на пристрої, й синхронізуються із загальним сервером, коли виникає така можливість. Саме це дало нашим учням можливість отримувати безперервну освіту протягом зими 2022-2023 років і допоможе в наступному навчальному році.

Звертайте увагу на готовність школи забезпечувати дитину необхідним інструментарем для навчання без світла та звʼязку.

2. Педагогічний підхід та матеріали

Традиційна дистанційка підходить не всім, адже потребує самоконтролю і самодисципліни. Батьки не завжди можуть забезпечити їх належний рівень, через що навчання починає пробуксовувати й перетворюється на муку як для дітей, так і для батьків.

Саме тому важливо розібратися, які педагогічні підходи використовує школа. Здебільшого пропонується класичний варіант, коли викладається запис відеолекції із тестом до неї. Утім, згідно з дослідженням Coursera – найбільшої у світі навчальної платформи з відеокурсами – увага людини падає практично до нуля після перегляду трьох хвилин відео.

Наприклад, Unicorn School використовує авторську методику і працює у форматі комп’ютерної гри, що дозволяє збільшити ступінь залучення дитини у навчання. Геймифікація освітнього процесу спонукає учнів більше часу навчатися і виконувати більше завдань.

Один з навчальних екранів Unicorn School

Зрештою рівень інтересу до навчання учнів Unicorn School на 61% вищий, ніж у звичайних школах, а успішність краща на 30%. Головне, щоб дітей навчали не просто повторювати інформацію з підручника, а використовувати знання для вирішення конкретних ситуацій. 

Також педагогічні підходи, які використовує онлайн-школа, мають сприяти соціалізації дитини. Адже соціалізація – це, мабуть, єдиний серйозний аргумент за офлайнову освіту. У процесі навчання дитина має не тільки отримати необхідний рівень знань і навчитися використовувати їх на практиці, а й опанувати комунікацію і взаємодію як з однолітками, так і зі дорослими.

3. Персоналізація і підтримка сильних сторін учнів

Важливо, щоб школа давала можливість опановувати предмети не лише в персональному темпі, а ще і на відповідному рівні, адже комусь цікавіша математика, а іншим – гегографія. Від так, звертайте увагу на те, чи пропонує дистанційна школа персональну освітню траєкторію для учнів, і якщо так – то в який саме спосіб.

Такий підхід зокрема використовує Unicorn School. Ми пропонуємо більшу кількість матеріалів й уроків, ніж це передбачено міністерськими програмами, а дитина вже обирає ступінь занурення. Тобто вона може виконати мінімальний освітній рівень, який вимагається, або ж проходити додаткові заняття.

Наприклад, МОН рекомендує для 7 класу проводити 35 годин всесвітньої історії. Unicorn School пропонує матеріалів на понад 100 годин. Але дитина не зобов’язана поглинати весь цей розширений курс. У неї є можливість обрати те, що її цікавить на додачу до базового освітнього рівня.

Персональний освітній маршрут ми будуємо на основі глибокої аналітики 146 показників, які зокрема дозволяють вивчити сильні сторони учнів і сконцентруватися на їх розвитку. Аналізу класичних показників, таких як оцінки або ж час, проведений на платформі, недостатньо, щоб адаптувати навчання до потреб дитини.

Ми знаємо про дитину все: яка в неї поведінка, що їй подобається чи не подобається, який у неї ступінь занурення в навчальний матеріал, що саме вона робить на платформі, що в неї виходить тощо. На основі цієї інформації ми готуємо потужний звіт, доступ до якого мають не тільки тьютори, які допомагають дитині персонально освоювати навчання, а й батьки. Доступ батькам надається через спеціальний застосунок, в якому продемонстровано все про навчання дитини.

4. Платформа: інтерфейс та зручність

Дистанційне навчання означає, що більшість часу дитина буде взаємодіяти саме із платформою. Тому її зручність, адаптивність, функціональність, доступність та, власне, сам інтерфейс відіграватимуть важливу роль. Адже платформа, по суті, замінює шкільні стіни та парти. Отже, зверніть увагу, наскількі дитині подобається вигляд платформи, чи зручно їй використовувати наявний функціонал а також чи має вона можливість звернутися за допомогою до технічної підтримки в разі потреби. 

Для прикладу, ми використовуємо платформу власної розробки – Edmaps, яка має сучасний вигляд, стилізований під компʼютерні ігри, і використовує гейміфікацію для більшого залучення дитини для навчання. Також платформа пропонує учневі виконувати різноманітні квести, повʼязані із навчанням, надає йому детальну аналітику щодо успіхів та прогресу і навіть має власну економіку. 

Один з навчальних екранів Unicorn School

5. Педагогічний колектив

Дистанційне навчання не означає, що дитина має бути сам-на-сам із платформою. Від якості педагогічного складу та команди підтримки залежить те, наскільки комфортно буде навчатися дитині, як саме вона буде отримувати зворотний звʼязок та на якому рівні в решті-решт зможе опанувати програму. 

Тому в першу чергу варто звертати увагу на педагогів: який в них досвід, досягнення, чи є позитивні відгуки. Якщо говорити про Unicorn School, то ми маємо трирівневий ступінь відбору викладачів: навчання в нашій Школі педагогічного дизайну, тестове завдання та проходження інтеграції безпосередньо в навчальному закладі. Тільки після цього ми можемо запропонувати людині роботу. Наприклад, наша вчителька географії Надія Кравчук цього року стала Вчителем року міста Києва та увійшла до пʼятірки кращіх в країні, а керівник відділу контенту Анна Величко, яка відповідає за якість навчальних матеріалів, отримала винагороду Microsoft як найінноваційніший учитель країни.

Також поцікавтеся, чи є в команді школи тьютори та куратори. Саме ці люди мають відповідати за супровід навчального процесу та щоденну комунікацію з учнями і батьками, відтак, їхня професійність напряму вплине на комфорт та успішність вашої дитини.

6. Комунікація з батьками та зворотний звʼязок

Кожним батькам важливо знати, наскільки успішно навчається їх дитина. Тому варто поцікавитися в який спосіб школа комунікує з батьками і як надає звітність про успішність. Яка періодичність надання інформації? З чого вона складається? Чи пропонує школа мобільний додаток зі статистикою та аналітикою успішності дитини? Чи є персональний куратор, до якого можна звернутися за допомогою або інформацією? 

В якості прикладу, хочу поділитися нашим досвідом. Ми розробили мобільний додаток для батьків, який в режимі онлайн надає інформацію про навчання дитини. Це не лише оцінки та відвідуваність, але й глибока аналітика за 146 показниками. Нашим батькам не треба питати у дитини про те, як вона вчиться, адже все є їх телефоні. До того ж батьки можуть сплачувати за навчання, дивитися розклад і мають календар подій. 

А якщо їм треба дізнатися більше або порадитися – за кожною родиною закріплено персонального куратора, який завжди на звʼязку і може допомогти з будь-яким питанням стосовно навчання в Unicorn School.

7. Профорієнтація

Школа – це не лише про математику та хімію, а ще і про підготовку до дорослого життя. Тому поцікавтеся, чи пропонує навчальний заклад програми з профорієнтації. Важливо, щоб програма була комплексна, тобто не лише знайомила дітей з наявними професіями, а ще й допомогала зрозуміти власні здібності та спрямування, побудувати персональний план розвитку вмінь та навичок і надати уявлення про потенційно найбільш успішні професії саме для вашої дитини. 

Якщо говорити про нас, то ми пропонуємо нашим учням авторську програму "Профпаспорт". Вона доступна для дітей з 8 класу. Основна мета – шляхом тестування виявити здібності та сильні сторони дитини і на основі цього ознайомити дитину із професіями, які будуть затребувані в недалекому майбутньому і в яких вона може найбільш ефективно себе проявити. Тестування можна проходити кілька разів, адже схильності і вподобання дитини можуть змінюватися під час навчання і дорослішання. 

8. Ліцензія

Не менш важливим питанням під час вибору дистанційної школи є питання легальності. Батькам потрібно насамперед переконатися, що школа має право проводити дистанційне навчання і в неї є всі необхідні дозволи відповідних органів.

Загалом основний документ, який регулює дистанційне навчання в Україні, – це "Положення про дистанційну форму здобуття повної загальної середньої освіти", затверджене наказом МОН № 1115 від 8 вересня 2020 року.

Також варто пересвідчитися, що дистанційна школа видає атестат державного зразка. Не зайвим буде поцікавитися й про інші документи, які можуть знадобитися, наприклад, у разі переведення дитини до іншого навчального закладу.

9. Формати навчання і вартість

Дистанційні школи, як правило пропонують, різні тарифні плани на навчання, які залежать від кількості послуг. Також на вартість може впливати клас навчання – молодша школа зазвичай коштує дешевше, ніж середня чи старша.

Ціна також залежатиме від формату оплати. Заплатити одразу за рік виходить вигідніше, ніж платити щомісяця.

Раджу вам звернути увагу на наявність того формату, який необхідний саме вам. Традиційно, їх можна виділити три: онлайн-навчання (живі уроки з вчителем), класичне дистанційне навчання та екстернат (два навчальні роки за один календарний). 

Будьте уважними із назвами навчальних пакетів! Деякі школи, наприклад, називають екстернатом класичне дистанційне навчання і це може ввести в оману тих батьків, які хотіли б опанувати шкільну програму швидше.

Також перевірте, які саме послуги входять у вартість обраного вами пакету. Раджу вам порівнювати вартість із якістю, тобто із наповненням і, разом з тим, не переплачувати за непотрібне.

До прикладу, Unicorn School пропонує 6 навчальних пакетів: від повністю самостійного навчання до 8 уроків на день в живому форматі, а також 2 пакети в формі екстернату. 

Утім, з оплатою поспішати не варто. Як правило, онлайн-школи пропонують безкоштовний демонстраційний доступ до 14 днів. За цей час можна ознайомитися з платформою і процесом навчання, а також остаточно переконатися, що це саме те, що потрібно вашій дитині.

10. Репутація і відгуки

Перед вибором дистанційної школи обов’язково пошукайте про неї всю наявну в інтернеті інформацію – чи не потрапляла вона в скандали, чи все в порядку у неї із законом тощо. Зверніть увагу на фахові рейтинги, які щорічно публікуються в різних виданнях. Наприклад, Unicorn School двічі поспіль (2022 та 2023 роки) займала перше місце в рейтингах дистанційних шкіл від Факти ICTV та УНІАН

Також варто ознайомитись з відгуками батьків та учнів, якщо такі є. Із цим може допомогти портал Education.ua, який спеціалізується на каталогуванні освітніх закладів.

***

Хоч безпека дитини сьогодні і є найважливішим пріоритетом для кожного з батьків, важливо памʼятати, що від того, якою буде школа, багато в чому залежить майбутнє ваших дітей. Тому бажаю вам успіху в пошуку "тієї самої" школи і сподіваюся, цей чекліст допоможе вам в цьому.