Зміст:
  1. День святого Миколая (6 грудня)
  2. День Бодхі (8 грудня)
  3. День Покрови Пресвятої Богородиці Гваделупської (12 грудня)
  4. Ханука (25 грудня — 2 січня)
  5. Йоль (21 грудня — 1 січня)
  6. Різдво (25 грудня)
  7. День подарунків (26 грудня)
  8. Кванза (26 грудня — 1 січня)
  9. Новорічна ніч (31 грудня — 1 січня)
  10. Щедрий вечір, або Маланка (31 грудня)

LIGA.Life зібрала 10 святкових подій, які мають культурне, релігійне та історичне значення в різних країнах.

День святого Миколая (6 грудня)

Християни вшановують день народження святого Миколая — натхненника Санта-Клауса. У деяких частинах Північної Європи, зокрема в Нідерландах і деяких німецькомовних регіонах, День святого Миколая залишився часом, коли дітям дарують особливе печиво, цукерки та подарунки.

Фото: catholicmomslife.com

День Бодхі (8 грудня)

Також відомий як Рохатсу, цей буддійський звичай вшановує день, коли, за переказами, Будда — Сіддгартха Гаутама — досяг просвітлення. Згідно з традицією буддисти святкують його за допомогою медитації.

Фото: nationaltoday.com

День Покрови Пресвятої Богородиці Гваделупської (12 грудня)

Мексиканці та американці мексиканського походження святкують день Матері Божої Гваделупської, покровительки Мексики, яка символізує патріотизм і відданість.

Мільйони паломників зазвичай відвідують базиліку Матері Божої Гваделупської в грудні, щоб відсвяткувати свято, яке відзначає одне з кількох об'явлень Діви Марії, свідком якого, як стверджують деякі католицькі віряни, був корінний мексиканець у 1531 році. Обличчя Діви Марії повсюдно зустрічається в Мексиці — в будинках, крамницях і святинях.

Ханука (25 грудня — 2 січня)

Центральна частина восьмиденного єврейського свята Ханука — Фестивалю вогнів — передбачає запалювання менори з дев'ятьма гілками щовечора (дев’ята свічка використовується, щоб запалити інші). Ханука вшановує, зокрема, повторне освячення Другого Єрусалимського храму запалюванням свічок кожного дня свята.

Фото: jpost.com/MARC ISRAEL SELLEM

Йоль (21 грудня — 1 січня)

Віккани та неоязичники святкують зимове сонцестояння (найтемніший день у році, 21 грудня) під час фестивалю Йоль (Yule). Зимове сонцестояння знаменує найкоротший день і найдовшу ніч у році; Йоль святкує повернення сонця і те, що дні знову починають ставати довшими. Вперше почали святкувати у Скандинавії. Поширеною традицією є спалення йольського поліна, яке спочатку робилося на честь повернення сонця. Відтоді це також стало різдвяною традицією, що знайшла своє кулінарне відображення у кухні багатьох європейських країн, де до Різдва печуть солодке поліно.

Фото: whitworths-sugar.co.uk

Фактично Йоль став асоціюватися з Різдвом у IX столітті, хоча дехто досі дотримується оригінальних святкувань Йоля.

Різдво (25 грудня)

Різдво — християнський фестиваль святкування народження Ісуса. Англійський термін "Christmas" ("меса в день Христа") виник відносно недавно. Попередній термін Юль, можливо, походить від німецького jōl або англосаксонського geōl, які стосувалися свята зимового сонцестояння.

З початку XX століття Різдво стало також світським сімейним святом, яке відзначають як християни, так і нехристияни, позбавлене християнських елементів і відзначається дедалі вишуканим обміном подарунками. У цьому святкуванні Різдва головну роль відіграє міфічний персонаж на ім'я Санта-Клаус.

Головна ялинка України у 2024 році (Фото: t.me/KyivCityOfficial)

День подарунків (26 грудня)

Британська традиція, яка припадає на наступний день після Різдва і сягає корінням 1800-х років, коли на троні правила королева Вікторія. У той час це був день (англ. "Boxing Day"), коли британці з вищого класу давали слугам і робітникам вихідний, а також дарували їм подарунки. Згодом свято перетворилося на більш комерційний привід для подарунків та став асоціюватися з шопінгом.

Фото: dailyhive.com

Кванза (26 грудня — 1 січня)

Тижневе свято Кванза вшановує афро-американську спадщину; це культурне свято, а не релігійне. Маулана Каренга створив Кванзу в 1966 році як спосіб об'єднати афро-американську громаду після повстання проти системного расизму в районі Лос-Анджелеса. Повстання призвело до 34 смертей — дві третини з тих, хто загинув, були застрелені поліціянтами або солдатами Національної гвардії. Каренга виклав сім ключових принципів Кванзи: єдність, самовизначення, колективна відповідальність, кооперативна економіка, мета, творчість і віра. Назва свята походить від фрази суахілі "matunda ya kwanza", що перекладається як "перші плоди". Концепція Кванзи походить від південноафриканських традицій.

Фото: goodnet.org

Новорічна ніч (31 грудня — 1 січня)

Останній день року за Григоріанським календарем, який передує святкуванню Нового року. У сучасній культурі це самостійне свято, що знаменує початок урочистостей з нагоди приходу наступного року.

Фото: vdng.ua

Щедрий вечір, або Маланка (31 грудня)

Українське народне та церковне свято, яке відзначається ввечері напередодні Нового року. Свято Маланки має коріння в давньому, ймовірно, дохристиянському звичаї. Основними народними елементами свята є традиційні частування, кутя, щедрівки та "водіння кози" — мінівистави та обряди, що розігрують діти та молодь.

Фотограф: Олег Божко