Маніфест на тілі. Українські татуювальниці про патріотичні тату
Патріотичне татуювання — це свого роду маніфест та ще один спосіб заявити про свою позицію, висловити любов до країни та навіть підтримати військових. Написи "ЗСУ", "русский корабль, иди нах***", герб України, літера "Ї", жовто-блакитні кольори й орнаменти вишиванок — флешмоб тату, який не закінчується й досі. Тисячі українців продовжують "бити" на тілі патріотичні гасла та символи, це відбувається навіть в окупації — майстриню, яка набила в анексованому Криму тату "Крим — це Україна", окупанти почали буллити та змусили просити вибачення.
LIGA.Life поговорила з українськими татуювальницями, які роблять патріотичні тату, і попросила показати свої найкращі роботи. Також ми запитали, що змінилось у сфері за понад рік війни?
Альона Жук, 34 роки
Хто: Незалежна тату-майстриня, Alyona Zhuk
Де: Берлін
До війни у Києві ділила майстерню з подругою-дизайнеркою одягу, після вторгнення переїхала до Німеччини, тепер — резидентка студії у Берліні. Зазвичай кажу, що малює моя внутрішня дитина, а я відповідаю за якість, стерильність і податки. Мій стиль можна описати як "ар брют" — наївне, непрофесійне, аматорське мистецтво. Моя аудиторія — люди, яким подобається простота, щирість, гумор, кольори й чистота ліній.
Коли почалась війна, все заморозилось на якийсь час, було не до татуювань. Потім деякі майстри почали набивати прямо в укриттях, бо людям хотілось через тату висловити позицію, допомогти собі прожити емоцію, не хотілось відкладати це на потім, бо всі зрозуміли: "потім" може не настати. У травні люди почали повертатись до роботи в студіях, де це було можливо.
Патріотична тематика звісно вийшла на перший план, татуювання з українською символікою стало способом ідентифікувати себе, закарбувати на собі причетність, приналежність до чогось великого і потужного.
А також — герби, прапори, колоски, літери "Ї" та "І", слова про незалежність і свободу, рядки з віршів українських поетів, елементи вишивки, калину, контури нашої мапи.
Я роблю все це з любов’ю і розумінням, але кожен з ескізів намагаюсь зробити новим, додати в нього щось особисте, особливе, обіграти якось. Мені ця патріотична тенденція у тату-сфері дуже подобається.
У Німеччині мої ціни вищі ніж в Україні. Але відповідно й оренда місця, і оренда квартири, і податки, і проїзд, і їжа — теж вищі [ніж в Україні]. Загалом ціни на тату — штука дуже абстрактна, немає якогось спільного значення по місту/країні, адже все залежить від попиту на конкретного майстра і якості його робіт.
Русіна Банкова, 33 роки
Хто: тату-майстриня у студії Custom House Tattoo
Де: Львів
Займаюсь татуюваннями уже п’ять років, працюю у стилі мінімалізм та графіка. Моя аудиторія — як юні дівчата та хлопці, так і дорослі чоловіки та жінки, є й клієнти, яким вже за 70. Молодь робить тату, бо це гарно та стильно або ж як спосіб самовираження, більш дорослі люди роблять тату, зізнаючись, що завжди цього хотіли. Адже у "совку" існувало кліше, що тату носять тільки зеки.
На початку війни попит на тату з українською тематикою дуже зріс — це був наче флешмоб з патріотичних татуювань. "Били" шалену кількість тризубів, стягів, "російських кораблів", колосків, фраз "Вільна" та "Незалежна". Але складно сказати, яке тату було найпопулярнішим. Це як у лікаря запитати, яке найпопулярніше захворювання він лікує. Клієнтів багато — і запити у всіх дуже індивідуальні.
Смаки людей насправді дуже різні, їх нескінченна кількість. Моя робота полягає не тільки в тому, щоб зробити тату, а й підготувати ескіз, вислухати клієнта та дати пораду. Добре, якщо людина вже знає, що хоче — бо інколи просять набити просто щось "гарне".
Особисто я ставлюся до патріотичної тенденції позитивно, я радію, що приношу людям радість таким чином. Тату з українською символікою набивають різні люди: від воїнів ЗСУ до 70- річних жінок та волонтерів з інших країн.
Настя Шевченко, 21 рік
Хто: Незалежна тату-майстриня, засновниця bezlad.tattoo
Де: Львів
Я у тату-сфері всього 1,5 року, та встигла зробити чимало проєктів — як малих, так і масштабних, постійно розвивалась та вдосконалювалась. Я завжди хотіла робити тату в кольорі, довго шукала себе та свій стиль, а з початком повномасштабної війни, коли піднялась хвиля українського автентичного мистецтва, я зрозуміла, що це той напрям, в якому я хочу рухатись далі.
У своїх тату я відтворюю автентичне українське мистецтво, орнаменти львівських кольорових кахлів та поєдную це з простими елементами, наприклад, флорою. Мені подобається простота, але разом з тим деталізація та контраст кольорів, текстур. Більшість моєї аудиторії розділяє цю естетику та довіряє моєму баченню.
Найчастіше люди приходять уже зі своїми запитами, які є близькими до мого стилю, та інколи клієнти обирають мої власні ескізи. Вважаю, що мені пощастило мати повний match зі своєю аудиторією, разом відтворювати та поширювати нашу національну автентичність.
Десь рік тому, коли тату-сфера тільки-но почала відновлюватись, попит на патріотичні тату був дуже високим. З моїх спостережень, щось патріотичне "били" у 3-4 рази частіше, аніже тату на іншу тематику. Зараз таких клієнтів стало менше, але все ж, досі багато людей, які хочуть патріотичне татуювання.
Хоч я у сфері нещодавно, але помітила, що за останній рік індустрія змінилась. На ринку з'являється дедалі більше майстрів, які намагаються бути індивідуальними, а самі клієнти почали більш відповідально ставитись до татуювань, підбирати майстрів за стилем й шукати "свого" майстра, який наб’є щось оригінальне, а не застарілі ескізи з Pinterest.
Світлана Волох, 22 роки
Хто: тату-майстриня у студії Vean tattoo
Де: Львів
У тату-сфері я близько двох років. Стиль, в якому я працюю — це графіка. Моя аудиторія має різну вікову категорію — це люди віком як 15 років, так і 50+. Серед моїх клієнтів є люди, які люблять ніжність, квіточки, милих тваринок, легкі лінії, а є ті, хто любить щось більш брутальне, "строге". Кожен обирає татуювання під себе та свої смаки.
На початку війни ми не зовсім розуміли, що відбувається і що буде далі з роботою. Та вже у березні (2022-го) почали масово надходити повідомлення з проханням набити патріотичне тату.
Такі татуювання були популярними досить довгий період часу, наприклад, влітку з 10 тату — близько 8 були на патріотичну тематику. Що били? Починаючи з гербів, прапорів, вишиванок й закінчуючи написами "Вільна", "Незалежна","Слава Україні", "Home".
Зараз на сеанси приходять багато військових, проте побажання щодо тату в них не лише патріотичні, тематика дуже широка.
Патріотичні тату не настільки популярні, як на початку війни, але люди досі їх набивають. Взагалі не існує такого поняття як "популярне тату" — кожна вікова категорія має індивідуальні смаки, а майстри вже підлаштовуються до вподобань кожного окремого клієнта.