Зміст:
  1. Історична підготовка
  2. Переліт і COVID-19
  3. Квитки
  4. Проживання
  5. Харчування

Справжній Каїр – величний і глибокий – розкривається поступово і вражає своїми дивно несхожими гранями.

Будь-який місцевий гід розпочне свою розповідь з того, що у Каїрі живуть близько 22 млн людей, а Ніл – це найдовша річка світу. Треба уточнити, що мається на увазі "великий Каїр", тобто вся агломерація разом з містами-супутниками, яка є шостою за розміром в світі після Токіо, Делі, Шанхаю, Сан-Паулу і Мехіко. 

А щодо довжини Нілу, то науковці час від часу сперечаються з цього приводу, і деякі з них віддають перше місце Амазонці. 

Каїр часто асоціюється з пірамідами, тому що поруч розташовані Гіза і Саккара, але насправді це місто відносно нове, створене вже в мусульманський період. Арабською його назва звучить як Аль-Кахіра (з наголосом на першу А), а мешканці називають його просто – Маср. 

Уже в травні в Каїрі панувала спека, температура коливалася від 39 до 43 С° в тіні. Врахуйте це, плануючи мандрівку.

Історична підготовка

Багато кого Стародавній Єгипет надихав ще з дитинства. Якщо хочете трішки відновити ці відчуття або просто вирішили поцікавитися часами фараонів на вищому рівні, ніж підготовка місцевих гідів, рекомендуємо кілька стрімів нашого українського історика якийпрацює під ніком Bushwacker. 

На єгипетську тему у нього є кілька шикарних стрімів, ось, наприклад, Династичний Єгипет, про період 3000-2100 рр. до нашої ери. 

Нічний Ніл, фото Ольги Фарими

Переліт і COVID-19

Перед польотом до Єгипту потрібно здати ПЛР­-тест на COVID-19, не раніше, ніж за три доби до вильоту. 

Оригінал результату тесту англійською мовою з печаткою і його копію треба мати з собою, його перевірятимуть і в Україні, і в Каїрі. 

Обов'язково варто перевірити ці вимоги за кілька днів до вильоту, бо ситуація може змінюватися. 

В Каїрі вам знадобляться маски, їх необхідно носити в аеропорту, в транспорті, в готелі, в музеях і ресторанах.

Аеропорт безпека. Фото Ольги Фарими

Як правило, на вході в більшість закладів перевіряють температуру, а також нагадують надягнути маску. В більшості музеїв далі за виконанням правил не слідкують, крім хіба що нового Музею цивілізації, там за цим дивляться досить строго і можуть підійти, попросити поправити маску. 

За інформацією місцевих ЗМІ, виписали чимало штрафів за знаходження в громадських місцях без маски. Але на вулицях людей в масках було небагато. Тобто на вулиці зі збереженням дистанції без масок можна було бути. 

Квитки

Ціни на переліт стартують від 3 444 грн в один бік. Є прямий переліт, зручний в бік Каїру, але повертатися доведеться вночі, тому врахуйте це, плануючи останній день.

Проживання

Центр Каїру забудований готелями, що стоять вздовж Нілу. Ціни за номер стартують від 1 500 грн. Для сміливих або досвідчених туристів – хостели не в центрі від 300 грн. 

Великі готелі зараз уважно ставляться до питань чистоти і дезінфекції, наприклад у Hilton Ramses діє програма CleanStay, за якою всі ключові поверхні в номері дезинфікуються – ручки дверей, вимикачі світла, дзеркала, пульти телевізора та кондиціонера та інше. 

Утім, унікального сервісу в готелях очікувати не варто, як і особливої пунктуальності чи відповідальності від працівників. 

Щоб поплавати в басейні, який має відчинятися о 8 ранку, можливо, доведеться самостійно шукати відповідальних працівників і домовлятися з ними, щоб відкрили для вас басейн, який давно мав би вже бути відкритий. 

Харчування

Знижуйте очікування, а тепер ще трішки, і ще. Тому що українцям, розбалуваним концептуальними і смачними закладами, чистотою і сервісом навіть в невеликих українських містах, в Каїрі може бути складно. 

Серед рекомендованих нам гідами закладів не було жодного, який би мав цікаву концепцію, привабливий інтер’єр, смачну їжу, гарні прибори і чистий, охайний туалет. 

Серед більш-менш цікавих опцій можна виокремити Naguib Mahfouz Cafe на ринку Khan al Khalili. Заклад назвали на честь єгипетського письменника Нагіба Махфуза, який отримав Нобелівську премію у 1988 році. 

Багато ресторанчиків є в центрі вздовж Ніла. Досить безпечний варіант – заклади в готелях. Їжа на вулиці, на місцевих базарах – варіант для охочих зіграти в рулетку.

В ресторанах готелю персонал – у масках, більшість страв на шведському столі подають офіціанти за замовленням гостей. У звичайних ресторанах все набагато простіше, персонал не завжди в масках, без рукавичок, але тарілки і прибори в деяких закладах запаковані в пластик. 

Що подивитися в Каїрі

Піраміди Гізи

Це той туристичний магніт, який найчастіше притягує людей з усього світу в Каїр. 

піраміди Гіза, фото Ольги Фарими

Три великі піраміди, Хеопса, Хефрена і Менкаура, а також сфінкс – пункт програми, який не можна пропустити. 

Сфінкс Гіза, фото Ольги Фарими

Якщо любите пригоди, можете покататися на верблюді або на "кареті" з втомленою конячкою на сусідній схил, з якого буде видно всі три піраміди в одному кадрі (10-25 доларів, як домовитеся). 

Якщо за один візит не вдалося повністю відчути настрій вічності, або якщо його зіпсували місцеві "бізнесмени", можна повернутися в Гізу на вечірнє світло-музичне шоу. 

Якість його трохи сумнівна, бо виглядає воно суттєво застарілим, але дозволить вам ще годинку милуватися пірамідами з легкою кольоровою підсвіткою, під розповіді і музику. 

Вечірнє шоу на пірамідах, фото Ольги Фарими

Пустельні некрополі

Якщо пірамід вам все ще мало – поїдьте в Саккару та Дахшур, гігантські пустельні некрополі, заповнені пірамідами і мастабами. 

Ламана піраміда в Дахшурі, фото Ольги Фарими

Це  набагато менш туристичні місця, тут можна спокійно все роздивитися, зайти в піраміди, намилуватися внутрішнім оздобленням гробниць, надивуватися розписами. 

Спуск в піраміду, фото Ольги Фарими
розписи в гробницях, фото Ольги Фарими

Торговців тут значно менше, тому оглядати стародавню красу набагато приємніше. Особливо цікава ступінчаста піраміда Джосера в Саккарі, а також ламана і рожева піраміди в Дахшурі.

Музеї

Музеїв в Каїрі чимало.

Поки натовп традиційно ломиться в Єгипетський музей, можна відвідати сучасний Музей цивілізації, який відкрили нещодавно. 

Музей цивілізації, фото Ольги Фарими

Саме сюди перевезли 22 мумії правителів під час Золотого параду фараонів. Музей сучасний, складається з однієї великої зали, де розміщена вся історія Єгипту, а в нижньому, темному, схожому на підземелля гробниці, залі розташувалися королівські мумії. 

Експонати супроводжують відео, графіка, короткі розповіді, знімки. 

Екрани в залі мумій Музей Цивілізації, фото Ольги Фарими

Крім нового музею, якщо буде час, не варто оминати старий Єгипетський музей, принаймні заради залу Тутанхамона.

Статуя фараона в музеї в Мемфісі, фото Ольги Фарими

Також цікавий Мусульманський музей.

У музеях охоронці перевіряють всі сумки та рюкзаки, в деяких – через рентген-апарат, у деяких – дивляться вручну. У Музеї цивілізації речі доведеться здати в камеру схову.
Практично всюди вимагають доплату за користування фотоапаратом, а з телефона зйомка без спалаху дозволяють майже всюди (крім залу мумій в музеї цивілізації або в залі Тутанхамона в Єгипетському музеї).
 
Порівняно з допандемічними часами, за словами гідів, людей в туристичних місцях дуже мало. Проте в Єгипетський музей нас зустріла досить велика і щільна черга, хвилин на 20-30. Звичайно, це залежить від дня і часу. У зал Тутанхамона також стояла велика черга, хоча це також буває хвилями, якщо вірити гіду. 

Один день в Каїрі варто присвятити дослідженню мусульманського світу

В місті незліченна кількість мечетей, які можуть вразити гостей з християнського світу. 

Завітайте до Каїрської Цитаделі або Цитаделі Саладіна, зайдіть у величну алебастрову Мечеть Алі Мухаммеда та стареньку Мечеть Аль-Насира Мухаммед ібн Калауна. 

Мечеть Саладіна в Цитаделі Каїр

З цитаделі відкриється панорама на місто. 

Вид з цитаделі Каїр, фото Ольги Фарими

Трохи нижче від цитаделі розташовані мечеть та медресе султана Хасана,  шедевр архітектури мамлюків. Поруч є ще одна вражаюча будівля – Мечеть ар-Ріфаї. 

Мечеть ар-Ріфаї. Фото з Вікіпедії

Завершити заглиблення в арабський світ можна на колоритному базарі Хан Ель Халілі, який хоч і став досить туристичним, але досі зберігає особливу атмосферу сходу.

Базарний день, фото Ольги Фарими

Для дослідників християнства буде цікаво побачити Коптський квартал, де зосереджена більшість християнських святинь Каїра. 

Тут можна відвідати чимало цікавих церков – Церква і монастир Святого Георгія, Церква Святого Павла, Підвішена церква (що тримається на кількох балках), храм Абу-Серга (де за легендою перебувало святе сімейство). 

Висяча церква, фото Ольги Фарими

В іншій частині Каїра розташований монастир Святого Симеона Шевця, ніби схований під гігантською скелею. 

Монастир Св Симеона скельний, фото Ольги Фарими

Палаци

Більш сучасний Каїр ХХ століття можна відчути в розкішних палацах того часу, наприклад, у Палаці Маніала, що належав принцу Мохаммеду Алі Тевфику. 

Фасад палацу Маніал. Фото Depositphotos

Палац вражає сумішшю європейського модерну з рококо та османським і мавританським стилями. 

Інший палац транспортного магната, про що натякає старенький трамвайчик на території, відомий як замок барона Емпейна або Індійський палац. Побудований в індуїстському стилі.

Палац Барона з трамвайчиком, фото Ольги Фарими

Відвідати його важче, але також можливо. Шукайте квартал Геліополіс, який і був заснований бароном.

Для багатьох туристів окремим відкриттям і захопленням можуть стати звичайні каїрські будинки, в яких живуть люди, хоч деколи в це важко повірити. 

Велика кількість будинків виглядає недобудованими або зруйнованими, в багатьох немає вікон, деяких стін може не вистачати, або вони можуть нахилятися під різними кутами.

Виглядають ці будівлі на контрасті зі стародавнімипам'ятками досить незвично, але й безумовно притягують погляд. 

Для любителів екстриму можна розглянути візити до міста Сміттярів та до міста Мертвих (в останнє вхід не дозволений).

Більш безпечно оглянути обидва міста з вікна автобусу чи авто. Але вражень і так буде предостатньо.

Панорама на місто мертвих. Фото Depositphotos

Якщо ви в Каїрі на 5-7 днів, один із них можна присвятити візиту в Александрію, місто, засноване Александром Македонським в 330 роках до нашої ери.

Дорога "автострадою пустелі" займе близько трьох годин в один бік, але воно того варте. Зможете побачити, а, може, й поплавати в Середземному морі, відвідати катакомби і колону Помпея, а також цитадель Кайтбея на місці колишнього Фароського маяка, одного з семи див світу.

Якщо буде бажання, можна відвідати сучасну Александрійську бібліотеку, а також прогулятися біля розкішного палацу Мунтаза. 

Палац Мунтаза Александрія, фото Ольги Фарими

Також в місті чимало соборів, музеїв, довга набережна і цікавий старий центр. 

Цитадель Александрія, фото Ольги Фарими

 

Каїрський екстрим

Каїр часто називають "містом тисячі мінаретів", "містом контрастів", але найбільше йому пасує назва "місто без пішохідних переходів". 

Потік автівок ллється дорогами безперервно і безполосно, гучне бібікання не переривається ні на секунду, навіть вночі. 

На все місто знайдеться всього декілька світлофорів, частина з яких одночасно блиматиме усіма трьома кольорами. 

Тому сподіватися на цивілізований перехід не варто. Найімовірніше, доведеться переходити дорогу на власний страх і ризик. 

Як варіант, можна приєднатися до місцевих, які сміливо йдуть напереріз потоку машин або на ходу застрибують у місцеві автобуси й маршрутки, що курсують з відчиненими дверима. 

Чим не екстрим? Адреналіновий ефект можна отримати не гірше, ніж на американських гірках. 

Незручні моменти

Приготуйтеся до того, що вже в аеропорту ви можете познайомитися ще з однією цікавою місцевою традицією. 

Якщо вам захочеться в туалет, то там, імовірно, стоятиме відповідно чоловік або жінка, які  пропонуватимуть вам мило, папір, рушник тощо, а на виході з різним ступенем агресивності вимагатимуть "one dollar" або показуватимуть своє бажання знаками. 

Красивих і чистих туалетів в місті небагато, тому варто користатися можливостями в музеях та ресторанах, але й там нічого не гарантовано. 

"Туалетні чайові" не обов'язкові, але краще бути готовим до різних несподіванок і рішуче залишати місце поборів, навіть якщо вас оточили кілька прибиральників. 

Мечеть Ібн-Тулуна, фото Ольга Фарима

Безпека

Останній пункт, найголовніший. За словами гідів, Каїр – місто безпечне, і ходити, гуляти, подорожувати ним можна і самостійно. 

Дійсно, у місті розташовано багато поліцейських кордонів, на кожній туристичній точці також є пост поліції. 

З іншого боку, прогулянки містом вимагають певної сміливості та налаштованості, зважаючи на хаотичний дорожній рух, численних продавців всього на світі, майстрів "one dollar". 

Більш комфортний варіант – подорож з турагенцією, оскільки з групою туристів завжди буде транспорт і озброєний охоронець, який зможе розібратися з будь-якими критичними ситуаціями. 

Крім того, самостійно оглянути таку велику кількість цікавих місць швидко буде досить проблематично, особливо тих, що поза містом. 

Інший варіант – найняти місцевого гіда, але потрібно зважати, що мало хто з них може вразити знаннями і якістю викладення. 

В будь-якому випадку, Каїр – це місто, яке варто побачити бодай раз у житті. Принаймні для того, щоб ще більше після повернення полюбити чистий, зелений і квітучий Київ. 

Повернення в Україну

Після прильоту в Україну необхідно встановити на смартфон застосунок "Вдома", без якого вийти з аеропорту буде складно, хоч і не неможливо. 

Застосунок дасть вам 24 год на проходження ПЛР­-тесту або запропонує двотижневий карантин. Зручно здавати тести відразу ж в Борисполі (2 поверх Терміналу D), де є вибір з кількох компаній (ціни від 680 грн на травень 2021 року). 

Потрібно обрати компанію, заповнити бланк (майте з собою кілька ручок), оплатити (через Приват24 або інші опції), пройти перевірку,  здати тест (яку би компанію ви не обрали, здавати все одно в одному кабінеті у тих самих медпрацівників). 

У приміщенні для тестування багато людей, панує хаос, але якщо слухати підказки адміністраторів, все можна пройти досить швидко. 

Результати тесту приходять на пошту досить швидко. Протягом доби результат має підтягнутися в систему, і застосунок "Вдома" припинить надсилати нагадування і нарешті "звільнить" вас.

Ольга Фарима, для LIGA.Life