Зміст:
  1. Музика як тригер
  2. Різдвяної музики майже не уникнути
  3. Будь-яка пісня на повторі зводить з розуму
  4. Все минає, і це мине

Музика як тригер

Фото: thegoodbook.com

Якщо зайти на популярні сайти для обговорень (Reddit, Quora тощо), то можна побачити одну й ту саму гілку обговорень, яку користувачі створюють з року в рік. Починається вона з фрази: чому деякі люди ненавидять новорічно-різдвяну музику?

Ще в далекому 2011 році у США провели дослідження на тему, що не подобається американцям під час святкового сезону. 23% опитаних заявили, що найбільше їх бісить саме музика. Клінічний психолог Лінда Блер у коментарі для Yahoo озвучила теорію, чому так склалося. Вона вважає, що святкові пісні для багатьох людей є тригером, який змушує їх почуватися кепсько.

Багато людей відчувають тиск, коли вони чують різдвяну музику.

Наприклад, вони згадують, що з фінансами зараз туго, але треба купити подарунки, або що наближається неминуча сімейна зустріч, де будуть присутні родичі, яких не хочеться бачити.

Отож Santa baby, All I Want for Christmas Is You і не тільки запускають у мозку процеси, пов’язані з тим, що треба робити, але не хочеться. Що стосується українців, то їх можна умовно розділити на дві категорії людей: тих, кому свята дають можливість відволіктися від війни, і тих, хто вбачає у святковій музиці постійне нагадування, що це буде третій рік, коли ми святкуватимемо під звуки повітряних тривог, нальотів "шахедів", а також ракетних обстрілів.

Ми не впевнені, яке Різдво у нас буде, чи зможемо ми побачити тих, кого хочеться. Ще складніше тим, хто втратив близьких. Якщо їх більше немає поруч, то під час свят почуття туги й суму може лише загострюватися.

Різдвяної музики майже не уникнути

Фото: mallsclub.com

Вже з 1 листопада вона всюди. Навіть на роботі, коли хтось з колег вмикає різдвяний плейліст на великому телевізорі в приймальні і його неодмінно супроводжує анімоване зображення каміна чи затишної хати в горах. У перші кілька днів зими це може додавати настрою напередодні свят. Якщо ж така музика набридне, то завжди можна її вимкнути.

Працівникам ТЦ не так пощастило. У цих людей особливі відносини зі святковою музикою. Вона постійно грає під час їхніх 8-10-годинних змін протягом двох місяців. Вимкнути її — неможливо. Це не радіо, а фіксований плейліст, який складається з одних і тих самих 10 різдвяних пісень, які вмикаються на повторі знову і знову.

За словами Лінди Блер, працівникам сфери роздрібної торгівлі доводиться докладати важких свідомих зусиль, щоб заглушити звуки різдвяної музики, інакше вони збожеволіють. "Якщо вони цього не робитимуть, то це справді заважатиме їм зосередитися на будь-чому іншому, — каже Блер в інтерв'ю Sky News. — Ви просто витрачаєте всю свою енергію на те, аби не чути того, що вас оточує".

Будь-яка пісня на повторі зводить з розуму

Фото: kennedy-center.org

Коли пісня западає в душу, то ми можемо тижнями крутити її на повторі, особливо це стосується різдвяної музики у розпал святкового сезону. Але з часом ці композиції починають звучати нудно, а пристрасні співи перетворюються на роботизовані караоке-сесії. Викинути вже набридлу мелодію з голови здається нездійсненною місією.

В англійській мові є спеціальний термін для визначення цього феномену — "вушний хробак" (earworm). Відповідно до дослідження 2016 року, опублікованого в журналі Psychology of Esthetics, Creativity and the Arts, приблизно 90% з нас стають жертвами цього явища щонайменше раз на тиждень.

Науковці зібрали понад 5 000 зразків нав'язливих мелодій. Ті, що "застрягають" у голові, зазвичай прості й повторювані.

Все минає, і це мине

Фото: gear4music.com

"Вушні хробаки" — це ментальна загадка, а не фізична хвороба. Отож позбутися цього стану не так легко. Втім, існують кілька порад, які можуть допомогти. Психологиня Вікі Вільямсон у коментарі NPR радить піти на пробіжку, розгадати кросворд або заспівати іншу пісню.

Подолати "вушного хробака" зазвичай допомагають повільні пісні. Деякі люди вважають, що національний гімн, виконаний досить повільно, — ідеальні ліки від цього стану.

Тож якщо цього сезону ваш святковий настрій асоціюється зі Скруджем, а не Сантою — просто уникайте прослуховування святкових саундтреків.