Зміст:
  1. Новий рибний ринок, Сідней
  2. "Велике кільце", Осака
  3. "Life and Mind Building", Оксфорд
  4. Канадська школа, Чолула
  5. Міжнародний аеропорт "Техо", Пномпень

Цей рік, як повідомляє CNN, відзначиться грандіозними інфраструктурними об'єктами, інженерними досягненнями. Своє визнання отримають й менш масштабні, однак екологічно спрямовані проєкти — від дерев’яних будівель до одного з найбільших аеропортів Азії. Добірка проєктів, що мають перспективи стати визначним надбанням в архітектурі цього року.

Новий рибний ринок, Сідней

Рибний ринок, Сідней. Фото: INSW

Історичний рибний ринок Сіднея отримав нову чотириповерхову будівлю. Вона спроєктована 3XN Architects й австралійською фірмою BVN. Переосмислений об’єкт збалансовує туристичну інфраструктуру з функціональними реаліями оптового ринку. На верхніх поверхах розміщена ринкова зала для відвідувачів, аукціонний зал, в якому ресторатори й роздрібні торговці продають товари. Логістика та інші допоміжні приміщення приховані в підвалі.

Проєкт "омолоджує" індустріальну частину гавані з магазинами, ресторанами, набережною та міським парком. На даху будівлі розміщені 350 сонячних панелей.

"Велике кільце", Осака

Експоцентр до Expo 2025, Осака. Фото: Expo 25

Для виставки Expo 2025 Японія облаштувала місце для проведення заходу: "Велике кільце". Це безперервна кругова дерев’яна конструкція довжиною понад 1,93 км, яка веде відвідувачів через всю територію експоцентру.

Для "Великого кільця" японський архітектор Соу Фуджімото використовує місцеву деревину кедра й кипариса, а також шотландську сосну. Він поєднує сучасні методи будівництва з дерев’яними елементами, які традиційно використовують в японських храмах і святинях.

Ця конструкція стане однією з найбільших дерев’яних будівель світу. Споруда планувалась як тимчасова, але тривають дебати стосовно її збереження.

"Life and Mind Building", Оксфорд

Оксфордський університет, проєкт нового корпусу. Фото: NBBJ

Британський Оксфордський університет завершує найбільший будівельний проєкт за всю історію закладу – новий корпус медико-біологічних наук площею приблизно 25 083 квадратні метри.

Принципи проєктування відображають і академічні принципи, а саме: об’єднують відділи експериментальної психології, рослинництва й зоології для більшої співпраці між ними. Гнучкі лабораторні простори відповідають потребам різних дисциплін.

Американська архітектурна компанія NBBJ, яка стоїть за проєктом, відсилає до архітектурної спадщини закладу через кам’яні фасади й контрфорси, що створюють позачасовий, однак впізнаваний зовнішній вигляд.

Канадська школа, Чолула

Канадська школа в місті Чолула. Фото: Sordo Madaleno

Новим відкриттям органічної архітектури 2025 року може стати Канадська школа архітектурного бюро Sordo Madaleno у місті Чолула, Мексика. Сама конструкція школи навіяна топографією регіону — зокрема розташованою неподалік доколумбовою пірамідою та вулканом Попокатепетль, який виступає тлом для будівлі. Школа складається із семи круглих структур, що нагадують пагорби, які ніби накладаються один на одного, а їхні поверхні створюють зелені простори, де учні зможуть проводити час.

Будівля не лише зливається з навколишнім середовищем, вона є частиною ігрового майданчика, пояснює мексиканський архітектор Сордо Мадалено.

Міжнародний аеропорт "Техо", Пномпень

Будівля термінала

Будівля термінала "Техо", що в місті Пномпень (Камбоджа) стане однією з найбільших у Південно-Східній Азії. До того ж план генерування енергії за допомогою сонячної електростанції на місці робить об’єкт одним з найзеленіших у світі, стверджують архітектори Foster + Partners.

Форма термінала натхненна традиційним камбоджійським дизайном і підтримується серією дерев’яних "дерев". Проєкт також передбачає і живі насадження.

Цифрові візуалізації об’єкта демонструють сталеву оболонку споруди, що фільтрує денне світло й освітлює інтер’єр, який "потопає" у тропічній зелені. Пасажири потраплятимуть до виходу на посадку через два коридори, які своєю формою нагадують аеродинамічні крила.