Зміст:
  1. Чому Шрі-Ланка
  2. Клімат
  3. Як добратися і вартість
  4. Умови в'їзду
  5. Де жити і як поєднувати роботу з відпочинком
  6. Харчування
  7. На які обмеження в країні варто звертати увагу
  8. Чим можна зайнятися на Шрі-Ланці

Країна: Шрі-Ланка

Тривалість подорожі: три тижні

Проживання: 10 днів в будинку в джунглях і 11 днів в будинку неподалік океану

Чому Шрі-Ланка

+33° у листопаді, бірюзовий океан, часом тепліший за температуру надворі, джунглі з цікавими й незвичними тваринами, річки з крокодилами, їжа, що переважає, – морепродукти й риба, дешеві тропічні фрукти й завжди усміхнені люди.

Фото: Марія Марковська

Клімат

Теплий і вологий. За 90% вологості швидко не сохне ані одяг, ані волосся. 

Сезон тут триває з середини листопада до середини березня. Тому ми потрапили на пів місяця щоденних дощів. Однак прогнозам погоди вірити не слід – дощ тут триває не цілий день, а кілька разів на день по 10-15 хв або вночі.

Як добратися і вартість

У бюджет подорожі Шрі-Ланкою ми заклали такі витрати:

  • підготовка до подорожі й квитки на літак;

  • оренда житла й транспорту;

  • харчування;

  • екскурсії та інші розваги.

З України на Шрі-Ланку можна летіти тільки з пересадкою не менше 12 год. Ми обрали Qatar Airways з Києва з пересадкою в Досі. По-перше, це зручно й там годують. По-друге, якби ми робили пересадку в Дубаї, довелося б ще раз здавати ПЛР-тест в аеропорту дорогою туди й назад.

У $500-600 за людину коштуватимуть квитки в обидва боки з багажем у несезон.

Близько $700-900 доведеться віддати в сезон.

Умови в'їзду

Аби потрапити на Шрі-Ланку, треба:

  • бути щепленим двома дозами визнаної ВООЗ вакцини й роздрукувати сертифікат (ми друкували з Дії);

  • зробити ПЛР-тест не більш як за 72 год до прильоту на острів;

  • купити електронну візу ($35), яка діє 30 днів;

  • купити страхування, яке, окрім всього, покриває COVID-19.

Якщо ви невакциновані, тест доведеться здавати кілька разів і жити тільки в дозволених країною готелях. Усі правила можна перевірити на офіційному сайті для мандрівників Шрі-Ланки.

Де жити і як поєднувати роботу з відпочинком

Нам потрібен був хороший інтернет, а на Шрі-Ланці це рідкість. Водночас ми хотіли мати всі умови на території, щоб відпочивати зранку й увечері. 

Тож на сервісі Airbnb знайшли будинок в джунглях із басейном за $63 на добу. До будинку геймер із Британії, який кілька років тому переїхав на Шрі-Ланку, провів оптоволокно. 10 днів ми провели там – і це був ще той досвід.

Фото: Марія Марковська

Концепція цього житла – абсолютне невтручання у природу. 

Тому дахом й між деревами тут бігають мавпи (чорні – розміром як люди, але не люблять людей, рижі – маленькі, прудкі й допитливі) й бурундуки, галявиною ходять павичі й варани, в будинку живуть гекони (тут вони – всюди), ввечері злітаються великі світлячки, комарі й різні комахи (тому накриття над ліжком життєво необхідне), солодке люблять доїдати мурахи, часом забігають величезні таргани (вони тут живуть як жуки, а не там, де антисанітарія). Одного разу нам "пощастило" побачити великого павука й до нас у смітник залізла величенька миша. 

Оскільки в України зі Шрі-Ланкою 3,5 год різниці в зимовий час і на острові темніє близько 17 години, наш робочий день розпочинався близько 15:30 за ланкійським часом і о 12 за українським. Працювали ми десь до 22-23 год за місцевим часом, бо після 17-ої в Азії не дуже хотілося висовуватися надвір. 

Фото: Марія Марковська

З 10 до 15:30 в будні й цілий день на вихідні ми плавали в басейні, гуляли джунглями, орендували мопед або водія з тук-туком і вирушали в подорож островом. Тук-тук – це триколісний популярний в Азії відкритий транспорт.

У $4-10 на день коштуватиме оренда мопеда. Трафік в Азії – окремий вид інтерактиву для європейців.

Правил на дорогах не існує, одною смугою може їхати паралельно автівка, тук-тук і мопед, усі сигналять, не вмикають сигнал повороту й поспішають, від величезних автобусів взагалі треба ховатися пішоходам і водіям. Тому, щоб сісти за кермо, треба мати чималий досвід водіння. 

За $30-40 можна найняти водія тук-тука, який возитиме вас близько 6 год найцікавішими місцями у 60-90 кілометровій доступності від дому. Тут треба торгуватися, тому, можливо, вам пощастить заплатити менше. 

Наступні 11 днів ми жили неподалік океану – і в цьому була своя атмосфера, що відрізнялася від будинку в джунглях. Звуків джунглів вже не було, натомість у комплексі нам запропонували курс масажу й ми майже щодня 7 хв йшли до океану вдень або на захід сонця.

Фото: Марія Марковська
Фото: Марія Марковська
Фото: Марія Марковська
Фото: Марія Марковська

$27 коштував сеанс годинного масажу всього тіла для однієї людини.

Харчування

Сніданки були включені у вартість в першому будинку, тому щоранку нам приносили тарілку з тропічними фруктами, смажені яйця, канапки й каву.

А от щодо інших приймань їжі ми були впевнені, що готуватимемо самі, поки не приїхали на острів. Тут дуже поширено, щоб при апартаментах був кухар або готують власники. У нашому випадку до собівартості продуктів у будинку в джунглях власник додавав $5 за приготування обіду чи вечері. Тому ми вирішили, що орендувати мопед, їхати по продукти, а потім готувати буде значно довше й дорожче, ніж ми замовлятимемо все на місці. 

Ресторани тут не дуже привабливі, щоб там їсти. Краще з цим у більш курортних районах. Ми жили на околиці міста Мірісса й у місті Ахунгалла. 

Так, у близько $20 на день на двох нам обійшлося повноцінне харчування в будинку в джунглях.

І в близько $35 – в апартаментах біля океану.

В обід зазвичай ми їли сендвічі й пили каву, а на вечерю були морепродукти, риба чи рис з карі. М’ясо на Шрі-Ланці не дуже популярне. 

Фото: Марія Марковська

На які обмеження в країні варто звертати увагу

Не можна пити воду з крана, тому зазвичай орендодавці ставлять кулери чи пропонують купувати бутильовану воду.

Не можна бути без маски майже всюди. Тут часом одягають навіть дві й носять їх надворі, на мопедах, в автівках, на тук-туках, в приміщеннях і навіть на відкритому джипінгу на сафарі. 

Не можна завдавати будь-якої шкоди мавпам, бо це священні тварини.

У храмі не можна фотографуватися спиною до Будди, стояти вище Будди, заходити взутим і не прикривати плечі й ноги.

Не можна купатися на більшості пляжів, особливо в несезон, тому що океан має високі хвилі й течії, що можуть затягнути.

Чим можна зайнятися на Шрі-Ланці

Джипінг у сафарі – $100 для одного.

Фото: Марія Марковська
Фото: Марія Марковська

Чайні плантації – часто екскурсії безкоштовні, а наприкінці пропонують купити чай, який коштує близько $3-10 за пачку.

Фото: Марія Марковська

"Водне сафарі" річкою, щоб побачити крокодилів, варанів і змій – $40-50 для двох.

Фото: Марія Марковська

Тимчасові притулки для черепах – $5 квиток для одного.

Фото: Марія Марковська

Традиційні танці – $5.

Рафтинг річкою – $10-20.

Школа серфінгу – $20-40 за заняття.

Можна орендувати мопед чи тук-тук і безкоштовно роздивитися індуїстські й буддистські храми, розвідати пляжі, відвідати осередок Європи в Азії містечко Галле, зазирнути в музей масок на корицеві плантації.

Фото: Марія Марковська
Фото: Марія Марковська
Фото: Марія Марковська
Фото: Марія Марковська
Фото: Марія Марковська

Загалом на Шрі-Ланці не треба довго шукати те, що може вразити. Адже тут це відбувається на кожному кроці – Азія разюче відрізняється від Європи. Від яскраво-зелених кольорів навколо, звуків, якими "говорять" джунглі, незвичайних тварин… Й до вічно усміхнених, привітних й культурно інших людей, які отримують зарплату щодня, бо завтра може й не бути.

Текст і фото – Марія Марковська, для LIGA.LIfe