Зміст:
  1. Що є у холодильнику
  2. Як обирає продукти
  3. Особливості харчування
  4. Про сніданок, обід та вечерю
  5. Про улюблені страви

Євгенія Кравчук – народна депутатка, заступниця голови депутатської фракції "Слуга народу". Родом з Тернопільщини, проте нині мешкає у Києві. 

У теплі місяці живе з родиною на дачі під Києвом, де на невеличкому городі та у саду вирощує овочі та фрукти. Каже, цього року погано вродили кабачки та огірки. Останні згоріли, бо зарано випололи їх від бур’яну.

 "Що у холодильнику" – регулярна рубрика, яка виходить на LIGA.Life. Ми заглядаємо у домашні холодильники рестораторів, експертів із їжі, спортсменів та інших цікавих людей, аби дізнатися про їхні харчові звички. 

Перед інтерв'ю Женя приготувала овочеве рагу та насмажила кабачків. Сміється: час готувати є тільки на вихідних. Поки донька у бабусь та дідусів на Тернопільщині, вони з чоловіком рідко повноцінно харчуються вдома.

Що є у холодильнику

У холодильнику Євгенії Кравчук завжди є овочі та фрукти, переважно свої, домашні. Також завжди зберігає у холодильнику хліб. Пояснює, таку звичку зберегла з часів проживання у США, бо там навіть заморожують хліб, щоб він не псувався і рідше ходити до магазину.

Хліб завжди зберігає у холодильнику. Фото Євгенії Кравчук

"У нас завжди є масло, сметана. Масла має бути кілька шматків, бо часто використовуємо. Молоко купуємо тільки тоді, коли доньці треба варити кукурудзяну кашу. Вона може її їсти щодня – не набридає. Є соуси, кетчуп і майонез теж є. Я вже начиталася, що деякі ваші герої не тримають вдома майонезу або тільки самі готують. Почала навіть трохи комплексувати", – жартує Женя.

Женя обирає продукти, з яких можна швидко і просто щось приготувати. Фото Євгенії Кравчук

Додає, готує тільки на вихідних. У будні ж рятують батьки, які постійно передають якісь судочки з їжею або напівфабрикати – вони завжди є у морозилці.

"Мені не соромно про це сказати, бо це дуже допомагає", – пояснює депутатка.

З Тернопільської області вони з чоловіком замовляють або привозять самі заморожені вареники та пельмені. Нещодавно довелося викинути запаси, бо на дачі не було електрики, тож все розмерзлося і зіпсувалося.

"Мені треба, щоб завжди було заморожено м'ясо на суп. Я не варю борщ, тільки супи: грибну юшку або просто курячий бульйон з вермішеллю. Це зручно, бо можна поставити каструлю в холодильник і знаєш, що кілька днів є що їсти на вечерю, коли повертаєшся з роботи", – розповідає Євгенія.

Крім того, у неї вдома завжди має бути домашня м’ясна тушонка (її передають з Тернопільщини), а також кефір, йогурти, рибні консерви – тунець, печінка тріски, бички.

Іноді купує ковбаси й сосиски, але намагається обирати нормальної якості, "не з паперу".

Згущенка у холодильнику – запаси чоловіка. Фото Євгенії Кравчук

На питання про згущене молоко у холодильнику, відповідає – запаси чоловіка. Він полюбляє солодке. Також є заморожені ягоди на компот, пиво і в'ялене м'ясо. Пояснює: його презентували на Житомирщині, тримали у скрині з травами. Воно має ледь не "довічний" термін зберігання. Проте багато не з’їси – надто специфічний смак.

Як обирає продукти

Євгенія з чоловіком їздять за покупками у вихідні, але протягом тижня можуть забігти у відділ кулінарії супермаркету за млинцями або іншою стравою. Та ніколи не купує салати з майонезом. Сміється: трохи вони лякають.

Народна депутатка розповідає, що любить купувати більшість продуктів на базарі.

"Я з невеличкого райцентру і моя мама все купує на базарі. У малому містечку можна навіть домовлятися, щоб молочниця привозила свіже молоко додому, хліб домашній привозять додому. Я за цим дуже скучаю і хотіла б щоб так було скрізь", – каже Євгенія Кравчук.

У перевірених людей на базарі купує м'ясо та сало. Іноді батьки передають вже заморожене, оскільки не знає, де у Києві купити домашню телятину чи свинину. Тобто, ту, яку виростили люди як для себе, а не у промислових масштабах.

Євгенія любить домашні сезонні овочі. Фото Євгенії Кравчук

"Для мене картоплю купувати у супермаркеті – це крайня необхідні. Зазвичай її теж передають батьки. Так само яйця домашні хотілося б купувати у людей, але часом доводиться купувати у супермаркеті", – каже Євгенія.

Овочі і фрукти вирощуюють самі. Фото Євгенії Кравчук

При виборі продуктів вона завжди дивиться на термін зберігання – це головний критерій якості. Також намагається купувати  свіжу рибу, а не заморожену. А ще майже ніколи не змінює бренди, того ж молока, кефіру чи масла. Одне й те саме купує роками. Єдине з чим експериментує – це з йогуртами, бо любить куштувати різні смаки.

Особливості харчування

Заборонених продуктів у родині Євгенії Кравчук немає. Каже: намагаються менше їсти мучного та солодкого. А ще використовують пораду знаменитої балерини Майї Плісецької: "Їсти на пів відра менше".

"Я не люблю гостру їжу. Взагалі такого не їм. Ми намагаємося не купувати солодощів з кремами. Якщо щось таке купуємо, то тільки "Київський торт", бо якщо грішити, то тільки з "Київським тортом". А так, наприклад, є до чаю маківник. Теж мучне, але без крему", – розповідає депутатка.

У її родині полюбляють гриби. Їх збирають самі. Потім відварюють і заморожують. Каже: найсмачніше посмажити зі сметаною та травами. А ще купують засушені карпатські гриби на грибну юшку.

"У нас є улюблений салат з помідорами, огірками і м'яким сиром. Він простий і смачний. Хоча моя мама каже, що треба їсти помідори окремо, огірки – окремо, але ми з чоловіком любимо саме у поєднанні", – розповідає Євгенія та додає, що дуже ще любить козиний сир.

Хвалиться: нещодавно на маркеті "Всі. Свої" придбала неймовірно смачну овечу бринзу. Частину планує передати мамі. 

В'ялене м'ясо та сало з травами – смачні закуски. Фото Євгенії Кравчук

Кравчук запевняє, що в Україні роблять дуже смачні сири. Тож, щоб включити до списку ЮНЕСКО, як нематеріальну культурну спадщину, крім українського борщу подали ще й гуцульську бринзу.

"Я обожнюю картоплю. Коли ходила у спортзал і переходила на здорове харчування, то для мене було найгіршим відмовитися від картоплі. Це просто жах. Люблю її у будь-якому вигляді. Можу від торта відмовитися, а от від картоплі складніше", – з удаваним жахом розповідає Євгенія.

Вона також полюбляє пити каву з цукром. Іноді ще може з'їсти до кави сир або чорнослив у шоколаді.

Про сніданок, обід та вечерю

Євгенія з чоловіком дуже рано їдуть на роботу, проте завжди намагаються снідати вдома. У будні – це просто кефір та кава. Іноді – збите у тарілці яйце, посмажене на маслі.

У вихідні можуть побалувати себе більш повноцінним, але не дуже корисним сніданком. Наприклад, обмочений у яйці та підсмажений батон з додаванням майонезу, помідорів та часнику. Також полюбляють бутерброди з перетертим зі спеціями салом чи сирними намазками.

На сніданок у вихідні приготували смічні грінки. Фото Євгенії Кравчук

Вдома ніколи не обідає. Якщо випадає пленарний тиждень, то їсть у Раді.

"Раніше була довга перерва, тож було трохи простіше спокійно пообідати. Нині зменшили перерву і треба щось швидко вхопити. Зазвичай на обід їм суші з лососем або салат Цезар", – розповідає депутатка та додає, що на перекус бере з собою яблуко або енергетичний батончик без шоколаду.

На вихідних є час приготувати щось смачненьке. Фото Євгенії Кравчук

На вечерю ж їдять суп, щось з кулінарії або те, що можна швидко і легко приготувати. Наприклад, пасту з сосисками.

Про улюблені страви

"Ми обожнюємо раків. Раки найсмачніші на другий день, коли постоять у розсолі. І обов'язково з додаванням кропу. Якщо говорити про здорове харчування – то раки, саме воно, бо це ж чистий білок", – пояснює Євгенія. 

Також любить рагу та всі страви з картоплею. У вихідні, або коли приходять гості – запікає рибу на грилі.

Женя не часто щось готує, лише коли є час. Фото Євгенії Кравчук

На Різдво є сімейна традиція – у родині кожного року роблять домашню шинку та ковбаси. Частину заморожують і їдять ще кілька місяців.

На питання, чи є щось особливе у холодильнику, що завжди підіймає настрій або тримає на особливий випадок, Женя відповідає без роздумів: "Консервовані персики половинками".

"Вони завжди є про запас", – з посмішкою додає депутатка.

Женя любить овочі та фрукти, а у вихідні готує рагу. Фото Євгенії Кравчук

Кравчук каже, що ніколи не сиділа на дієтах і не рахувала калорії. Намагається менше їсти шкідливої їжі, зменшувати порції та більше додавати у раціон овочів та фруктів.