Зміст:
  1. Режим харчування
  2. Що і де купує
  3. Солодке і цукор

Наталія Самойленко – відома лікарка-дієтологиня, ендокринологиня. Вона виховує двох дітей, які вже змалечку знають правила здорового харчування.

В інтерв’ю LIGA.Life Наталія розповіла про свої улюблені продукти, чого ніколи не буде в її холодильнику, як минають свята в її родині і чи їдять дієтологи солодке (спойлер – їдять, та дивлячись яке). Далі – пряма мова.

"Що у холодильнику" – другий сезон регулярної рубрики LIGA.Life. Ми заглядаємо у домашні холодильники дієтологів, рестораторів, шефів, експертів з їжі, спортсменів та інших цікавих людей, аби дізнатися про їхні харчові звички.

 

Режим харчування

Режим харчування – це базис нашого метаболічного здоров’я. І якщо режим не вибудуваний, то навіть немає сенсу говорити про набір продуктів. 

На жаль, всі ми, українці, грішимо хаотичним харчуванням, коли невчасно снідаємо, обідаємо і вечеряємо. 

Або навпаки їмо впродовж дня то печиво, то каву з молоком, то якийсь горішок. І так реально рот не закривається впродовж дня. І це боляче б’є по нашому здоров’ю – метаболічному, гормональному. Також ми розплачуємося зайвими кілограмами.

Я, зазвичай, прокидаюсь о сьомій, снідаю – о восьмій, обідаю – о 13:00-14:00. Вечеряю найчастіше о 18:00. Коли маю вечірнє тренування – вечеря буде раніше. Зустрічаюся з друзями на вихідних – можу дозволити собі більш пізню вечерю.

Сніданки – це, мабуть, єдине, що я готую сама собі. Зазвичай, якийсь вид білку поєдную з овочами.

Також це може бути лосось з авокадо.

Під час сніданку знаходжу компроміси зі своїм улюбленим продуктом – хлібом. Це може бути невеличкий тост з авокадо чи скрембл з хлібом.

Дієтологи – теж люди. Ми не святою водою харчуємось, їмо ті самі продукти, що й інші.

 

Що і де купує

Зазвичай, скуповуюся раз на тиждень, у вихідні. В будні взагалі не маю часу.

Я люблю ходити по магазинах. Але також у нас неподалік від метро є базарчик, де бабусі продають продукти.

Такі маленькі базарчики я обожнюю. Ще як була дитиною, ми постійно їздили купувати їжу на базарі.

Ту, яка росте. Або вирощували на дачі. Можливо, ця історія тягнеться ще з дитинства – для мене важливо купувати їжу в тих людей, яких я знаю. У великому місті це, звісно, складніше.

На базарчику влітку завжди купую ягоди, зелень, зараз – калину. Мені подобається це місце: пройтися, запитати: "А звідки ви це привезли?". Мені здається, така їжа корисніша, ніж із супермаркету. 

Люблю ще купувати всілякі спеції, особливо, привозити з різних країн. За останній рік мені вдалося їздити далеко. Наприклад, з Південної Африки привезла копчену паприку, а з Індії – куркуму. Вона значно відрізняється від тієї, що продають у нас, і за кольором, і за запахом, і за смаком.

Я, як лікар, знаю, що спеції корисні, а як звичайній людині, мені просто смакує їжа, приправлена ними.

За темою: Зимові спеції: імбир, кориця, кардамон, гвоздика, бодян. Корисні властивості та рецепти

У холодильнику є завжди:

  • яйця;
  • вершкове масло;
  • авокадо;
  • або квашена, або свіжа капуста (восени особливо тягне на квашену. Просто обожнюю);
Фото, надане Наталією Самойленко
  • м’ясо індички або курки (син дуже любить);
  • солодкий перець (також улюблене сина);
  • креветки.
Фото, надане Наталією Самойленко

Улюблені продукти:

  • буряк (на сніданок можу зварити та нарізати шматочками, покласти поряд шматочок козячого сиру і листя салату. Мені це дуже смакує);
  • броколі.
Фото, надане Наталією Самойленко

Люблю також рибу, але її їмо в ресторані.

Я, чесно кажучи, не дуже вмію готувати, на жаль. Тому рибу в холодильнику рідко можна побачити, окрім лосося, який я сама непогано засолюю. Або сьомгу.

І так у нас плюс-мінус завжди такий набір продуктів. Завжди є овочі, різне салатне листя.

Фото, надане Наталією Самойленко

 

Продукти, заборонені в холодильнику:

  • маргарин;
  • солодкі газовані напої;
  • майонез.

Мова саме про магазинний, який містить трансжири. У мене в холодильнику можна знайти майонез 31 грудня, якщо я його сама зроблю. Оливкова олія, жовток, сіль і трохи гірчиці. Так, там купа калорій, це варто визнати. Багато жиру. Але ці речі натуральні. І він швидко псується, тому довго не затримується.

У мене завжди цей соус асоціюється зі святом. Тому ми якщо і робимо, то так, перед Новим роком. Але на постійній основі майонез ви у мене не побачите в холодильнику.

Взагалі не купуємо сосиски, ковбаси. М’ясо їмо тільки в чистому вигляді. Або тефтелі парові.

Утім, ми можемо влаштувати собі у вихідний сімейне свято пельменів – стати і самим наліпити.

Це, звісно, не найкорисніша їжа, але іноді це можна дозволити, якщо зробити самостійно.

 

Солодке і цукор

Син сам вміє пекти печиво. І якщо він хоче солодкого, то  бере не маргарин, а справжнє вершкове масло, какао і готує.

Тому і солодощі у нас теж є. Але це те, що приготовлене власноруч.

Борошно, яке використовують у сім'ї дієтологині. Фото, надане Наталією Самойленко

Усі дієтологи можуть собі дозволити щось смачненьке. І колеги, з якими я спілкуюся, – загалом усі надають перевагу чорному шоколаду. Бо знають, що всі інші магазинні солодощі мають багато некорисних речовин.

Чорний шоколад – найкращий варіант, бо там низький інсуліновий, глікемічний індекс і  багато нутрієнтів, магнію. Тобто він має доволі корисний склад.

За темою: Чому чорний шоколад корисніший, ніж білий та молочний – пояснює дієтологиня

А цукру вдома взагалі немає. Навіть діти не додають цукор у чай. За зиму може піти півлітрова баночка меду на всю сім’ю. 

Для випічки син піде і візьме цукру за рецептурою.

Якось прийшли гості:

– А можна цукру до чаю? 

– Ні.

Наступного разу вони принесли свій.

І попросили не викидати (сміється).

Це моя філософія. Я вважаю, що доданого цукру навіть в напоях бути не повинно.

 

Каші

Каші люблю. Син навіть більше, ніж я. І у нас є весь набір круп. Найчастіше готуємо гречку і булгур. Менше – рис. 

Є маса різних нюансів, хто що любить, але є одна крупа, яку треба розглядати як десерт, і її не можна їсти багато. Це манна крупа. Вона у нас не прижилась, на щастя.

Фото, надане Наталією Самойленко

 

Смажені продукти

Ми рідко використовуємо сковорідку. На ній, переважно, готую яйця – скрамбл або просто яєшню. Але ніколи це не буде із засмаженою скоринкою.

Ця смачна золотиста скоринка – це не лише канцероген і ризики онкології, але й продукти глікації, які ми отримуємо у великій кількості. Зокрема, кінцеві продукти глікації прискорюють процес старіння організму, підвищують ризик розвитку діабету та інших проблем.

 

Сімейні свята за столом

Минулого Нового року у мене на святкову вечерю був бутерброд: авокадо, розділений на дві половинки і наповнений червоною ікрою, і келих шампанського. 

Коли сім’єю святкуємо – все традиційно. У нас не заведено їсти вночі. Можемо рибу запекти, якісь овочі приготувати, ритуальне олів’є. І то минулого року вже не було – його вже майже ніхто не їсть, а викидати продукти я не люблю. 

І син, наприклад, у мене не дуже їсть салати, він любить, щоб овочі були просто нарізкою, як в Грузії подають – зелень, порізані овочі. Тому салати у нас рідко можна зустріти.

А святкувати ми вміємо. Я дуже люблю родинні свята. До пандемії з’їжджалися з різних міст, країн наші близькі люди на день народження моєї мами – 14 січня. 

І тоді ми в мамин капелюх клали написані місця, де хочемо зібратися наступного разу. І їхали наступного року в те місце, яке мама витягувала з капелюха. 

Востаннє у Львів збиралися їхати. Але не вдалося через ковід. Сподіваюся, ця традиція скоро відновиться.

Підписуйтесь на LIGA.Life в Facebook: тільки корисна інформація для українських родин