Зміст:
  1. Про графік
  2. Про відпочинок після зйомок
  3. Про ранкові звички
  4. Про харчування
  5. Про алкоголь
  6. Про сушку
  7. Про спорт
  8. Про "Танці з зірками"
  9. Про емоції
  10. Про подорожі

Фільмографія Тараса Цимбалюка уже налічує понад 80 проєктів. У студентські роки він співпрацював з Київським академічним Молодим театром та Київським академічним театром юного глядача на Липках.

У 2011 році Тарас дебютував на телебаченні, зігравши у містичному серіалі "Щоденники темного". Після цього актор зіграв у таких серіалах як "Повернення Мухтара", "Останній яничар", "Село на мільйон", "Центральна лікарня" та "Жіночий лікар".

2019 рік став найвизначнішим для актора. Він зіграв головні ролі у кінострічці "Чорний ворон", серіалах "Кріпосна" та "Спіймати Кайдаша". А у 2020 році взяв участь у проєкті "Танці з зірками", де виступив з танцівницею Яною Заєць.

Зустрічається з візажисткою та фотографинею Тіною Антоненко.

"Лайфстайл" – регулярна рубрика, яка виходить на LIGA.Life. Ми спілкуємося з відомими українцями про їхній режим дня, звички, раціон та основні правила життя.

У інтерв’ю для видання LIGA.Life Тарас розповів, як планує своє життя, як ставиться до алкоголю та яке європейське місто його найбільше вразило.

Про графік

Мій графік залежить від зйомок. Це моя пристрасть, тому повністю підлаштовую життя під професію. Наприклад, знаю, що протягом  шести місяців зніматимусь в серіалі "Кріпосна". Теоретично розумію, скільки днів на місяць буду зайнятий. За тиждень до знімального дня отримую розклад сцен, у яких гратиму.

Потім починаю планувати тренування, час з родиною, подорожі. Завжди хочеться знайти вільний день на поїздку до батьків або сестри, на час з коханою та, звичайно, на себе.

Іноді буває, що знаю свій знімальний графік на рік вперед. Тому все планую на довгострокову перспективу. Щодо вихідних, то це нерегулярна справа у житті. Рідко, але буває, що маю лише три дні зйомок на місяць. На противагу, за ним йде місяць взагалі без вихідних.

Фото з особистого архіву

Про відпочинок після зйомок

Зйомки можуть бути і зранку, і вдень, і вночі, тому інколи відпочинок зміщується. Якщо знімальний день закінчився ввечері, то відпочиваю разом з коханою. Можемо пограти в приставку, полежати разом на дивані, спілкуючись про все на світі та граючись з нашим котом.

Також любимо дивитися фільми. З нещодавніх фаворитів – фільм "З пекла" з Крістіаном Бейлом у головній ролі. Він зіграв дуже майстерно з нетривіальними емоціями на різні життєві ситуації.

У вільний час люблю читати. Кайфую від новел Стефана Цвейга. Також маю його романи та життєписи відомих людей. Наприклад, зараз переді мною книга "Три співаки свого життя (Казанова, Стендаль, Толстой)". 

Цвейг – шикарний новеліст. Я би порекомендував прочитати "Шахову новелу". Для мене це глибокий текст глибокого письменника.

Також нещодавно читав роман "Гаргантюа і Пантагрюель" Франсуа Рабле. Я замало читаю навіть попри те, що мій батько – літературознавець. Він знає всю класику і прочитав безліч книг. Але я беру з нього приклад не найкращим чином. Читаю лише одну-дві книги на місяць.

Коли зйомки у другій половині дня, то обов’язково біжу на тренування. Спортзал для мене як психолог. Тренуючись, максимально відволікаюся від усіх думок та подій.

Тарас Цимбалюк з дівчиною. Фото з осбистого архіву

Про ранкові звички

Комфортно прокидатися о восьмій. Протягом семи років маю звичку зранку обливатися холодною водою. Після чищення зубів я випиваю склянку води.

Для мене важливо поснідати одразу після того, як прокинуся. Через п’ять хвилин після пробудження я вже біля холодильника, накладаю щось собі у тарілку або ж готую. 

Улюблений сніданок – все, що містить яйця, каші та кисломолочні продукти. Дуже подобається салат з зернистого сиру, авокадо та соєвого соусу.

Інгредієнти:

  • 300 г зернистого сиру;
  • 2 авокадо;
  • 3 столові ложки соєвого соусу.

Техніка приготування:

  1. Почистіть авокадо та приберіть кісточку.
  2. Поріжте авокадо.
  3. Змішайте сир, авокадо та приправте соєвим соусом.

Смачного!

Це одна з моїх коронних страв поруч з омлетом. Вона дуже проста, смачна та корисна.

Про харчування

Намагаюся дотримуватися здорового харчування, а інколи навіть спортивної дієти. Наприклад, не їм дуже калорійні страви, але не доводжу це до фанатизму. Коли приїжджаю до рідних, не вередую і куштую усі страви. 

Окрім того, собі постійно нагадую, що я не фітнес-тренер, а актор. З таким щільним графіком зйомок, коли тренування лише двічі-тричі на місяць, не навантажую свій організм дієтами. Їм все підряд і отримую задоволення від їжі.

Ми з Тіною – справжні фанати риби. Усі рибні ресторани нас люблять, тому що у свій вихідний ми там залишаємо пів зарплати. Тривалий час моєю улюбленою стравою був оселедець під шубою.

Маю ще одну гастрономічну слабкість – їжу з МакДональдзу.

Звісно, там харчуюсь не постійно, а лише стабільно раз на місяць. Розумію, хоч це і смачно, але нездорові калорії у великих кількостях не потрібні.

Також люблю солодке. Нещодавно приготував десерт з дитинства – класичний вафельний торт зі згущеним молоком. Вийшло дуже смачно!

У Києві є багато стильних кав’ярень, де подають чудові десерти. Перед ними складно втриматись. Дуже люблю какао у поєднанні зі смачним тістечком.

Каву не п’ю. Не подобається її смак. Я спробував різні техніки приготування напою, але щоб кава сподобалась, мені необхідно її максимально розвести молоком. Тоді навіщо та кава? З гарячих напоїв люблю молочний улун, трав’яні чаї та какао.

Фото з особистого архіву

Про алкоголь

Люблю алкоголь, але в міру та рідко. З часом та обставинами напрацювалась філософія грамотного споживання. Це коли ти насолоджуєшся напоєм, а не вливаєш його в себе, бо чекаєш запаморочливий ефект розслаблення.

Я серйозно ставлюся до свого настрою під час знімального процесу. Розумію, що в кадрі потрібно бути дуже зібраним. Тому, наприклад, протягом останнього місяця я взагалі не пив.

Коли багато зйомок, собі майже не дозволяю міцні напої, бо на ранок хочу мати свіжу голову.

Хоча люблю настоянки: зубрівку, бехерівку. Також до вподоби джин-тонік чи Негроні. Іноді є настрій для віскі. Смакую такими напоями лише на свята.

Про сушку

Я практикував сушку (процес спалювання жиру через зниження калорій та споживання вуглеводів. – Ред.) двічі. У 2019 році восени і взимку я поставився до цієї справи дуже скрупульозно. Обмежив себе у некорисних вуглеводах, не їв після восьмої та рахував калорії вперше у житті. Отримав чудовий результат, яким був задоволений.

Проте такий режим з часом виснажує.

Не люблю довго залежати від чогось чи тривалий час перебувати в рамках.

Це відчуття взяло наді мною верх. Тому мої плани на піврічну сушку обмежились чотирма місяцями.

Мета сушки – підготовка до змагань з бодібілдингу. Я не один рік себе морально підштовхував до участі. Але лінь та зайнятість на роботі постійно віддаляють від цієї мети.

У 2019 році я вже був за крок до подачі заявки на Київські змагання. Проте  запропонували знятися у класному проєкті, тому спорт відійшов на другий план. Я спробував ходити в тренажерну залу вдень, а потім йти на нічну зміну. Та після тренування почувався кепсько, тому обрав зйомки.

Фото з особистого архіву

Про спорт

Я займався спортом з дитинства. Ходив на секції дзюдо та футболу. Однак, я був неготовим фізично для дзюдо: високий і дуже худий. Ця комплекція була непопулярною у цьому виді спорту, навіть кімоно на мене було коротким. 

Позаймався два роки, і після виступу на турнірі з п’ятим місцем з двадцяти можливих покинув заняття.

Футболом займався більш серйозно. Не один рік грав за команду рідного міста Корсунь-Шевченківський. Досі полюбляю поганяти м’яча в акторській команді з футболу.

Зараз тренуюсь, коли маю принаймні одну вільну годину. Це може бути тренування вдома перед зміною чи у спортзалі. Також можу піти на бруси, коли часу обмаль.

Зазвичай мої тренування – це суміш фітнесу з бодібілдингом. Кардіо зараз роблю менше, тому що на проєкті "Танцях з зірками" схуд і ще не повернувся до своєї звичної ваги. Тому наразі поєдную силові та функціональні вправи.

Про "Танці з зірками"

До спортивних досягнень можу додати участь у танцювальному шоу. В мене більше хороших вражень, хоча шоу-бізнес – не моя стихія. Такого не люблю. Та акторська професія постійно змушує перебувати в активному пошуку нових навичок. Тому участь у "Танцях..." була доречною можливістю. 

Для мене це був справжній челендж. Тренування почалися ще влітку, і з мене постійно стікало сто потів під час інтенсивних тренувань.

Технічно найскладнішим був джайв, тому що це танець не для таких кремезних хлопців як я. 

Було відчуття, ніби не зможу вивчити його. Можна було змінити стиль, але так легко відмовлятися я не звик. Вважаю так:  якщо зараз складно, далі буде ще складніше. До того ж, за тиждень до джайву я впустив Яну під час виступу, вона випала в мене з рук. Я певний час панікував, але все минуло добре.

Про емоції

Маю багато емоційних сцен у знімальному процесі. Тому важливим є психологічний спокій. Потрібно контролювати емоції, бути зосередженим і зібраним всередині. Коли маю проблеми в особистому житті, ці переживання неодмінно відіб’ються на сцені.

Мені найбільш комфортно, коли все добре в житті, не турбують дрібнички, ні через що не переймаюсь. Цей спокій дозволяє гармонійно використовувати техніку акторської майстерності.

Коли морально складно чи сумно, борюсь з цим у спортзалі. Вмикаю улюблену музику в навушниках і відволікаюсь від усіх думок та подій. Також допомагають подорожі. Вони надихають і дозволяють внутрішньо розставити все на полички.

Тарас Цимбалюк з дівчиною. Фото з особистого архіву

Про подорожі

Я – фанат Європи. Свою нетривалу відпустку неодмінно провів би у європейському місті. Найбільше вразив Париж. Моя мама викладає французьку і гарно знає історію Франції. Тому я з дитинства слухав про Париж, уявляючи магічне місце. 

Коли полетів туди вперше, зрозумів, що це місто дійсно створювалось з великою любов’ю до краси.

Якщо маю декілька тижнів відпустки, неодмінно лечу до екзотичних країн. 

Найбільше вразив маленький острів Балі, який насичений красою природи: водоспади, вулкани, гори, океани, річки.

А от відпочинок в Арабських Еміратах не дуже сподобався. Здавалось ніби  засмагаю під Гуллівером (ТРЦ у Києві. – Ред.). Там немає зелені, тому для мене це місце виявилося нецікавим.

Хочу відкрити для себе Австрію і Мексику. Це абсолютно різні країни, але по-своєму чарівні. Ми навіть вже придбали квитки в Австрію, але незабаром закрили кордони через пандемію. Тому подорож відклалась. Тепер відкрили кордони Мексики, і наразі думаємо над такою далекою, але колоритною подорожжю.