Від трейлових ультрамарафонів до велозмагань – історія Дениса Ткаліча
Сьогодні ми хочемо познайомити вас з нашим новим героєм – Денисом Ткалічем. Він почав бігати у 29 років і тоді навіть не мріяв про те, що колись візьме участь у перегонах Трансальп (семиденний трейловий марафон через Альпи), а потім вирішить спробувати свої сили у велоспорті.
Сподіваємося, що його приклад надихне вас на здійснення своїх спортивних мрій.
Регулярно бігати Денис почав у 2013-му році. Пробіг всього два стандартних марафони: Стамбул і Чикаго, зрозумів, що асфальт – це нудно, і перекваліфікувався в трейлранера. За 5 років пробіг більше десятка гірських ультрамарафонів від 50 до 120 км і два рази багатоденку Трансальп – це коли перебігаєш за тиждень через Альпи, долаючи 260 км з набором 16000 м.
Чому ти перейшов з трейлового бігу на велосипед?
З двох причин. По-перше, ще на початку року стало ясно, що стартів (європейських так точно) цього року не буде, а тренуватися заради тренувань було б нудно. Тому вирішив перемикнутися на менш знайомий вид спорту, де було більше нового і невідомого, а прогрес був помітніший.
По-друге, після двох стартів в Трансальпе відчув перенасичення трейловим бігом, і це був ще один привід спробувати сфокусуватися на чомусь новому.
Чи складніше тобі дається цей вид спорту в порівнянні з бігом?
Якщо порівнювати з тим, коли я тільки починав бігати, то помітно легше, тому що вже є непогана база і витривалість. До того ж останні кілька років я катав на велосипеді, просто набагато менше.
З іншого боку технічно велоспорт помітно складніше, ніж біг – тут більше нюансів, на які необхідно звертати увагу, тому дуже важливо навчитися базовим навичкам під наглядом професійного тренера або пройти базовий курс підготовки.
Як багато і як часто ти тренуєшся?
У піковий період (з липня по вересень) тренувався 6–7 днів в тиждень, а обсяги доходили до 20 годин, з них 80-90% на велосипеді, а решта – біг, щоб зовсім не розгубити бігову форму. Зараз обсяги набагато менше – 7-8 годин плюс я додав силові тренування, щоб за міжсезоння зміцнити ноги та кор. Це допоможе стати сильніше й знизити ризик травм у наступному році.
Як ти вибирав велосипед?
Перший шосейний велосипед я просто купив через знайомих. Вибирав за ціною, тому що розумів, що немає сенсу купувати дорогий велосипед, щоб вчитися. У підсумку став володарем Felt, який був на пару розмірів більше і досить важким. Відкатав на ньому пів року, і потім на день народження зробив собі подарунок і купив на розпродажі Orbea Orca, на якому їжджу досі.
Чи є в тебе улюблені місця для тренувань?
Якщо говорити про Київ, де я тренуюся 90% часу, то є два улюблених маршрутів: Змієві Вали та Київське море. Змієві Вали – це пагорби трохи південніше Києва між Новообухівською та Одеською трасами.
Якщо ж говорити глобально, то Канарські острови (особливо Тенерифе). Там ідеальні умови для велотренувань, особливо взимку! Не дарма багато професійних велокоманд проводять там міжсезоння.
В яких змаганнях ти встиг взяти участь?
Брав участь у двох МТБ стартах – Трахтемирів і Лісова пісня. І двох шосейних – Gran Fondo Ukraine і Tour de Onur. На результат поки не їздив. В цьому році я швидше набираюся досвіду, тому що, на відміну від бігу, у велоспорті величезне значення має тактика і стратегія, яким без досвіду не навчитися.
Чим ще займаєшся додатково для поліпшення і підтримки форми?
У сезон, крім велосипеда, намагаюся підтримувати бігову форму, бігаючи 1–2 рази на тиждень, а в міжсезоння додав ще й силові тренування, знизивши обсяги на велосипеді. Крім цього в міжсезоння стає більше МТБ, тому що в лісі помітно нижче поріг комфортної температури.
Чи займаєшся ти на велостанку (спеціальний велотренажер)? Якщо так, як розважаєш себе в процесі?
Так, але тільки в міжсезоння, коли на вулиці погана погода, якщо погода дозволяє, то навіть взимку намагаюся кататися на вулиці, але на МТБ. На велостанку розважаю себе тренуваннями у Zwift і серіалами.
З якими проблемами на трасах ти зіткнувся в процесі тренувань?
На жаль, в Києві взаємна повага на дорогах відсутня, як клас, і велосипедистів, всупереч ПДР, багато водіїв не вважають учасниками руху – підрізають і небезпечно випереджають в лічених сантиметрах.
Я намагаюся їздити вкрай обережно і по можливості в групі, так безпечніше. Зараз є кілька велосипедних клубів, які організовують тренування з машиною супроводу, я займаюся з клубом Ешелон.
Чи є в тебе плани на майбутнє? Можливо, нові змагання або інший спорт?
У велоспорті мені поки не дуже подобаються змагання. Більш цікаві індивідуальні челенджі. Наприклад, хочу якось спробувати Еверестінг – це коли вибираєш один підйом і катаєш його вгору-вниз, поки не набираєш висоту Евересту. Це 8848 м. Ну і я не збираюся кидати трейловий біг! Є плани через 2–3 роки знову повернутися на Трансальп. Дуже вже він мені сподобався.
І останнє запитання – чи допомагають регулярні фізичні навантаження менше хворіти?
Авжеж! Я став хворіти помітно рідше. За ці сім років, як почав займатися спортом, серйозно хворів один раз на грип лише один раз, і один раз була бактеріальна інфекція (зрубала на кілька днів).
Підписуйтесь на LIGA.Life в Facebook: тільки корисна інформація для українських родин