Британський художник Стюарт Семпл демонструє колір yolo (Фото: Stuart Semple)

Британський художник Стюарт Семпл стверджує, що відтворив фарбою колір, який, за словами вчених, вони відкрили у ході опромінення сітківки людського ока лазерними імпульсами. Про це пише The Guardian.

Митець створив власну версію синьо-зеленого кольору на основі наукового дослідження. Свій витвір він продає за £10 000 (557 338 грн) за 150 мл чи за £29,99 (1 672 грн) для художників.

Для створення фарби художник змішав пігменти, додаючи флуоресцентні оптичні відбілювачі, які поглинають ультрафіолетове світло і випромінюють його у вигляді синього – що робить матеріали візуально білішими або яскравішими. За допомогою спектрометра, який розділяє світло на складники, він аналізував інтенсивність кольору, щоб найточніше наблизити фарбу до потрібного відтінку.

Колір yolo (Фото: Stuart Semple)

Як люди сприймають кольори

Люди бачать кольори завдяки тому, що світло потрапляє на світлочутливі клітини сітківки ока – колбочки – їх існує три типи:

  • L-колбочки реагують на довгі хвилі світла (червоне),

  • M-колбочки — на середні хвилі (зелений),

  • S-колбочки — на короткі хвилі (синій).

Однак природного світла, яке активує тільки M-колбочки, немає. Створений вченими колір виходить за межі природного сприйняття людського ока, оскільки стимулює майже виключно M-колбочки. А свою свою назву olo він отримав на основі бінарного коду 010 — що означає, що серед L, M і S колбочок активними були лише M.

"Я думаю, вони (науковці – Ред.) викликали в людей досвід, який ті намагаються описати як колір. Я ж просто намагався зробити реальний колір із цього досвіду", – каже художник.

"Відтворити колір, який точно відповідає olo, неможливо. Будь-який колір, який можна відтворити, виглядатиме тьмяно на його фоні. Це не має значення — фарба це зразок кольору чи навіть монохроматичний лазер, який зазвичай дає найбільш насичене враження для людського ока", – стверджує Остін Рурда, спеціаліст із зору з команди, що провела це дослідження.