Перемога Усика і шабля Мазепи: як легендарний артефакт потрапив на світовий боксерський ринг
21 грудня український боксер Олександр Усик після перемоги над британцем Тайсоном Ф'юрі підняв над головою шаблю гетьмана Івана Мазепи XVII століття. Це миттєво розлетілося світовими медіа і викликало інтерес до історії Мазепи. За проєктом стоїть робота 12 команд і години підготовки.
Як виникла ідея шаблі на ринзі?
Як пояснила одна з організаторок перформансу, співзасновниця організації Ukraine WOW Ярослава Гресь, усе почалося за декілька днів до бою. Олександру Усику запропонували три історичні артефакти: шаблю Мазепи, пернач Семена Палія та срібне Євангеліє. Рішення ухвалили миттєво — Усик обрав шаблю.
Складна логістика: 12 команд і десятки фахівців
До організації цього проєкту долучилися кілька команд із різних сфер:
Чернігівський обласний історичний музей: саме тут зберігається шабля Мазепи, яку ретельно готували до транспортування.
Національний реставраційний центр і фахівці з музейної справи: забезпечили всі експертні висновки й необхідні дозволи.
Посольство України в Саудівській Аравії та місцеві міністерства культури: вперше за 33 роки в Саудівській Аравії демонстрували українські культурні цінності.
Команда Усика й організатори бою SELA: узгодили безпеку та дотримання всіх правил, щоб шабля XVII століття з’явилася на ринзі.
Кожен етап доставлення артефакту супроводжували фахівці з компанії Kunstrans, а охорони в шаблі було навіть більше, ніж охорони самого Усика.
Чому шабля Мазепи?
Шабля гетьмана Мазепи – символічний артефакт, що уособлює боротьбу за незалежність України, адже саме ім'я Мазепи століттями паплюжилося російською пропагандою. "Уявляю, як зараз пригорає у москалів", — пожартував Усик після бою.
Шаблю винесли на ринг через 9 хвилин після перемоги Усика — організатори до останнього хвилювалися, чи все вдасться.
Це був перший випадок в історії боксу, коли музейний артефакт такого рівня демонструвався на спортивному заході.