Зміст:
  1. Порада перша: почніть із малого
  2. Друга порада: оберіть правильний момент
  3. Третя порада: підготуйтеся заздалегідь
  4. Четверта порада: починайте з позитиву
  5. П'ята порада: уникайте звинувачень
  6. Шоста порада: створюйте спільні цілі
  7. Сьома порада: розподіліть обов’язки
  8. Восьма порада: робіть це регулярно
  9. Дев'ята порада: вчіться разом
  10. Десята порада: будьте відкритими до компромісів

У 40% випадків причиною розлучень є непорозуміння між партнерами щодо правильного використання коштів. Уникнути конфліктів допоможуть відкриті розмови про фінанси. Як зробити ці обговорення комфортною частиною вашого життя, LIGA.Life запитала в експертки та спікерки з питань корпоративних та персональних фінансів Єлєни Шепель.

— Основна мета розмов про фінанси — не тільки розв'язання конкретних питань, а й зміцнення довіри та взаєморозуміння між партнерами. Відсутність розбіжностей у використанні сімейного бюджету — це фундамент щасливих і довготермінових стосунків, — зазначає Єлєна Шепель.

Експертка з фінансів Єлєна Шепель

Фінансові теми часто викликають дискомфорт як у нових пар, так і у тих, хто перебуває у тривалих стосунках. Якщо ви ніколи не обговорювали гроші з партнером, почніть із простого.

— Наприклад, у вас є 500 грн. Запитайте партнера, як можна провести час на цей бюджет? Обговоріть варіанти: сходити на каву, кіно чи замовити піцу додому. Це має бути як гра, що приносить задоволення, — радить експертка.

Друга порада: оберіть правильний момент

Розмовляйте тоді, коли ви обоє розслаблені й маєте достатньо часу. Уникайте обговорень після важкого дня чи в стані стресу.

— Головне, щоб в цей момент в обох був хороший настрій. Якщо у нього був важкий день, а вам раптом захотілось поговорити про сімейний бюджет – відкладіть бесіду, адже ви знаходитесь на різних емоційних хвилях. Продуктивної розмови просто не вийде, — резюмує Шепель.

Фото: freepik.com

Третя порада: підготуйтеся заздалегідь

Складіть список тем для обговорення: бюджет, фінансові цілі, розподіл витрат тощо. Зберіть необхідну інформацію про доходи й витрати, щоб вести предметну розмову.

Навіть якщо партнер заробляє більше, це не означає, що він має виключне право розпоряджатися коштами. Важлива участь обох сторін.

Четверта порада: починайте з позитиву

Фінансові розмови викликають стрес, тому розпочніть із визнання сильних сторін партнера.

— Скажіть, наприклад, що вам подобається, як він планує покупки, і ви б хотіли разом спланувати сімейний бюджет на пів року чи на рік. Підсилюйте ті сильні сторони, які ви бачите в партнері, і будуйте розмову саме на цьому. Визнавши успіхи чи досягнення партнера, тим самим ви зробите його більш відкритим до розмови, — радить Шепель.

П'ята порада: уникайте звинувачень

Починати розмову з претензій, наприклад: "Навіщо ти знову заліз у кредит?" — гарантований шлях до конфлікту.

— Проблемні питання краще обговорювати спокійно, без емоційних звинувачень. Від цього залежить продуктивність розмови, — наголошує експертка.

Шоста порада: створюйте спільні цілі

Обговоріть, як досягти великих цілей, наприклад, купівлі квартири чи відпустки. Спільні плани допомагають партнерам відчувати єдність.

— Ви маєте точно знати, на яку марку автомобіля накопичуєте гроші, або де хочете відпочити і яка для цього потрібна сума. Ніколи не говоріть – дорого або дешево – називайте конкретні цифри. Це потрібно для того, щоб кожен із партнерів міг сам вирішити – дорого це чи дешево. Подібне використання цифр замість прикметників допоможе вам синхронізуватися в поняттях і підходах до грошей. Це особливо важливо в той період, коли люди в шлюбі тільки починають розмовляти про гроші, — пояснює Шепель.

Фото: freepik.com

Сьома порада: розподіліть обов’язки

Вирішіть, хто за що відповідає: хто сплачує рахунки, а хто веде облік витрат. Чіткий розподіл допоможе уникнути хаосу.

— Задля того, щоб у вашого партнера було відчуття, що важливі фінансові рішення ухвалюються спільно – завжди пропонуйте рівні умови та співпрацю. Наприклад, якщо мова йде про спільний кредит, запропонуйте: "Давай разом складемо бюджет на наступний місяць. Попрацюємо як команда і позбавимось боргу". Генеруйте ідеї та будьте відкритими до ідей, які запропонує партнер", — пояснює експертка.

Восьма порада: робіть це регулярно

Фінансові обговорення мають бути звичайною практикою у сім’ї. Наприклад, плануйте бюджет раз на місяць або обговорюйте витрати щотижня.

— Регулярність формує звичку і знімає напругу. Це має бути така ж звичайна розмова, як обговорення планів на вихідні, — пояснює Шепель.

Дев'ята порада: вчіться разом

Читання книг про фінанси чи відвідування лекцій допоможуть вам знайти нові підходи до управління коштами.

— На жаль, після занадто емоційних фінансових розмов, деякі пари вже не повертаються до цієї теми. Як результат – важливе фінансове питання залишається невирішеним. Подібні ситуації – дуже деструктивний момент у стосунках. Пара не рухається до фінансової мети, бо не вміє знаходити консенсус. Краще поставити питання на паузу і повернутися до нього за деякий час, врахувавши всі попередні поради щодо продуктивної розмови про гроші, — розповідає Єлєна Шепель. -

Десята порада: будьте відкритими до компромісів

Не завжди ваші ідеї збігатимуться із баченням партнера. Уміння знаходити компроміси — запорука гармонії у стосунках.

Партнерство — це про рівність і повагу. Обговорюючи фінанси, важливо чути одне одного. Одна розмова не змінить негативного ставлення партнерів до обговорення доходів та витрат.

— Партнери можуть домовитися, як часто будуть проходити їх фінансові брифінги. Звісно, в кожній родині буде своя періодичність. Важливо зрозуміти, що саме регулярність допоможе вам уникнути накопичення проблем. Тож раджу щомісяця робити фінансові зустрічі чи побачення. Ми, як соціальні істоти, не можемо прожити без грошей, а значить розмови про гроші мають стати спокійними. В кожній родині це має бути абсолютно звичайна тема. Якою вона насправді і є, — додала Єлєна Шепель.

Такі поради допоможуть не лише уникнути конфліктів, але й зробити ваші стосунки міцнішими. Регулярні розмови про гроші можуть стати тим ключем, який відкриє нові горизонти у вашій парі.