Книга | Як без стресу повернути дитину до школи після канікул – сім порад батькам

15.08.2021, 09:00
1

Нормалізуйте режим сну

Під час канікул дитина швидко відвикає від розпорядку дня. І старшокласникам, і молодшим школярам потрібно поступово повернутися до звичного режиму сну.

Повернутися до шкільного ритму після тривалих свят і канікул – непросто, але можливо: щоб мотивувати дітей знову думати про навчання, батькам потрібно враховувати особливості дитячого організму. Зібрали поради з книжки "Як не збожеволіти від батьківства" від видавництва Vivat та Освіторії.

Батькам варто пам’ятати, що школярам до 12 років необхідно спати   щонайменше вісім, а то й усі 9-10 годин.

Якщо заняття у школі починаються о 9:00, то прокинутися потрібно о 7:00 (за умови, що на збори та дорогу знадобиться дві години), а до ліжка йти не пізніше 10-ї вечора. У графік необхідно "вписуватися" заздалегідь: бодай за кілька днів до повернення у школу. Старшокласникам буде достатньо восьми годин сну.

У перші дні після канікул уважніше придивіться до самопочуття вашого школяра. Якщо бачите, що зранку він млявий, роздратований, додайте кілька годин сну і не пресуйте ранніми підйомами.

Буває таке, що молодші школярики починають ранок зі сльозами: "Хочу спати". Не тисніть і не сваріться з дитиною.

Можна навіть один раз піти на поступки: "Гаразд, сьогодні ти набираєшся сил і робитимеш завдання вдома, але спати ляжеш на дві години раніше".

До речі, першокласникам бажано дати додаткову годину денного сну.

2

Не ігноруйте прогулянки та спортивні активності

Уроки фізкультури та руханки на перервах – це обов’язкова частина дитячого розпорядку.

Дозвольте дитині гратися в рухливі ігри з друзями на вулиці, влаштовуйте спільні довгі прогулянки із сином чи донькою.

Дитина має гуляти протягом дня, а також пів години перед сном незалежно від погодних умов.

Добре, якщо маєте собаку, – завжди є необхідність вивести її на подвір’я. До того ж дітям подобається грати з тваринами.

Сходіть разом на боулінг, у квест-кімнати. Дитина буде в захваті і повернеться за парту в тонусі та повна сил.

3

Задовольніть потребу у спілкуванні

Спілкування з однолітками у школі – така ж важлива частина навчання, як і уроки. Зустріч із друзями та ігри з однокласниками можуть стати хорошим стимулом, щоб легко повернутися до школи.

Після довгих канікул ви помітите, що дитина аж рветься гуляти з ровесниками. Не нервуйтесь та не забороняйте цього – дітям потрібно задовольнити потребу у спілкуванні. Поступово баланс навчання та розваг нормалізується.

4

Подбайте про здорове харчування

Навідайтеся до школи, щоб дізнатися, чим годують вашу дитину, а також, чи встигає донька чи син поїсти під час великої перерви. Крім того, є сенс придбати для дитини новий яскравий контейнер для їжі і термос із зображенням улюбленого героя. Щодня давайте їй корисні перекуси: сухофрукти, банани, мандарини, хурму і навіть домашні бургери з цільнозернового хліба з сиром і шматочками овочів.

У термос наливайте смачні та корисні напої, які любить ваша дитина. Це не тільки важливо для здоров’я та самопочуття, а й створить хороший настрій.

5

Не сваріть дитину за оцінки

Батькам не варто хвилюватися, що під час тривалих канікул дитина "все забула".

Якщо насправді призабула щось і приносить додому не найвищі оцінки протягом перших тижнів навчання – не дратуйтесь і не сваріть її.

Краще порадійте за дитину: значить, вона дійсно добре відпочила.

Не тисніть із надмірним навантаженням у перші тижні. Доповнювати режим позашкільними гуртками та додатковими заняттями потрібно поступово і дозовано. Надмірні навантаження зараз не будуть ефективними. Курси іноземної мови, заняття з репетиторами теж зачекають. А ось спортом і музикою краще починати займатись одразу, якщо це подобається дитині.

Найголовніше правило: частіше запитувати, чим вона справді цікавиться та захоплюється.

6

Складіть "Мапу тижня"

Далеко не всі діти ладнають із плануванням. Дорослим, які звикли до багатофункціональності, часом складно це зрозуміти. Однак спробуйте і допоможіть вашому школяру / вашій школярці скласти розклад на день і тиждень. Не потрібно примусу – робіть це у формі забави.

Повісьте на видному місці "Мапу тижня" з наліпками, стікерами і смайлами.

Окрім шкільних занять, запишіть туди гуртки, спортивні активності та – обов’язково! – розваги: походи в кіно, театр, у гості.

Позначте на мапі-календарі дні народження друзів вашої дитини, а також майбутні поїздки та походи.

Дітям зазвичай дуже подобаються такі календарі, вони охоче дотримуються яскравого розкладу, який створили власноруч.

7

Вигадайте приємні стимули

Важливо знайти для дитини додаткову мотивацію, щоб вона хотіла повернутися до школи після тривалої перерви. Для молодших школярів та учнів середньої школи таким стимулом може бути похід у канцелярський магазин: нові яскраві зошити, модні ручки й фломастери сприятимуть натхненню вчитися чи щонайменше бажанню писати або малювати.

Якщо ваша дитина – старшокласник/-ця, пам’ятайте, що він / вона піклується про зовнішність, навіть якщо не розповідає вам про це. Тому з підлітком доречно буде піти в магазин і купити новий одяг, який він / вона обере самостійно. Обновка – ще один стимул повернутись у школу.

Текст Аліни Мірошнікової, фахові поради від сімейної психологині Олени Любченко

Напишіть нам