Не боротися з прокрастинацією, а зробити її корисною: Олена Ванєєва про свою життєву формулу
Олена Ванєєва — лауреатка премії "Жінка України", українська науковиця. Членкиня-кореспондентка НАН України (2024), докторка фізико-математичних наук (2020), провідна наукова співробітниця Інституту математики НАН України (з 2021 р.), переможниця премій L'ORÉAL-ЮНЕСКО "Для жінок у науці" (української та міжнародної "International Rising Talents"), популяризаторка математики, виконавча редакторка Українського математичного журналу.
А ще мама трьох дітей і викладачка. У своїй роботі вона поєднує глибоку фахову експертизу з людяністю, а в житті шукає баланс між професією, родиною і внутрішньою гармонією.
Як ухвалює складні рішення і підтримує ресурсність та звідки бере натхнення — LIGA.Life запитала в Олени Ванєєвої про особисті правила.
Правила успіху Олени Ванєєвої
— Прокрастинація має бути корисною
Після того, як було відкрито default network mode (DMN) в роботі нашого мозку, а також розуміння, що найбільші осяяння (інсайти) приходять саме в цей час, не зрозуміло, навіщо взагалі боротися з прокрастинацією. Просто вона має бути корисною — не нескінченним переглядом шортсів і рілсів, а прогулянкою, сном чи улюбленим хобі.
— Слухати поради
Спочатку я розмірковую над даними, слухаю поради людей, які є для мене авторитетом, ну і наостанок аналізую свої відчуття, прислухаючись до інтуїції.
— Бути людиною Шляху, а не людиною Мети
Згадаю тут афоризм Лао Цзи: "Шлях, що веде до мети, не є вічним Шляхом". Для мене важливо бути людиною Шляху, а не людиною Мети. Тобто розвиватися, навчатися і рухатися вперед, водночас сприймати будь-яку мету лише як проміжну, що відкриває нові можливості для особистого розвитку.
— Страх — це не втеча, а виклик
Ставитися до страху (FEAR) не як Forget Everything And Run (Забудьте все і тікайте), а як Face Everything And Rise (Зіткнутися з усім і піднятися).
— Знайти свою "сродну працю"
Якщо працювати натхненно, то успіх обов’язково прийде, а це можливо лише, коли справа захоплює. Іншими словами — важливо знайти свою "сродну працю"в термінах Сковороди або у ширшому сенсі — "шлях серця" в термінах Кастанеди.
Бліцопитування
- Корисна звичка: Починати день зі склянки води та правильного сніданку.
- Улюблена книга: "Маленький принц" Антуана де Сент-Екзюпері: маю невеличку колекцію цієї книги на різних мовах світу.
- Найкраща порада, яку ви отримували: Мій науковий керівник часто повторював: "Оленко, ми ще стільки всього не знаємо".
- Джерело натхнення: Мої діти, у мене їх троє.
- Формула балансу: Музика, прогулянки пішки й побалувати рідних чимось смачненьким.
Що завжди тримає в тонусі?
Залишатися зібраною мені допомагають лише дедлайни. Мушу зізнатись, що я не дуже зібрана людина, але сприймаю це, не як недолік, а як свою особливість.
Матеріал опубліковано в рамках медіапартнерства LIGA.net та Національної премії "Жінка України", що існує з 2016 року.
У 15 категоріях відзначають жінок, які створюють зміни, формують нові сенси й надихають мільйони. Премія є незалежною ініціативою, що визнає внесок жінок у розвиток суспільства без політичної чи комерційної заангажованості.
Серед лауреаток попередніх років у різних номінаціях були Ада Роговцева, Джамала, Ліна Костенко, Елла Лібанова, Марта Лєвченко, Ліля Гриневич, Ольга Харлан, Вікторія Тігіпко й інші жінки, які надихають своїм прикладом.
У травні 2025 року премія відбудеться вп'яте після чотирирічної перерви.
Старт голосування запланований на 12 травня, урочиста церемонія нагородження — 28 травня 2025 року.