Інавгурація Трампа: скільки коштує, хто приїде та що в програмі
Інавгурація Дональда Трампа ще до самої церемонії встановила кілька рекордів: зі збору коштів, кількості гостей і масштабу заходів.
LIGA.Life розповідає, як Америка готується до другого пришестя Трампа та хто з почесних гостей вже підтвердив свою присутність.
Рекорд зібраних коштів
Інавгураційний комітет Дональда Трампа зібрав рекордні $170 млн пожертвувань на організацію майбутньої церемонії. Кошти, що залишаться, підуть на створення президентської бібліотеки Трампа.
За даними Федеральної виборчої комісії, ця сума понад удвічі перевищує $62 млн, які були зібрані Джо Байденом для його інавгурації у 2021 році.
До цього Трамп вже встановлював рекорд у 2017 році, зібравши $107 млн на свою першу інавгурацію.
Після перемоги Трампа на виборах у листопаді та переходу контролю над Конгресом до республіканців, потужні спонсори, включно з технологічними компаніями, почали активно його підтримувати.
Amazon і Meta, наприклад, пожертвували по $1 млн до інавгураційного фонду, а генеральний директор OpenAI Сем Альтман оголосив про особистий внесок у розмірі $1 млн.
Водночас квитки на церемонію та VIP-заходи більше не продають навіть великим спонсорам через надмірний попит. Багатьох із них внесли до списків очікування, а деяким взагалі відмовили у доступі до ексклюзивних подій.
Гості інавгурації Дональда Трампа у 2025 році
Американські політики:
- Президент Джо Байден та віцепрезидентка Камала Гарріс підтвердили свою участь, як це заведено для чинних посадовців. Цей жест можна вважати символом політичної ввічливості, хоча сам Трамп не відвідав інавгурацію Байдена у 2020 році, заявляючи, що результати виборів "вкрали".
- Колишні президенти США, включно з Бараком Обамою, Джорджем Бушем-молодшим та Біллом Клінтоном, відвідають церемонію. Разом із ними будуть їхні дружини — Лора Буш та Гілларі Клінтон.
- Мішель Обама, втім, відмовилася від участі в церемонії. В офісі колишньої першої леді США не назвали причину, однак вона ніколи не приховувала своєї неприязні до Дональда Трампа.
Світові лідери:
- Президент Аргентини Хав’єр Мілей підтвердив свою участь. Він був першим світовим лідером, який зустрівся з Трампом після його перемоги у листопаді.
- Президент Сальвадору Наїб Букеле та прем'єр-міністерка Італії Джорджа Мелоні отримали запрошення. Мелоні відповіла, що відвідає церемонію за можливості.
- Президент Китаю Сі Цзіньпін надішле офіційного представника замість особистої участі.
- Колишній президент Бразилії Жаїр Болсонару заявив, що намагається повернути свій паспорт, щоб взяти участь в урочистостях.
Мільярдери та бізнесмени:
- Ілон Маск, Марк Цукерберг і Джефф Безос будуть присутні на церемонії та сидітимуть на почесній платформі поруч із кабінетом Трампа.
- Генеральний директор OpenAI Сем Альтман також планує бути присутнім.
- Цукерберг проведе урочистий захід разом з іншими мільярдерами — Міріам Адельсон, Тілманом Фертіттою та Тоддом Рікеттсом.
Програма церемонії
Інавгураційна церемонія Дональда Трампа 2025 року відбудеться в понеділок, 20 січня.
- інавгураційний день Дональда Трампа розпочнеться службою у Єпископальній церкві Святого Іоанна
- о 10:00 (17:00 за київським часом) подружжя Байденів проведе традиційне чаювання з майбутніми господарями Білого дому – Дональдом і Меланією Трамп.
- о 12:00 (19:00 за київським часом) розпочнуться головні урочистості, де Трамп і Венс складуть присягу.
- після цього відбудеться прощання з колишнім президентом Джо Байденом та віцепрезиденткою Камалою Гарріс.
- новообраний президент підпише інавгураційні документи та пообідає з конгресменами й почесними гостями.
- О 15:00 (22:00 за київським часом) Пенсильванія-авеню заповнять близько 7500 учасників параду, який прийматиме президент Трамп.
- завершить офіційну частину дня підписання перших указів в Овальному кабінеті.
Ввечері Дональд Трамп виступить на трьох офіційних балах: Балу Головнокомандувача, Балу Свободи та Зоряному балу, які стануть завершальним акордом цього історичного дня.
Музичний супровід
Зірка кантрі Керрі Андервуд виконає пісню America the Beautiful на інавгурації Трампа разом із хором Збройних сил та хоровим клубом Військово-морської академії США.
Окрім того, гурт Village People зіграє на одному з інавгураційних балів із піснею Y.M.C.A., кантрі-співак Лі Грінвуд виступить під час виходу Трампа для складання присяги, а оперний співак Крістофер Маккіо виконає державний гімн Америки та композицію O America.
Цікаві факти
Інавгурація президента США — це подія, сповнена традицій та цікавих історичних фактів:
Дональд Трамп на своїй інавгурації у 2017 році використав одразу дві Біблії: одна з них належала Аврааму Лінкольну, а інша — особиста дитяча Біблія Трампа. Традиція використовувати Біблію під час присяги на інавгурації почалася ще у 1789 році з Джорджа Вашингтона.
Джо Байден став 46-м президентом, але лише 40-ю людиною, яка виголосила інавгураційну промову. Це пов'язано з тим, що деякі віцепрезиденти ставали президентами після смерті чи відставки попередника, а Гровер Клівленд обіймав посаду двічі з перервою.
- Найкоротше президентство в історії США завершилось трагічно. Вільям Генрі Гаррісон виголосив двогодинну (найдовшу в історії) інавгураційну промову під холодним дощем, застудився і помер від ускладнень через 32 дні після вступу на посаду.
- Температура повітря під час присяги Трампа в 2025 році становитиме близько -6°C. Це буде найхолодніша інавгурація з 1985 року, коли під час другої інавгурації Рейгана було -7 градусів за Цельсієм. Як і тоді так і цього разу друга інавгурація Трампа відбудеться всередині Капітолія.
- Джон Кеннеді був останнім президентом, який носив циліндр на інавгурації. До нього це була традиція від часів Франкліна Пірса.
- Перша фотографія інавгурації була зроблена в 1857 році на церемонії Джеймса Б'юкенена. Відтоді кожна нова технологія випробовувалася на інавгураціях: перше фільмування (1897), перша радіотрансляція (1925), перша кольорова телетрансляція (1961).
А чи утне щось на цьогорічній інавгурації Дональд Трамп, дізнаємось вже 20 січня.