"Каїнова щелепа": найскладніша літературна головоломка світу, її розгадали лише 4 людини за 87 років
LIGA.Life пояснює феномен головоломки "Каїнова щелепа", яку за 87 років розгадали лише четверо читачів, а також як соцмережа TikTok знову зробила її популярною.
Культова головоломка для літераторів
У 1934 році була опублікована книга Агати Крісті "Убивство у Східному експресі", яка стала бестселером. Того ж року з’явилася ще одна детективна історія. Едвард Мезерс, відомий своїми незбагненними кросвордами, випустив збірку робіт під назвою "Книга головоломок Торквемади". Наприкінці книги була прикріплена "Щелепа Каїна". Було оголошено конкурс у виданні The Observer, де переможцям пообіцяли приз у розмірі 25 фунтів, або приблизно 2500 доларів на сьогодні.
Літературна головоломка "Каїнова щелепа" — це детективна історія, сторінки якої надруковані в хаотичному порядку. Завдання читача — встановити єдино правильну послідовність, щоб розкрити імена шести жертв та їхніх вбивць.
Згідно з підрахунками, кількість можливих комбінацій сторінок — це число довжиною 158 цифр, але лише одна з них є правильною. Наразі головоломку розгадали лише чотири людини за всю історію. Що робить завдання всіх читачів таким важким, так це те, що її проза є загадковим поєднанням літературних алюзій, гри слів, вигадок і прихованих підказок.
"Це схоже на те, ніби Агата Крісті була переписана Т. С. Еліотом, а потім усі сторінки скинуті з багатоповерхівки та випадково зібрані знову", — пише видання The Guardian.
TikTok і несподіване відродження популярності
У 2019 році двоє англійських видавців перевидали книгу, але справжній сплеск популярності відбувся у 2021 році завдяки соцмережі TikTok. Американка Сара Сканнелл, придбавши книгу в місцевій книгарні, почала документувати свій прогрес розгадування. Її відео набрали мільйони переглядів, а книга миттєво стала бестселером на Amazon.
Цей феномен об’єднав людей у соцмережах: читачі перетворювали кімнати на "стіни вбивств", обклеєні сторінками з пряжею між ними, шукаючи логічні зв’язки. Головоломка знайшла нову аудиторію серед молоді.
За словами Джона Мітчінсона, одного з двох британців, які знайшли текст головоломки й надрукували його через свою видавничу компанію Unbound, станом на 2022 рік було продано 325 тисяч примірників книги та перекладено її 12 мовами. Українською історія вийшла у листопаді 2024 року у видавництві КСД.
Складність розгадки та 4 людини
У перший рік її розгадали двоє: С. Сідні-Тернер та В. С. Кеннеді (Саксон Сідней-Тернер був другом письменниці Вірджинії Вулф), вони виграли по 25 фунтів стерлінгів кожен. Третя особа також розв'язала головоломку у 1935 році й отримала вітальну записку від Мезерса, але не виграла приз. Ця особа — мешканець будинку людей похилого віку, чиє ім’я не було оприлюднено, зв’язався з історичною бібліотекою Шенді-Холла у 2016 році, після того як бібліотека розіслала публічний запит на вирішення головоломки.
А вже у листопаді 2020 року було оголошено, що комік і укладач кросвордів Джон Фіннемор правильно розв'язав головоломку, зробивши це протягом шести місяців під час карантину через COVID-19.
Що цікаво: штучний інтелект не може розгадати головоломку. Так, "Каїнова щелепа" створює серйозну проблему для алгоритмів аналізу мови: історія не тільки написана не в хронологічному порядку, але й створена для того, щоб загнати читачів у глухий кут.
Наприклад, мова дуже стилізована — її описують як "постмодерністський вірш" — і навмисно розпливчаста, щоб максимально ускладнити порядок сторінок. Крім того, історія рясніє помилковими підказками, такими як фальшиві імена для одних персонажів і оманливі імена для інших, і все це може заплутати моделі штучного інтелекту, а також розгадувачів.