Зміст:
  1. Концепція екотуризму
  2. Прибутковість екотуризму
  3. Українські реалії: думки експертів

Подорожі, які надихають і дбають про природу, — це головна ідея екотуризму. Нині відповідальні мандрівники мають чимало можливостей подивитися світ, не залишаючи після себе негативного сліду. LIGA.Life розбирається, що лежить в основі практики екотуризму та які країни вже реалізують успішні кейси.

Концепція екотуризму

Екотуризм, або сталий туризм, ще називають зеленим, етичним чи відповідальним. Усі ці поняття об’єднує одна мета: захист довкілля, підтримка місцевих громад і розвиток туристичної інфраструктури без шкоди для природи.

За визначенням Всесвітньої туристичної організації (UNWTO), екотуризм базується на трьох ключових принципах:

  • екологічні практики, наприклад мінімізація використання пластику;
  • збереження природної та культурної спадщини (наприклад тропічні ліси, історичні пам’ятки);
  • підтримка місцевих громад через працевлаштування, купівлю локальних товарів і благодійність.

Щоб переконатися, що туристичний бізнес відповідає цим стандартам, створені спеціальні сертифікації. Серед найвідоміших — Green Globe, Global Sustainable Tourism Council, EarthCheck, Biosphere, GreenSteps. Такі сертифікати підтверджують, що готелі, туроператори, авіакомпанії чи туристичні напрямки працюють за найкращими екологічними та етичними стандартами, розповідають LIGA.Lifе в ГО "Український екологічний клуб "Зелена хвиля".

Міжнародне товариство екотуризму для заохочення розвитку цього напрямку організовує конкурс Eco Awards у 16 різних категоріях шляхом публічного голосування.

Фото: Freepik

Прибутковість екотуризму

Популярність відповідального туризму стрімко зростає. У 2023 році світовий ринок екотуризму оцінювався у $210,4 млрд, а до 2035 року прогнозується його зростання до $829,8 млрд зі щорічним приростом на 11,7%. Найбільше прихильників екотуризму сьогодні — в Азійсько-Тихоокеанському регіоні, а також у Європі, США, Канаді та країнах Близького Сходу.

Попит на екотуризм зумовлюють декілька факторів:

  • унікальні природні локації, які приваблюють мандрівників;
  • зростання популярності соцмереж, що стимулюють туристів ділитися своїм досвідом;
  • бажання багатьох знайти баланс між відпочинком і турботою про планету.

Дослідники переконують, що за належного управління екотуризм може стати ефективною альтернативою урбанізації, вирубуванню лісів, браконьєрству. І хоча скептики стверджують, що екотуризм часто не виконує своїх обіцянок, наукові дослідження ілюструють його переваги для збереження довкілля.

Водночас розвиток цього тренду стикається із викликами: недостатня транспортна інфраструктура, нестача екожитла й брак якісних послуг із сортування сміття та утилізації відходів.

Недостатня транспортна мережа, зокрема дороги, аеропорти та громадський транспорт, може ускладнити доступ до ізольованих екотуристичних об'єктів, що відлякує потенційних туристів.

Обмеженість альтернативних варіантів житла, таких як екобудиночки та екологічні кемпінги, обмежує кількість туристів, які можуть зупинитися в цих місцях. Недостатній рівень утилізації відходів та санітарних послуг призводить як до погіршення стану довкілля, так і до погіршення стану здоров'я людей, що знижує привабливість екотуристичних територій.

До того ж відсутність професійних гідів та перекладачів, здатних надати глибокі знання про місцеві екосистеми та фауну, звужує освітній потенціал екотуризму.

Аналіз ринку екотуризму за регіонами

Українські реалії: думки експертів

Попри всі виклики, Україна активно розвиває екотуризм. Для мінімізації впливу туризму на природу нині активно розвиваються такі напрямки, як "зелений", "еко", "сталий", "відповідальний" та інші форми туризму, розповідає в коментарі LIGA.Life ГО "Український екологічний клуб "Зелена хвиля": 

— В Україні, наприклад, розвивається зелений (сільський) та екотуризм. Зокрема, популярним є відпочинок в екосадибах, де пропонується перебування часто у традиційній українській хаті або екобудиночку з можливістю відвідувати мальовничі довколишні місця, смакувати стравами місцевої кухні, долучатися до майстер-класів із традиційних ремесел тощо.

Громадська організація "Український екологічний клуб "Зелена хвиля" зауважує, що екотуризм в Україні також стимулює волонтерство та залучення відвідувачів до інтерактивного пізнання природи. Це формує культуру відповідального ставлення до довкілля. До популярного зеленого тренду активно долучаються національні парки:

— Так, для забезпечення рекреаційної діяльності організовуються та облаштовуються інформаційно-туристичні центри, еколого-освітні стежки, туристичні маршрути, оглядові майданчики, рекреаційні ділянки, кемпінги, табори для відпочинку та інше. Це дозволяє регулювати рекреаційне навантаження на території, водночас здійснюючи ефективну екопросвітницьку та освітню діяльність, залучати волонтерів для потреб установ та отримувати додаткове фінансування тощо. Одним з успішних прикладів розвитку екотуризму є НПП "Синевир". Крім того, в національних природних парках активно здійснюється діяльність щодо підготовки фахівців з інтерпретації природи, що дозволяє залучати відвідувачів парків до пізнання природи у більш цікавому та інтерактивному форматі.

Екоактивістка та засновниця організації "Україна без сміття" Євгенія Аратовська в розмові з LIGA.Life наголошує, що найпростіше правило, якому варто слідувати під час подорожей, — це залишати природу в такому ж стані, в якому ви її знайшли:

— Знайти баланс між активним відпочинком і збереженням довкілля допомагає проста, але надзвичайно ефективна практика, яку я назвала так — "...наче нас тут не було".

Вона вчить відповідально ставитися до місця, де ми перебуваємо, залишаючи його таким самим чистим, як і до нашого приходу.

Фото: Freepik

Ось кілька основних рекомендацій від Євгенії Аратовської:

  • Відпочиваючи на природі, забирайте все сміття з собою, уникайте розведення багаття та завжди перевіряйте територію перед від’їздом на присутність пластику.
  • У громадських місцях дбайте про чистоту: залишайте все після себе в такому ж вигляді, як і знайшли. Це не лише прояв ввічливості, а й спосіб зберегти комфорт для інших людей.
  • Не зайвим буде поприбирати, якщо ваше місце відпочинку вже засмічене. Якщо попередні туристи залишили скляні та пластикові пляшки в лісі — трохи послужіть землі, приберіть місце, де будете відпочивати, й таким чином подякуйте природі та мешканцям лісу.

Такі прості дії формують культуру поваги до довкілля та спільних просторів, роблячи активний відпочинок не лише приємним, а й екологічно відповідальним, підсумовує екоактивістка.

Євгенія Аратовська також звертає увагу на важливість дотримання памʼятки туристу під час подорожей українськими місцинами, реалізовану "Україна без сміття" разом з Made in Ukraine, а саме:

  1. Відмовтеся від одноразових речей.
  2. Оберіть екологічні засоби особистої гігієни. 
  3. Використовуйте альтернативні засоби побутової хімії.
  4. Замініть хімічні спреї від комах натуральними.
  5. Використовуйте газові або бензинові пальники для приготування їжі.
  6. Компостуйте харчові відходи.
  7. Усі відходи забирайте з собою.

Екотуризм — це більше, ніж просто тренд. Це спосіб відчути природу, відпочити від міської метушні й водночас зробити свій внесок у збереження планети.