Зміст:
  1. Чи робити дорослим "дитячі" щеплення?
  2. Чи робити щеплення від поліомієліту або кашлюку, якщо ці хвороби були у дитинстві?
  3. Чому дорослим важливо вакцинуватися проти правця та дифтерії?
  4. Важливі щеплення, які не входять до обов'язкових
  5. Вакцинація і хронічні хвороби
  6. Українські вакцини чи закордонні
  7. Які ризики для людей, які ніколи не робили щеплень?

Імунітет до багатьох інфекцій із часом слабшає, а ризики зараження та ускладнень через низку причин збільшуються.

Кандидатка медичних наук, доцентка ІФНМУ, гематологиня та імунологиня Галина Курилів, спеціально для LIGA.Life, розповіла, чому ревакцинація та додаткові щеплення залишаються актуальними в будь-якому віці і як вони допомагають зберігати здоров’я та якість життя.

Лікарка-імунологиня Галина Курилів (фото надане Галиною Курилів)

Чи робити дорослим "дитячі" щеплення?

— Так, безперечно, дорослим, які не вакцинувалися або не мають підтвердження про вакцинацію чи перенесення цих захворювань, рекомендовано вакцинуватися. Наприклад, вакцинація проти кору, паротиту та краснухи (КПК) важлива, оскільки ці захворювання можуть викликати серйозні ускладнення, особливо у дорослих.

Якщо ви не отримали вакцинацію від гепатиту В у дитинстві, то захистити себе від ураження печінки цим вірусом можна і зараз. Це особливо важливо для медиків, працівників б'юті-індустрії, тату-майстрів та пацієнтів, яким потрібен діаліз через ниркову недостатність, — розповідає лікарка.

Фото: freepik.com

Чи робити щеплення від поліомієліту або кашлюку, якщо ці хвороби були у дитинстві?

— Україна належить до країн, де ми постійно маємо спорадичні випадки поліомієліту і кору. Тому, навіть якщо хвороби були перенесені в дитинстві, ревакцинація рекомендується, — пояснює Галина Курилів.

Наприклад:

  • Вакцинація від кашлюку рекомендована дорослим, які контактують із немовлятами, адже вони особливо вразливі.
  • Вакцинація від поліомієліту потрібна, якщо людина подорожує до регіонів із високим ризиком зараження.

— У підтвердження моїх слів: нещодавно ми мали спалахи поліомієліту у Рівненській області. Поліомієліт — це інвалідизуюча та життєнебезпечна хвороба, і тільки вакцина може нас захистити.

Чому дорослим важливо вакцинуватися проти правця та дифтерії?

— Імунітет від правця та дифтерії, отриманий під час дитячої вакцинації, поступово слабшає. Щеплення кожні 10 років дозволяє підтримувати достатній рівень захисту, оскільки:

Правець може виникнути через навіть незначні травми, які супроводжуються зараженням. І це на сьогодні дуже актуально через умови, в яких наші герої захищають батьківщину, тому для військових ревакцинація дуже необхідна.

Але разом із цим цивільне населення теж у високому ризику через обстріли, руйнування, які не припиняються й охоплюють тилові регіони. Навіщо ж наражати себе на небезпеку правця? Простіше ревакцинуватися.

Дифтерія залишається серйозною загрозою через можливість спалахів у країнах із низьким рівнем вакцинації. На жаль, ми серед таких, тому кожні 10 років потрібно повторити щеплення, — пояснила Галина Курилів.

Фото: freepik.com

Важливі щеплення, які не входять до обов'язкових

Дорослим рекомендується розглянути вакцинацію проти:

  • Гепатиту А і В (особливо для людей із високим ризиком зараження)
  • Менінгококової інфекції, якщо є ризик спалахів.
  • Грипу – щорічно.
  • Пневмококової інфекції, особливо людям похилого віку або з хронічними захворюваннями, частими бактеріальними захворюваннями, людям, які приймають хімієтерапевтичні та глюкокортикостероїдні препарати з приводу онкології чи автоімунних хворіб. За цих станів імунітет знижується, тому потрібно йому допомогти шляхом вакцинації.
  • Вірусу папіломи людини (ВПЛ) для профілактики раку шийки матки та інших онкологічних захворювань.

— Я щиро радію, що вакцини від ВПЛ планують найближчим часом включити до календаря обов’язкових щеплень в Україні.

Це великий крок для профілактики онкологічних захворювань геніталій та прямої кишки у жінок та чоловіків.

Тому не біймося, а радіймо, що в календарі обов’язкових щеплень наших діток незабаром з’явиться нова вакцина безплатно.

Ми маємо дуже сумні дані щодо поширення і "омолодження" онкологічних захворювань в Україні, після ковіду і тепер, через війну, захворюваність зростає. Тому превентивні заходи завжди вітаються, — зазначила Галина Курилів.

Фото: freepik.com

Вакцинація і хронічні хвороби

Імунологиня зазначає, що людям, які мають хронічні хвороби, також не варто остерігатися вакцинації.

— Вакцинація безпечна і, щобільше, вкрай потрібна людям із хронічними захворюваннями (цукровим діабетом, ішемічною хворобою серця, гіпертонічною хворобою, онкопатологією, ревматологічними захворюваннями, бронхіальною астмою тощо).

Зазвичай через різні причини патогенезу цих хвороб чи приймання ліків від них, функції імунокомпетентних клітин знижуються, і такі люди мають вищий ризик серйозних ускладнень від інфекційних хвороб.

Особливо хочу зазначити групу людей, які приймають таргетну імунобіологічну терапію: може скластися хибне враження, що вона доволі безпечна і не впливає на імунну систему. Але всі препарати таргетної терапії впливають на регуляцію, корекцію імунної відповіді патогенетично щодо хвороб, проте, на жаль, механізм розвитку імунної відповіді на інфекційні агенти також змінюється.

Фото: freepik.com

Тому, якщо ви приймаєте сучасне лікування таргетною терапією, я б радила подбати за щеплення. Перед вакцинацією слід проконсультуватися з лікарем, щоб визначити оптимальний графік, який буде максимально відповідати вашому стану організму, — додала Галина Курилів.

Українські вакцини чи закордонні

Вакцини, доступні в Україні, можуть відрізнятися виробником, формою випуску (моно- або комбіновані) та технологією виробництва.

— Всі вакцини, дозволені до використання в Україні, проходять ретельний контроль безпеки та ефективності. Всі люди бажають зручності у житті і у вакцинації також, тому все частіше ми маємо на ринку комбіновані вакцини, що спрощує графік вакцинації, мінімізує візити до лікаря. Фармакопея полегшує нам цей процес, — пояснює імунологиня.

Які ризики для людей, які ніколи не робили щеплень?

— Дорослі без щеплень мають високий ризик зараження та розвитку важких форм інфекційних хвороб (правця, дифтерії, кору тощо).

Вакцинацію можна почати в будь-якому віці, дотримуючись індивідуального графіка, який визначає лікар залежно від стану здоров’я, віку та можливої супутньої патології, — додає лікарка.

Фото: freepik.com

— Бережіть себе, не нехтуйте порадами лікарів. Адже ми довго вчилися, щоб профілактувати і лікувати хвороби, а вакцини створюють для того, щоб полегшувати нам життя, — радить Галина Курилів.