Дитина усвідомила, що м’ясо було тваринкою, і не хоче їсти: що робити. Поради батькам
Чимало батьків стикаються з ситуацією, коли дитина усвідомлює, що курка чи кролик ще недавно були живими і їх вбили заради їжі, після чого відмовляються їсти м’ясо.
Як правильно пояснити це дитині та що робити, якщо вона категорично відмовилася від м’яса – у матеріалі Liga.Life.
Коли дитина усвідомлює, що таке м’ясо
У Марини Дмитрової двоє доньок: 9 та 5 років. Одного дня за вечерею старша Софія запитала, хто це в тарілці: курка чи качка? Почула – курка, і продовжила їсти. Катя ж навідріз відмовилася від вечері.
"Для доньки стало шоком, що можна їсти пташку чи тварину. Я намагалася пояснити, що так заведено у природі. Але їй важко усвідомити, шкода тварин й гидує їсти будь-яке м’ясо", – розповідає жінка.
У Вікторії розмова з сином про те, звідки береться м’ясо, сталася після перегляду мультфільму "Фердинанд", коли дитині було 5 років.
"Там є момент про те, як биків, які непридатні до боїв, відправляють на скотобійню. Малий запитав, навіщо це і що далі відбувається. Так він вперше зрозумів, що м’ясо – це те, що колись було тваринами. Хоч я й намагалася пояснювати все дуже обережно, проте він не їсть м’яса вже два роки", – каже жінка.
Вона додає, що намагалася "маскувати" м’ясо та готувала котлети, м’ясні запіканки абощо, проте син дуже сердився, коли підозрював обман, тож з часом відмовилася від такого підходу.
У родині Алли Таранчук троє дітей. Старшому сину 10, а середній донці – 8 і вони ніколи не цікавилися, звідки м’ясо.
"Ми живемо у селі й вони з раннього дитинства розуміли, що курей, качок, свиней ми вирощуємо для м’яса. Навіть ніколи не виникало якихось сумнівів з цього приводу. А ось менший (йому 4 роки) деякий час відмовлявся від м’яса, коли побачив запечену цілу качку. Розплакався тоді дуже. Чоловік пояснив, що так влаштований світ, навіть вмикав якісь передачі про полювання диких тварин", – розповідає Алла.
Вона зазначає, що якийсь час вони не називали у родині м’ясо курятиною чи свининою, й намагалася готувати так, щоб дитина не бачила процес. З часом син знову почав їсти м’ясо і більше не повертався до цієї теми.
Радить дитячий психолог
Не вся правда, яку дитина дізнається про те, як влаштоване життя, може виявитися позитивною, каже психологиня Анна Покровська.
Спочатку констатувати: "У тебе велике і добре серце. Це прекрасно, що ти ставиш такі цікаві питання". А далі, коли напруга між вами й дитиною пройшла, розкажіть їй різні приклади історії людства", – радить психологиня.
За її словами, можна розповісти про племена, які жили давно і приручали тварин. Про лицарів і їхні походи, як вони будували фортеці та чим харчувалися.
"Розмову можна побудувати про необхідність людству поповнювати свою енергію і постійно харчуватися. Можна наводити приклади з життя дикої природи, як лев шукає днями собі обід. Як маленька пташка на вікні клює жучка. Як курочки днями риють землю в пошуку черв'ячків. Це закони природи, в яких належить всьому живому наповнювати себе різноманітною їжею", – додає Покровська.
Радить дієтолог
Дієтологиня Клініки дієтології Самойленко Анна Бєлокоз розповідає, що м’ясо входить до списку рекомендованих продуктів для дітей, починаючи з 8 місяців.
У повноцінному раціоні дитини раз на день має бути м’ясо. Нежирне: курка, індичка, перепілка, кролик або телятина.
"У пріоритеті, щоб діти їли м’ясо на обід або на вечерю. Але є діти, які відмовляються від м'яса. Тому батьки мають показати дитину педіатру або сімейному лікарю, гастроентерологу, щоб розібратися у причині", – каже дієтологиня.
За її словами, буває, що організм дитини фізіологічно не може працювати з таким складним білком і після смакування м’ясом може виникати дискомфорт в животі, здуття, гази. Можуть бути захворювання шлунка, гастрити, через що також є дискомфорт після м’яса.
Бєлокоз додає: якщо дитина здорова і відмовляється від м’яса через власні уподобання, перед батьками може стояти кілька задач.
"Перше – намагатися пропонувати дитині м’ясо, але у прихованому вигляді. Наприклад, робити рулети з лаваша з зеленню і невеликою кількістю м’ясного фаршу, або робити крем-суп, де м'ясо можна перебити на блендер. Якщо ж дитина категорично відмовляється від цього, треба пропонувати альтернативу", – каже дієтологиня.
Пояснює: до альтернативних видів білка відносяться – риба, яйця, молоко і кисломолочні продукти та бобові.
Читайте також: Ідеальний ланчбокс дитині в школу: поради дієтолога та шеф-кухаря
Якщо дитина не їсть інші види білка й обирає вегетаріанство, або якщо батьки самі вегетаріанці та вирішують, що дитина також не їстиме м’яса, такі діти обов'язково мають приймати вітаміни та мікроелементи.
"Вітаміни В9 та В12 у великій кількості є саме у м’ясі. І якщо дитина не їсть цей продукт, буде дефіцит ще й по залізу – це прояви анемії. Щоб цього не було, треба контролювати показники стану рівня цього мікроелементу та вітамінів у крові. Якщо дитина вегетаріанець, також може бути дефіцит вітаміну Д. Це не пов'язано з м’ясом, а більше з відмовою від риби жирних сортів, молочних продуктів та яєць", – наголошує лікарка.
Що радить шеф-кухар
Кулінарний експерт, співзасновник та бренд-шеф ресторану "100 років тому вперед" Євген Клопотенко радить використовувати "кулінарний обман", якщо дитині шкода їсти курку чи кролика.
"Я не певен, що діти знають, як вбивають кроля чи курку. Найчастіше їм не подобається якийсь один різновид м’яса і вони відмовляються від нього. У цьому випадку можна використовувати кулінарний обман — перебивати дрібно м’ясо та маскувати його іншими продуктами. Наприклад, беремо багато помідорів, тушкуємо їх, додаємо відварену курку, перебиваємо все разом і поєднуємо з пастою. Або можна відварити шампіньйони, перебити із тушкованим яловичим фаршем, додати вершки й подавати з кашею", – каже Клопотенко.
Читайте також: Сало корисне, але не їжте з хлібом. Користь червоного м’яса та сала пояснює дієтологиня