Розлад дефіциту уваги та гіперактивності (РДУГ): основні типи та як розпізнати його в дорослих
Дослідження показують, що симптоми РДУГ можуть змінюватися з часом, покращуватися, а потім знову погіршуватися або навпаки. Крім цього, дослідження показують значне зростання кількості діагнозів РДУГ серед жінок від 23 до 49 років з 2020 по 2022 рік: кількість діагнозів зросла майже вдвічі. Експерти вважають, що це зростання частково пов'язане з кращим розумінням того, як РДУГ впливає на дівчат і жінок.
LIGA.Life розбирається, чому в жінок цей розлад діагностують пізніше, ніж у чоловіків, як це впливає на повсякденне життя, функціонування мозку, загальний добробут і які труднощі виникають у діагностиці.
Що таке РДУГ
"Я сама дізналася про РДУГ випадково, дивлячись ТікТоk. Звичайно, в університеті я вивчала цей розлад, але ніколи не порівнювала його симптоми зі своїми. А от у гумористичних роликах себе впізнала і пішла до психіатра за підтвердженням", — розповідає LIGA.Life Анна Зайцева, психологиня, яка також має діагностований РДУГ:
— РДУГ впливає на всі сфери мого життя, але найгірші прояви — це імпульсивність та складнощі з дотриманням дисципліни. Я на ентузіазмі влаштовуюся на роботу, а вже за місяць вона мені не подобається, змінюю сферу діяльності і так по колу. Будь-яка рутина для мене складна, треба постійно щось змінювати у житті — харчування, ремонт, стиль в одязі, формат чи сферу діяльності, хобі, види спорту. Через це я можу знайти спільну мову буквально з будь-ким, але важко поглибитися в якусь одну тему і дисципліновано нею займатися.
Психологиня Анна Зайцева розповідає, що РДУГ пов'язаний із дисбалансом роботи деяких зон мозку:
- Префронтальної кори, яка відповідає за концентрацію, прийняття рішень та організацію.
- Дофамінергічної системи — порушення передання сигналів, пов'язаних із дофаміном (гормоном, що відповідає за мотивацію і винагороду), призводить до труднощів із мотивацією та зосередженістю.
- Нейромедіаторів — недостатнє регулювання дофаміну та норадреналіну ускладнює передання сигналів між нервовими клітинами.
За словами експертки, виділяють три основні типи розладу:
1. Гіперактивний тип. Характерний для людей, які проявляють сильну фізичну активність, неспроможність сидіти на місці, постійне перебивання співрозмовників, імпульсивність у прийнятті рішень.
2. Неуважний тип. Він проявляється у вигляді труднощів з концентрацією, забудькуватості, схильності "зависати" у думках і труднощів з організацією справ.
3. Змішаний тип. Комбінація ознак перших двох типів. У жінок переважає неуважний або змішаний тип, що є однією з причин пізньої діагностики, оскільки гіперактивність більш помітна, а от забудькуватість чи перепади настрою можуть сприйматися як риси характеру.
— Це не примха чи лінь, а особливість роботи мозку.
Чому РДУГ у жінок діагностують пізніше: симптоми та наслідки
Розлад дефіциту уваги з гіперактивністю у жінок часто діагностують пізніше, ніж у чоловіків, через низку факторів, пов’язаних з біологічними, культурними та поведінковими аспектами, пояснює LIGA.Life Надь Беата, лікарка-психіатриня, медична психологиня, членкиня Європейської асоціації психіатрів:
— Зокрема, через такі причини, як відмінності в симптомах у чоловіків і жінок (чоловіки частіше проявляють гіперактивність та імпульсивність, що є більш помітним для оточення). Натомість жінки частіше мають менш очевидні, але не менш серйозні симптоми, такі як: