Як створюється нова традиція "міського" літа
Військовозобов’язані не можуть виїжджати за кордон, а для інших подорожі стали тривалими, складними й часто занадто виснажливими. Багатьох це спонукало шукати нових форматів відпочинку й більш доступних способів відновлювання. Один із них — відпочинок у місті або неподалік від нього.
Локальний туризм
Дослідження digital-агенції Inweb у 2025 році засвідчило, що більшість українців планують відпочивати в Україні. Найпопулярнішими напрямками залишаються Карпати, Одеса, Львів і Київщина. І хоча ці місця традиційно сприймаються як туристичні, ситуація показує, що також дедалі більше людей готові залишитись на літо в місті — і шукають відпочинок саме "тут".
Це підтверджує й відвідуваність ВДНГ, яка стабільно зростає під час повномасштабного вторгнення, зокрема влітку. Тому вже кілька років ми плануємо літній сезон як повноцінну альтернативу традиційній відпустці. Для цього постійно додаємо активності, відкриваємо нові локації та працюємо з простором, щоб на території комплексу було цікаво та безпечно проводити час та комфортно навіть у спеку.
Базові рішення
Згідно з дослідженнями, людям потрібно кілька ключових умов, щоб почуватися комфортно в місті, особливо влітку. Насамперед це безпека, можливість сховатися від спеки — рослинність, затінок, потік свіжого повітря — а також продумане міське планування та увага до базових речей: дерев, води, зонування.
Досягти цього можна завдяки простим рішенням: висадженню дерев, створенню затінку, доступу до води, використанню правильних матеріалів для тротуарів тощо. Такі підходи вже активно впроваджують у всьому світі, щоб зробити відпочинок у місті комфортнішим у літній час, навіть у найспекотніші дні.
Наприклад, у Медельїні (Колумбія) покинуту автостоянку перетворили на зелений парк із терасами й зонами відпочинку — тепер це популярне місце для зустрічей, вигулу собак і загалом щоденного літнього відпочинку. Подібний парк із серцеподібною водоймою, зеленими зонами та павільйоном із кав’ярнею нещодавно відкрили в Торонто (Канада) на місці колишнього з’їзду з естакади. Він також поступово стає важливим літнім місцем для відновлення.
Для нас на ВДНГ також важливо створювати комфорт для літнього відпочинку на базовому рівні. Ми регулярно висаджуємо дерева, облаштовуємо зелені зони із затінком, підтримуємо роботу фонтанів, які є не тільки декоративними елементами, а й джерелом свіжості у спеку, а також працюємо з інфраструктурою: покращуємо доступність і безбар’єрність. І турбуємося про один з головних активів Експоцентру — велику лісову зону, де можна відчути себе поза містом, навіть не залишаючи Києва.
А цього року в межах літнього сезону "Квітоліто на ВДНГ" у нас відкрилася ціла низка закладів: кав’ярні, ресторани, книгарні, новий парк розваг. Це місця, де можна сховатися від міського гаму та приємно провести час наодинці, або з друзями. Крім того, традиційно працюють басейн просто неба, "Оранжерея" та інші локації в зелених зонах.
Міські активності
Ще один важливий аспект літнього життя в місті — це події та розваги. Адже нові враження традиційно — одна з найважливіших частин відпустки, тож щоб залишатися привабливими для людей улітку, міста мають пропонувати цікаві альтернативи. По всьому світу адміністрації прогресивних міст розуміють цю потребу і активно розвивають доступні для всіх активності.
Наприклад, у Детройті цього року проводять найбільший в історії міста літній сезон: із кінопоказами, спортивними та сімейними подіями, а також барами й ресторанами. А у Портленді тимчасові пішохідні площі, створені під час пандемії, поступово перетворюють на повноцінні громадські простори із зеленими зонами, затінком і вуличною їжею.
Ми на ВДНГ також робимо окремий акцент на сімейних подіях, культурних івентах і розвагах, зокрема і влітку. Наприклад, цього сезону, сумісно з Міністерством молоді та спорту, в рамках президентської програми "Активні парки" ми вперше провели спортивний фестиваль "Активна країна". У його межах діяв дитячий табір з тренуваннями, іграми та іншими активностями — ідеально для літнього відпочинку для дітей і водночас розвантаження для дорослих.
Також відбулися десятки інших подій, чемпіонатів, були реалізовані адаптивні програми для ветеранів і військових. І це також важлива особливість: для повноцінного відпочинку активності мають бути доступними для найширшої аудиторії. "Активна країна" залучила як дорослих, включно з військовими та ветеранами, так і родини, студентів і школярів.
Окрім того, досвід має бути різноманітним — просвітницьким, культурним, суто розважальним. Для першого, наприклад, цього літа запрацював музей математики "КУБОЇД"; культурні події проводитимуть у новому перформанс-павільйоні КИТ, відновив свою роботу Павільйон "Культура", а унікальний парк розваг "Шуміленд" дарує нові враження дітям. Крім того, на ВДНГ тепер працює глемпінг Namety для поцінувачів класичного відпочинку на природі — це майже повноцінна альтернатива відпустці з усіма перевагами заміського відпочинку, але без потреби виїжджати за межі міста.
А ще незабаром в Експоцентрі відкриється Терапевтичний сад — простір для реабілітації, відновлення, фізичної та психоемоційної підтримки. Він створюється насамперед для військових і ветеранів, але буде доступним для всіх. Тут можна буде взаємодіяти з природою через візуальні, звукові й тактильні елементи, щоб підтримувати фізичне, психологічне та соціальне здоров’я.
Глобальний тренд
Цікаво, що попри специфічні особливості тренду на відпочинок вдома в Україні, можна також сказати, що відпустка у своєму місті чи регіоні уже стала помітним трендом й у всьому світі. Особливого поширення це набуло після пандемії. Дедалі більше людей обирають короткі поїздки без перельотів і складної організації, заощаджуючи час і гроші, але не відмовляючись від нових вражень. А провідні туристичні сервіси як-от Airbnb називають staycation — таку назву отримало явище — чи не головним цьогорічним трендом.
Міста по всьому світу підхопили цю тенденцію: оновлюють готелі та ресторани, розвивають набережні, пропонують знижки для місцевих мешканців. У Північній Америці, Австралії та багатьох європейських містах такі зміни зробили відпочинок на місці справжньою альтернативою класичній відпустці.
Коментарі