Зміст:
  1. Що таке афродизіак
  2. Афродизіаки у наукових дослідженнях
  3. Чому нам здається, що афродизіаки діють
  4. Як покращити сексуальне життя без афродизіаків
LIGA.Life розпитала дієтологиню Ольгу Безуглу, що таке афродизіаки, чи мають вони доведену наукою дію і як змінити раціон на користь своєму сексуальному життю.

Що таке афродизіак

"Усі думають, що афродизіак – це конкретний продукт, який посилює сексуальний потяг, збудження та задоволення. Проте це не зовсім так. Афродизіак – речовина, яка є у складі продукту та впливає на фізіологічні функції людини", – пояснює Ольга.

Довідка: слово "афродизіак" походить від імені грецької богині кохання – Афродіти. 

Оскільки наші пращури не мали таких лікарських препаратів як віагра, збої у сексуальному здоров'ї вирішували за допомогою їжі. Афродизіаками вважали:

  • продукти, які за формою нагадували геніталії (устриці, аспарагус, селера, цибуля, яйця, артишок);

  • їжу, яка асоціювалася з розмноженням (ікра, перепелині, бичачі яйця); 

  • гостру їжу та спеції (перець чилі, карі, халапеньйо).

Люди припускали, що м’ясо статевих органів тварин покращує потенцію чоловіків, а гостра їжа підвищує температуру тіла, що викликає збудження.

"Афродизіаками також називали продукти, які були рідкісними гостями раціону. Не останню роль відігравала ціна: ікру або трюфелі неодноразово включали до списку продуктів, які покращують статевий потяг", – додає Ольга. 

Афродизіаки у наукових дослідженнях

З розвитком доказової медицини афродизіаки активно досліджували. За словами дієтологині, продукти вводили у раціон і перевіряли зміну або особливості роботи репродуктивної системи.

"Шоколад, наприклад, довго вважали сприятливим продуктом для сексуального бажання. Дослідження довели, що там є амінокислота, яка стимулює синтез серотоніну, "гормону щастя", а какао покращує кровообіг. Проте прямого зв’язку між цими речовинами та сексуальним бажанням так і не знайшли", – пояснює Ольга.

Тобто більшість продуктів, які вважають афродизіаками, мають опосередкований ефект.

У них є речовини, які покращують кровообіг, пришвидшують серцебиття та розширюють судини.

Наприклад, каєнський перець та чилі містять капсаїцин, який посилює кровообіг та збільшує частоту серцевих скорочень, стимулюючи метаболічні зміни, а іноді посилює потовиділення – подібну фізіологічну реакцію, яка виникає під час фізичної активності та статевого акту.

Також існує думка, що капсаїцин стимулює нервові закінчення на язику. Це викликає виділення хімічної речовини, яка підсилює статевий потяг. Проте жодні дослідження не підтверджують цю тезу.

"Амінокислота L-аргінін, яка є у волоських горіхах та яловичині, в організмі перетворюється на оксид азоту, що пришвидшує кровообіг. Флавоноїд кверцетин, який є в яблуках, ягодах, винограді, пришвидшує кровообіг та має протизапальний ефект. Якщо так розглянути кожен продукт, то більшість матиме корисні речовини для репродуктивної системи", – пояснює дієтологиня.

Алкоголю також приписують покращення збудження та сексуального бажання. Споживання алкогольних напоїв у помірній кількості допомагає розслабитись та покращити настрій. Але зловживання може знизити збудження та сексуальну функцію.

А природні афродизіаки працюють? 

Існує низка природних афродизіаків. Більшість із них входить у відповідні добавки, які не мають сертифікації Food and Drug Administration (FDA), отже, не є лікарськими препаратами. Дослідження на людях показали неоднозначні результати:

  • Мака перуанська – солодкий коренеплід, який використовують у Південній Америці для підвищення фертильності. Чотири дослідження на людях доводять, що споживання маки підвищує лібідо. Проте для визначення безпечної дози та довгострокового ефекту необхідні подальші дослідження.

  • Гінкго білоба – рослинна добавка, отримана з однойменного дерева. У традиційній китайській медицині її використовували для лікування деяких захворювань, зокрема сексуальної дисфункції, через розслаблення кровоносних судин та збільшення припливу крові. Дослідження 1998 року показало, що добавка зменшує втрату лібідо, яку викликало споживання антидепресантів, у 84% учасників. Проте це низькоякісне дослідження, отже, результати – ненадійні. Дослідження 2004 року не виявило покращень після споживання гінкго білоби.

  • Червоний женьшень також використовують у китайській медицині для лікування низького лібідо та сексуальної дисфункції. Декілька досліджень підтвердили ефективність женьшеню для покращення еректильної функції та збудження у жінок під час менопаузи. Проте вчені ставлять під сумнів результати цих досліджень. Ба більше, споживання женьшеню може призвести до головного болю, закрепу та розладів шлунку.

  • Трібулус – рослина, яка росте в сухому кліматі. Входить до добавок, які нібито покращують лібідо. Деякі дослідження доводять, що трібулус допомагає покращити сексуальну функцію та бажання чоловіків та жінок. Проте це обмежені дослідження, які не підтверджують на 100% користь рослини.

"Ні FDA, ні Mayo Clinic (одна з найавторитетніших клінік світу. – Ред.) не рекомендують подібні продукти. У Mayo Clinic наголошують, що деякі добавки можуть бути токсичними. Наприклад, розрекламована іспанська муха – природний афродизіак – може викликати пошкодження нирок і кровотечу в травній системі. Тому у разі виникнення проблем із сексуальним життям зверніться до лікаря", – наголошує Ольга.

Читайте також: Не хочеться сексу через війну. Наскільки це нормально та що робити

Чому нам здається, що афродизіаки діють

"Устриці дійсно покращують збудження!" – можете сказати ви. Проте тут справа не в морепродуктах, а у вашій вірі в їхню ефективність.

Це ефект плацебо – коли ми отримуємо позитивний ефект від речовини без медефективності через віру у її ефективність. 

Тобто, якщо устриці покращують збудження, то це більше про вашу психологію, ніж про їхню користь.

Проте якщо споживання устриць, шоколаду чи навіть гострих приправ у помірних кількостях не матиме негативного впливу на здоров’я, то сумнівні добавки можуть нашкодити серцево-судинній системі, шлунково-кишковому тракту та ниркам. 

Як покращити сексуальне життя без афродизіаків

"Хочете покращити сексуальне бажання – перегляньте своє харчування. Адже це запорука вашого здоров’я. Саме від нього залежить активність репродуктивної функції", – пояснює експертка.

І додає, що лібідо та сексуальна функція – досить чіткий барометр загального стану організму. 

Якщо ви харчуєтесь якісно, у вас немає зайвої ваги, то проблем із лібідо не має бути.

Раціон має бути легким, але поживним, щоб ви відчували себе комфортно, радить лікарка.

Базові правила харчування для покращення сексуального життя:

  • Додайте до раціону різнокольорові овочі – джерела флавоноїдів.

  • Їжте лише легкий білок (рибу, птицю, морепродукти), але уникайте червоного м’яса та хлібобулочних виробів, які заважають розслабленню та роботі внутрішніх органів, зокрема шлунково-кишковому тракту.

  • Приберіть із раціону трансжири (торти з масляним кремом, продукти з шоколадною глазур’ю, ковбаси, сосиски, плавлені сирки, напівфабрикати, пончики, спреди, маргарин), тому що вони негативно впливають на роботу серцево-судинної системи. 

  • Поменше продуктів, де багато насичених жирів: жирні яловичина та свинина, м’ясні продукти, пальмова олія, продукти з високим вмістом доданого цукру. Тому що вони погіршують метаболічне здоров’я.

Окрім того, дослідження доводять, що фізактивність має позитивний ефект на сексуальне здоров’я. Навіть нетривала рухливість допомагає покращити сексуальну функцію.

Корисним буде і контроль стресу, оскільки він шкодить лібідо. Ефективні методи контролю – медитація, mindfulness та дихальні вправи.

Читайте також: Війна – не привід забивати на себе. Як налагодити психічний стан, раціон та фізактивність