Фото: Unsplash
Зміст:
  1. Що таке номофобія?
  2. Хто схильний до номофобії?
  3. Чому люди страждають на номофобію?
  4. Чи маєте ви залежність від телефону?

Що таке номофобія?

Номофобія це термін, що позначає почуття страху і занепокоєння у людини через відсутність її телефону. Слово "номофобія" ‒ це абревіатура від англійського словосполучення "no-mobile-phone phobia", що означає "страх без мобільного телефону".

Дослідження 2012 року виявило, що кількість британців, які мають номофобію складає 66% від усіх опитаних. А в 2019 році, опитування у США показало, що 44% американців бояться залишатися без телефону протягом тривалого часу.

Наразі, за даними видання Healthline, номофобія не є офіційно визнаною хворобою. Але за словами психіатра доктора Ніраньяна Карніка, цим терміном оперують, щоб описувати певні стани.

Хто схильний до номофобії?

Щоб визначити хто має схильність до номофобії, група вчених досліджувала поведінку 495 португальців віком від 18 до 24 років. Учасникам заповнювали дві анкети. Перша стосувалася їхніх "стосунків" з мобільним телефоном, друга психологічного здоров'я. 

Виявилося, що чим більше людина щодня користується телефоном, тим більший стрес вона відчуває, коли залишається без нього. До того ж учасники, які мали ознаки обсесивно-компульсивної поведінки, мали більший страх залишитися без телефону. Взаємозв'язку між статтю та схильність до номофобії вчені не виявили.

Чому люди страждають на номофобію?

Доктор Карнік стверджує, що наразі незрозуміло, чому деякі люди мають номофобію.

"Дослідники вважають, що номофобія походить від страху перед ізоляцією, браком спілкування та відчуттям неналежності до суспільства,"  говорить він. "Це дещо суперечливо, бо люди можуть відчувати номофобію навіть у присутності інших людей. Здається, частково причина криється у тому, що люди надають високого значення віртуальним зв’язкам."

Ана-Паула Коррея, співавторка дослідження, додає, що люди використовують телефон, щоб через спілкування дізнаватися про останні новини. Відсутність телефону перериває постійний зв’язок із зовнішнім світом, що призводить до страху і занепокоєння.

Чи маєте ви залежність від телефону?

Докторка Коррея зазначає, що існує різниця між звичайним використанням телефону, яке приносить користь (наприклад, спілкуванням у чаті з друзями чи використанням його для роботи) та використанням, яке не є здоровим.

Неадекватне використання телефону може бути причиною виникнення номофобії та тривожних станів. Проблема є, якщо тривога та переживання, які людина відчуває без телефону, починають заважати роботі, навчанню чи побуту. У крайніх випадках люди можуть мати напади паніки або фізичні прояви, які починають викликати проблеми зі здоров'ям.

Одним із прикладів проблем зі здоров’ям може бути втома, пов’язана з безсонням вночі, яке виникає через потребу перевірити телефон.

Докторка Карнік зазначає, що немає чіткої ознаки, яка б вказувала на номофобію, однак, якщо ви не можете прибрати телефон на певний час, не відчуваючи тривогу при цьому, можливо, вам варто звернутися за допомогою до психолога.