Зміст:
  1. Пробуєте не досить довго
  2. Тривожитеся та панікуєте
  3. Не піклуєтесь про свій спосіб життя
  4. Забуваєте про свій вік
  5. Не знаєте про свої хвороби
Гінекологиня Оксана Негрич і лікарка акушер-гінеколог Світлана Лупіч розповіли LIGA.Life про поширені причини, чому парам не вдається завагітніти. 
Оксана Негрич та Світлана Лупіч

Пробуєте не досить довго

Багатьом парам може здаватися, що вони "вічність" намагаються завагітніти, хоча це не так. Статистика свідчить, що близько 80% пар вагітніють у перший рік регулярного статевого життя без використання контрацептивів, каже Світлана Лупіч

Але цілий рік спроб, щоб природньо зачати дитину, дається здоровим молодим парам віком до 35 років, додає Оксана Негрич. Тоді як жінкам віком 35+, жінкам і чоловікам з раніше діагностованими гінекологічними і урологічними захворюваннями варто звернутися до репродуктолога вже після шести місяців природніх спроб:

  1. Іноді потрібне мінімальне лікування на ранніх етапах;

  2. Після 35 років у жінок стрімко починає знижуватися якість яйцеклітин. 

Якщо вагітність не відбулася впродовж шести місяців, імовірність на природну вагітність у наступні пів року досить низька, пояснює гінекологиня: "Водночас за цей час можна втратити багато яйцеклітин, вони погіршуються в якості. Якщо справа дійде до лікування в репродуктолога, може бути пізно для природної вагітності". 

Особливо важлива регулярність статевих стосунків, підкреслюють лікарки. "Якщо чоловік умовний далекобійник і приїздить раз на пів року, або зараз служить у ЗСУ, про регулярне статеве життя не йдеться", – зауважує Лупіч.  

Щоб здорова пара завагітніла, треба займатися сексом що два-три дні, не чекаючи на овуляцію у жінки, стверджує Негрич. Чому що два-три дні, а не щодня чи тричі на день? Дослідження свідчать, що  такий графік має оптимальні показники спермограмми чоловіка. 

Фото: Depositphotos

"Та якщо статеве життя частіше – не проблема. Прагнучи завагітніти, не треба займатися сексом за графіком", – переконана гінекологиня. 

 

Найбільш сприятливими для зачаття є "вікна фертильності" – це шість днів у циклі (5 днів до овуляції і день після овуляції). Втім, на думку Негрич, не завжди є сенс прив’язуватися до плідного періоду: "Процес овуляції чутливий до різних факторів (стресів, сну, харчування тощо), може відбутися раніше чи пізніше. Можуть бути помилки у розрахунку овуляції, бо не всі вміють користуватися тестами на овуляцію".

Тому бажано після завершення менструації жити статевим життям регулярно, але в своє задоволення. Не перетворювати це в рутинний процес і обов’язок "зачати дитину". 

Тривожитеся та панікуєте

Вперше плануючи дитину, парі важливо все робити по любові, без тиску на партнера, не ставлячи якихось умов. Важливіше не прораховувати "вчасність" статевого акту, а займатися сексом, коли хочуть обидва, переконана лікарка. Буває, в кіно показують відчайдушну жінку, яка дуже хоче дитину, тому в день овуляції біжить до чоловіка з: "Нам треба зайнятися сексом прямо зараз!". Не питаючи, чи є у партнера бажання кохатися. 

"Не треба так робити. Це насильство", – підкреслює Лупіч. 

Найкраще для перших місяців спроб, переконана лікарка, відключити мозок від раціонального "треба прорахувати день овуляції" та розслабитися. Саме тому, до речі, поширена порада "поїдьте у відпустку, там точно завагітнієте" має сенс, додає вона.

Щоб підвищити шанси завагітніти, найкраще – робити все разом і бути відвертими один із одним.  "Несправедливо, коли жінка хоче завагітніти, а чоловік ігнорує її прохання не вживати алкоголь зі словами: "Це тобі народжувати, що хочу, те і роблю", – зауважує лікарка. І додає, що буває й навпаки. Жінка не хоче вагітніти, але не каже про це чоловіку, і мовчки продовжує приймати протизаплідні.

Тим, хто хоче завагітніти, особливо важливо знайти те, що розслабляє, радить лікарка: "Комусь допомагає поплакати з подругою, комусь щось купити. Універсального "розслабляйчика" немає". 

Чи може сильний стрес вплинути на ненастання вагітності? Насправді немає чітких даних, зауважує Негрич. Але доведено, що значний стрес може призводити до порушень циклу. Як наслідок, відсутності овуляції на тлі стресу. 

"Якщо цикл нормальний, рівень стресу навряд чи може суттєво вплинути на факт вагітністі. Але може бути порушена гормональна система, підвищений рівень пролактину. Тому важлива рекомендація під час планування вагітності – максимальний спокій", – пояснює Оксана.

Треба намагатися відгороджувати себе від стресу. За потреби – звертатися до психологів, щоб вміти зі стресом працювати, додає вона.

Фото: Pexels

Не піклуєтесь про свій спосіб життя

Плануючи вагітність, візьміть за мету вести здоровий спосіб життя, правильно харчуватися, не зловживати алкоголем. Інколи жінці достатньо схуднути на 100/200 г, щоб нормалізувати рівень естрогенів (жіночі статеві гормони). Це впливає на овуляцію, розповідає Світлана Лупіч. 

Десь за три місячі до спроб завагітніти жінкам радять почати прийом фолієвої кислоти, каже Оксана Негрич. 

Профілактична доза – від 400 до 800 мікрограм. Рецепт лікаря не потрібен. "Взагалі фолієву кислоту можна приймати всім жінкам, якщо не застосовують надійні методи контрацепції і можуть завагітніти", – додає вона. 

Забуваєте про свій вік

Певний відсоток жінок не може завагітніти і в 20, і в 30 років. Частота безпліддя в загальній популяції – 10-15%. А згідно з деякими даними, навіть до 20% пар не можуть завагітніти, розповідає Оксана Негрич.

А після 35 років ймовірність природної вагітності з власними яйцеклітинами падає ще більше.  

"Існує міф, що сучасні репродуктивні технології дозволяють жінці вагітніти в будь-якому віці. Трохи хибне враження, бо медицина не всесильна. Іноді це може бути вагітність з певними нюансами, наприклад, використанням донорських яйцеклітин. Не всі пари готові це почути і прийняти", – пояснює Оксана. 

Тому лікарі наполегливо рекомендують планувати першу вагітність до 35 років. 

На відміну від чоловіків, репродуктивні органи яких постійно вироблять нові сперматозоїди, жінки народжуються з усіма своїми яйцеклітинами, нагадує Світлана Лупіч: "Статистично доведено, що у віці 40-45 років завагітніти можуть лише десь 30% жінок". 

Не знаєте про свої хвороби

"Для нормального зачаття потрібна яйцеклітина з боку жінки, здоровий сперматозоїд з боку чоловіка, прохідні маткові труби і правильна будова матки, куди ембріон після зачаття може вживитися", – пояснює Оксана Негрич. 

Порушення на будь-якій з ланок може бути причиною безпліддя пари. 

Фото: Depositphotos

1. Перший за поширеністю фактор – порушення овуляції у жінок, ендокринне овуляторне безпліддя. 

Нормальному процесу овуляції, каже Негрич, може заважати багато захворювань жінки. Починаючи з захворювання щитовидної залози, закінчуючи гінекологічними ендокринними захворюваннями (синдром полікістозних яєчників, гіперпролактинемія): "Без виходу яйцеклітини вагітність неможлива. Ці причини лікуються здебільшого медикаментозно".

Причиною ендокринного безпліддя може бути неправильний спосіб життя жінки, наприклад, зайва чи недостатня вага. "Це теж може блокувати овуляцію. Лікується насамперед нормалізацією ваги. Починаємо з найпростішого", – пояснює гінекологиня.

2. Другим за поширеностю є фактор чоловічого ендокринного безпліддя. 

Є спектр захворювань, які можуть впливати на утворення сперматозоїдів або їхнє вивільнення у чоловіків. І залежно від причини, це потребує лікування в уролога, пояснює лікарка.

3. Непрохідність маткових труб

"Найчастіше викликано інфекціями, що передаються статевим шляхом, перенесеним задовго до того, як жінка почала планувати вагітність", – зауважує Оксана Негрич.

Тому важливо завжди, якщо навіть не плануєте вагітність найближчі роки, пам’ятати про безпечні статеві стосунки і контрацепцію. 

На прохідність труб впливають також інші захворювання, такі як ендометріоз або перенесені оперативні втручання.

4. Матковий фактор. 

Можуть бути вроджені аномалії в матці або захворювання та поліпи, які можуть заважати вагітності. 

Щоб лікувати діагностоване безпліддя і давати прогнози щодо вагітності, важливо розібратися і виключити основні причини. Перші "дзвіночки", які завжди мають стурбувати жінку – порушення менструального циклу та болі, додає Світлана Лупіч.

"Але жінки з багатьма хворобами, навіть з онкозахворюваннями, можуть виношувати і народжувати дитину. Але раджу в такому разі стати на облік до лікарні, щоб відкорегувати лікування хронічних захворювань під час вагітності", – підкреслює лікарка.

Захворювань, з якими жінкам категорично не радять вагітніти, теж багато, додає вона. Це, наприклад, гіпотиреоз, цукровий діабет, захворювання крові тощо. Але статистично відсоток випадків ненастання вагітності через жіночий фактор і через чоловічий фактор приблизно однакова, зауважує Оксана Негрич. 

Ба більше, частіше спостерігається саме змішаний фактор: "У жінки не все ідеально, у чоловіка теж є якісь проблеми – на тлі цього вагітність не настає". 

Тому, плануючи вагітність, обстеження пари завжди має проводитися в комплексі. Обстеження і втручання в організм жінки без обстеження чоловіка немає сенсу, стверджує Оксана Негрич. 

 "На жаль, багато чоловіків не йдуть не спермограму, вважаючи, що "все працює, нема чого аналізи здавати". Тому іноді так і не дізнаємося правди. Навіть з донорською спермою можуть зробити собі дитину, але не здадуть спермограму", – додає Лупіч.