Фото: depositphotos.com
Зміст:
  1. Кріоконсервація – це…
  2. Як війна впливає на якість сперми та яйцеклітин
  3. Ціна процедури
  4. Обмеження для процедури
  5. Як підготуватися
  6. Як відбувається процедура
  7. Скільки зберігають заморожені клітини
"Заморозка сперми для бійців ЗСУ зараз безкоштовна майже у всіх репродуктивних клініках України", – написала лікарка-ембріологиня клініки "IVMED" Ольга Малюта. Чому про це слід замислитися, як впливають бойові дії на репродуктивне здоров’я військових, скільки це коштує і що дає, LIGA.Life розпитала в лікарки. 

Кріоконсервація – це…

Процедура, яка дозволяє довго зберігати сперму чи яйцеклітини. Це заморожування біоматеріалу в рідкому азоті за температури -196°С. Зазвичай цю процедуру асоціюють зі штучним заплідненням ЕКЗ. Але це не єдине показання. Жінкам та чоловікам рекомендують заморозити свій біоматеріал перед:

  • хіміотерапією або іншими токсичними для організму процедурами;

  • прийманням ліків, які мають негативний ефект;

  • операцією на статевих органах або головному мозку, якщо може нашкодити репродуктивній функції. 

"З 2014 року кріоконсервація набула популярності серед українських військових. Поки що це не масове явище. Головна причина – перестрахуватися на випадок травм на фронті".

"Потім сперму використовують для інсемінації – ведення очищеної сперми в матку жінки або проводять штучне запліднення в лабораторії", – пояснює Ольга.

Серед військовослужбовиць це явище майже не зустрічається. 

Як війна впливає на якість сперми та яйцеклітин

Дослідження на мишах доводять, що зовнішні фактори можуть впливати на генетику. Наприклад, вчені довели, що споживання великої кількості жирів збільшує вірогідність розвитку надлишкової ваги у нащадків.

"Це називається епігенетична мітка. У 2014 році в рамках дослідження вчені били струмом мишей і давали їм понюхати черемшину. Коли їхні нащадки відчували аромат черемшини, завмирали, хоча їх не чіпали струмом. Вчені припускають, що людина має подібний негативний вплив довкілля на наступне покоління", – пояснює Ольга.

Під час бойових дій військовослужбовці можуть стикатися з токсичним впливом пластифікаторів через горіння пластикових виробів чи гуми.

Військові носять важкі бронежилети та перебувають довго в окопах в нерухомому положенні. Це може призвести до розвитку чи погіршенню варикозу. Через це якість сперми може знизитись. А розширення вен або будь-яке травмування може пошкодити сперматогенез – процес розвитку чоловічих статевих клітин. 

Також на ці клітини впливає харчування. Військовослужбовці харчуються поживно та калорійно, але вміст вітамінів, ймовірно, замалий.

"На жіночі статеві клітини також впливає будь-яке травмування. Це може призвести до неможливості виносити дитину. Тоді кріоконсервація особливо доречна. Маючи заморожені яйцеклітини, жінка може скористатися сурогатним материнством", – каже лікарка.

Ціна процедури

Додатковий аргумент проведення кріоконсервації сперми – безкоштовне заморожування для бійців ЗСУ, Нацгвардії та ТрО у клініках:

  • Клініка "IVMED", Київ;

  • Клініка "Надія", Київ та Одеса;

  • Оксфорд Медікал, Київ;

  • Прикарпатський центр репродукції людини, Івано-Франківськ;

  • Центр планування сім'ї та репродукції людини "Благодар", Рівне.

В середньому, ця процедура коштує 2500 грн залежно від лікарні.

"Щодо військовослужбовиць, то слід запитувати в окремих клініках. Тому що кріоконсервація яйцеклітин – дорога процедура (50 000 грн), яка містить використання дорогих гормональних препаратів. Часто клініки не можуть покрити цю ціну на добровольчих засадах", – пояснює Ольга.

Аналізи та обстеження перед процедурою оплачують окремо. Їх можна здати в будь-якій приватній лабораторії. Для жінок ця сума може досягати 3000-4000 грн.

Обмеження для процедури

У чоловіків вікових обмежень немає. Проте наявність інфекційних захворювань може стати відмовою у кріоконсервації.

Заморожування яйцеклітин жінкам варто проводити у 25-35 років. У цьому віці найкраща генетична якість та найбільша кількість яйцеклітин. До 25 років є збільшена частота мутацій. Наприклад, вища ймовірність народження дітей з синдромом Дауна.

Після 35 років починається різкий спад генетичної якості та кількості яйцеклітин. До 45 років вони майже на нулі.  

"Також є обмеження для жінок у разі новоутворень в молочній залозі. Якщо це гормонозалежне утворення, то лікарі не починають стимуляцію. Для цього перед процедурою жінки обов’язково проходять обстеження у мамолога", – пояснює Ольга.

Як підготуватися

Перший етап – обстеження та здача аналізів. Чоловікам слід здати аналіз крові на ВІЛ, гепатити та сифіліс. Їх можна здати за 2 дні й перейти до процедури. 

Для жінок обстеження триваліше – 1-2,5 місяці. Адже включає обстеження в акушера-гінеколога, репродуктолога, терапевта, а також здачу аналізів на рівень гормонів, наявність інфекцій тощо. 

Як відбувається процедура

Чоловік у закритій кімнаті мастурбує, а потім сперму в контейнері передає у лабораторію. Після аналізу на основні параметри сперматозоїдів (концентрацію та рухливість) її заморожують. 

"Забір яйцеклітин відбувається натще. Останнє приймання їжі – за 8 год, а рідини – за 4 год. Зазвичай процедура відбувається вранці, тому слід утриматись від сніданку. Пункцію проводять у стані медикаментозного сну", – наголошує лікарка.

Вміст фолікулів у яєчниках забирають довгою голкою, яка розташована на вагінальному датчику УЗД. Через 1-2 год пацієнтка може вийти з операційного блоку. 

Скільки зберігають заморожені клітини

"Немає конкретного терміну придатності. В рідкому азоті біоматеріал може зберігатися майже вічно. Світовий рекорд – народження дитини після 27 років зберігання замороженого ембріона", – розповідає лікарка.

Якщо ви хочете використати біоматеріал – зверніться в клініку. Сперму після кріоконсервації використовують для інсемінації або штучного запліднення партнерки, а яйцеклітини – тільки для ЕКЗ.

Якщо жінка чи чоловік зрозуміли, що не хочуть використовувати свій біоматеріал, вони можуть написати заяву на утилізацію.

"Сьогодні ми активно обговорюємо з юристами можливість використання біоматеріалу посмертно. Особливо це стосується військових", – каже лікарка. І додає:

"Зараз під час підписання договору можна дописати умову: у разі нещасного випадку, смерті чи недієздатності офіційна дружина має право розпоряджатися біоматеріалом чоловіка".

Використати посмертно яйцеклітини майже неможливо. Адже чоловіку доведеться скористатися сурогатним материнством. На законодавчому рівні такий сценарій поки що заборонений.