Фото: depositphotos.com
Зміст:
  1. Рівень захворюваності в Україні
  2. Чи буде зростання захворюваності
  3. Які штами грипу поширені в Україні
  4. Хто частіше хворіє – дорослі чи діти?
  5. Чи можна вакцинуватися проти грипу під час епідсезону
  6. Кому особливо необхідна вакцина проти грипу
В Україні спостерігається щорічний епідемічний сезон ГРВІ та грипу. LIGA.Life розпитала Оксану Кошалко, керівницю відділу епіднагляду Центру громадського здоров’я (ЦГЗ), про актуальний рівень захворюваності, поширений штам грипу та доступність вакцин.

Рівень захворюваності в Україні

За даними ЦГЗ, станом на 1 січня показник захворюваності на ГРВІ, включно з COVID-19, – на 32,6% менший, ніж епідемічний поріг. 

Протягом 26 грудня – 1 січня рівень захворюваності зменшився на 3,5% у порівнянні з попереднім тижнем. Однак це зумовлено не зниженням кількості захворювань, а зменшенням звернень по меддопомогу через Різдво та Новий рік. 

Статистика за 26 грудня – 1 січня: 248 пацієнтам діагностували грип і 201 – тяжку гостру респіраторну інфекцію.

"Загалом сьогодні рівень захворюваності не є загрозливим. Адже Україна перебуває нижче епідемічного порогу. Але через міграцію населення на захід країни в цих областях спостерігається вищий показник захворюваності та більша кількість звернень до медзакладів, аніж в східних регіонах", – пояснює експертка.

За останньою інформацією, епідемічна активність ГРВІ на високому рівні лише в Тернопільській області. У Волинській, Рівненській та Чернівецькій – на середньому. Усі інші мають низький рівень або нижче епідемічного порогу.

Чи буде зростання захворюваності

"Так. Зазвичай, це відбувається наприкінці січня або на початку лютого. Проте воно буде не таким високим, як минулого року. Адже наприкінці січня 2022 року з’явився новий штам COVID-19 – омікрон", – пояснює Оксана.

Нині омікрон за своїми властивостями максимально наближений до сезонних респіраторних вірусів. Тому значного зростання захворюваності на ГРВІ чи COVID-19 немає. Проте якщо з’явиться новий варіант коронавірусу, то ситуація може загостритись.

Які штами грипу поширені в Україні

Цього епідсезону лабораторно підтверджено віруси грипу типу А H1 та H3. Вони сезонні та циркулюють щороку. Також зустрічаються віруси типу В. У чому різниця?

За клінічними симптомами ці типи майже не відрізняються, стверджує експертка. Ба більше, людина не може самостійно визначити, яким типом вірусу захворіла.

"Вони різняться властивостями. Якщо більше циркулює грип типу В, то високих піків та рівнів захворюваності зазвичай немає. Натомість різкий підйом та спад захворюваності свідчить про поширення типу А", – додає Оксана.

Хто частіше хворіє – дорослі чи діти?

За словами керівниці відділу епіднагляду ЦГЗ, нині кількість захворюваності дітей та дорослих майже однакова – 50% діти та 50% дорослі. 

Для порівняння:

  • до пандемії ГРВІ та грипом хворіли 70% дітей і лише 30% дорослих. У більшості випадків дорослі інфікувались від дітей;

  • під час пандемії ця статистика змінилась: 15% діти та 85% дорослі. Тобто дорослі заражали дітей.

Головна причина – перехід дітей на дистанційну форму навчання через пандемію. Адже до цього діти активно спілкувались між собою і приносили вірус зі школи, садочків та інших навчальних закладів.

Чи можна вакцинуватися проти грипу під час епідсезону

"Ніколи не пізно. Але найкращий час для вакцинації – перед епідсезоном (вересень-жовтень)", – запевняє експертка.

Вакцина проти грипу – необов’язкова, але рекомендована. Тому її не закуповують з державного бюджету. Наявність вакцини слід дізнаватися в приватних медзакладах та аптеках. Проте за словами Оксани, цього року в Україну завезли дещо менше вакцини, ніж минулого.

Реєстрацію та контроль Держлікслужби пройшли дві вакцини:

  • Джісі флю квадривалент, Корея;

  • Ваксігрип Тетра, Франція.

За останній тиждень (26 грудня – 1 січня) в Україні вакцинувались проти грипу 16 455 людей.

Важливо: щеплення від грипу не захищає від COVID-19 і навпаки. Але за рекомендаціями НТЕГІ (Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики), щеплення проти обох хвороб можна робити в один день або з мінімальним інтервалом. 

Кому особливо необхідна вакцина проти грипу

Існує група ризику, до якої належать:

  • діти до 5 років;

  • люди від 65 років;

  • вагітні;

  • люди з хронічними захворюваннями, особливо легень та серцево-судинної системи;

  • представники професійної групи ризику (лікарі, вчителі, військові тощо);

  • люди, які перебувають в закладах тривалого догляду.

Щеплення проти грипу допоможе цим категоріям уникнути тяжких ускладнень від захворювань, які можуть призвести до смерті.