Заборона мобільних телефонів у школі: про наказ МОН і чи потрібні гаджети на уроках
Що сталося
На початку лютого в.о. директора столичної школи №69 заборонив учням мобільні телефони під час занять. Персональну відповідальність за порушення наказу поклав на класних керівників.
Наказ активно коментували батьки та вчителі у батьківських й освітянських групах у соцмережах. Думки різнилися.
Одні виступали за те, що телефони справді слід заборонити, принаймні під час уроків. Мовляв, так учні не відволікатимуться від навчання й не списуватимуть.
"Це необхідно! Таке є у багатьох країнах. Інакше ніякого навчання не буде", – написала педагогиня Надія Димитрова у групі "Батьки.SOS".
Вчителі скаржилися, що діти також можуть грати ігри чи переписуватися під час уроків.
Інші переконані, що недоцільно забороняти гаджети у школах, навпаки – слід розширювати їхнє використання у навчанні.
В чому плюси смартфонів на уроках
"Мої учні під час уроку за допомогою смартфонів виконують тренувальні та контрольні тести, шукають інформацію з тем, які ми розглядаємо. Звісно, хтось і грається замість працювати. Але через одного заборонити всім? Що, назад у середньовіччя?", – вважає вчителька з Запоріжжя Лана Корж.
Вона додає, що підхід із використанням смартфонів у навчанні діє не тільки на її уроках, а у всій школі, де вона працює і ним задоволені як діти, так вчителі й батьки.
"На моїх уроках учні часто користуються смартфонами. Щоб пройти тест, переглянути відео або схему і тут же дати відповідь на питання. Ці навички допомогли під час дистанційного навчання", – каже вчителька з Черкас Оксана Єрцова.
Страх батьків
Частина батьків вважають, що поки в школах не достатньо добре ставлення до дітей, у тому числі з боку вчителів, забороняти смартфони не можна.
"У класі доньки вчителька спробувала заборонити телефони навіть на перервах. Один з учнів зняв на телефон, як вона кричала на його однокласника й штовхала в плече. Батьки її заборону не підтримали, та все одно діти бояться вчительку й не дістають телефони. Поки вчителі не будуть нормально ставитися до дітей, забороняти смартфони чи смартгодинники недоцільно. Тільки так нині можна довести незаконні дії", – каже мати 3-класниці Вікторія Шмалько.
Що каже школа, де така заборона діє
Заборона на користування смартфонами діє у багатьох приватних школах й батьки погоджуються з такою вимогою.
Наприклад, у Новопечерській школі учні можуть користуватися телефонами лише на рецепції для коротких телефонних дзвінків.
"Для навчання всі наші учні використовують шкільні планшети, налаштовані на необхідні освітні потреби та комунікацію з вчителями. В школі заборонено користування мобільним телефоном протягом дня", – розповіла Liga.Life директорка школи Тетяна Сунак. За її словами, у правилах школи це зафіксовано так:
не користуватись мобільними телефонами протягом академічних занять та на перервах з 8:45 до 18:00, за винятком учнів, які залишають школу після 16:00;
дозволено користуватися мобільними телефонами у спеціально відведеному місці – зоні рецепції на першому поверсі для короткого телефонного зв'язку.
Каже: як наслідки цього правила – учні спілкуються в зонах відпочинку та їдальні, читають книжки, грають в пінг-понг, гуляють на дворі, займаються спортом.
"Важливо це правило підтримувати й дорослим – вчителям і адміністрації необхідно організовувати свою роботу так, щоб уникати користування мобільним телефоном", – додає Тетяна Сунак.
Що каже закон
У 2007 році Міносвіти заборонило використовувати мобільники у школах та профтехах учнями та вчителями під час занять. Проте у 2014 році наказ скасували. Відтоді питання телефонів у школах часто вибухає.
У багатьох школах заборона користуватися телефонами під час уроків прописана на сайті. Але законодавчо питання не врегульоване.
У жовтні 2020 року нардеп від фракції "Європейська солідарність" Олексій Гончаренко запропонував заборону на телефони до закону "Про повну загальну середню освіту". На думку нардепа, діти мають витрачати час на навчання та спілкування, а не на гаджети.
У грудні 2020 року Комітет Верховної Ради не підтримав цей законопроєкт. Під час засідання комітету висловилась низка експертів, зокрема уповноважений Верховної Ради з прав людини та уповноважений президента з прав дитини, після чого нардепи рекомендували Раді відхилити законопроєкт. 2 лютого 2021 року його зняли з розгляду парламенту.
Що каже освітній омбудсман
Освітній омбудсман Сергій Горбачов наголошує, що заборона смартфонів у державних та комунальних школах не доцільна. А окремі ініціативи директорів – незаконні.
"Коли дивлюся на дискусію з заборони смартфонів у школі, одразу спадає на думку: "А чому ніхто не дискутує щодо заборони автомобілів? Вони ж більш шкідливі".
Але всі розуміють, що є правила дорожнього руху, яких треба дотримуватися для безпеки. Смартфони й взагалі технології – реалії життя, ігнорувати їх недалекоглядно", – розповів омбудсман LIGA.Life.
За його словами, у школах треба думати не про те, щоб забороняти смартфони, а про те, яку користь вони можуть дати в освітньому процесі й мінімізувати шкоду.
"Важливо, наскільки вчитель володіє ситуацією у класі, наскільки контролює робочу обстановку, наскільки вміє створювати таку обстановку, наскільки дає завдання, щоб дітям було ніколи гратися, щоб вони були зацікавлені у тому, що вчитель пропонує. Заборона сама по собі нічого не дасть. На додаток, такі заборони сумнівні з правової точки зору", – каже Сергій Горбачов.
Пояснює: під час заборони виникає питання, як саме співробітники школи збираються забирати приватне майно учня та як його зберігати, хто відповідатиме у разі пошкодження телефонів. Це складне юридичне рішення.
"Але питання ще в організації освітнього процесу. Під час дистанційного навчання, яке нині ми були змушені запровадити через пандемію і введення карантинних заходів, смартфон є необхідним пристроєм для організації навчання. Без нього неможливо організувати якісну комунікацію, пояснення матеріалу, перевірку завдань, оцінювання. Тобто смартфон є частиною освітнього процесу. На цьому фоні позиції про заборону смартфону виглядають дивними", – зазначає освітній омбудсман.
На питання, чи можуть школи самі забороняти учням користуватися смартфонами, як це роблять нині багато навчальних закладів, Горбачов відповів, що ні. Адже наказ МОН про заборону смартфонів у школі скасований, а оскільки він не чинний, адміністрації шкіл не можуть продовжувати його самостійно.
"В Україні понад 14 000 шкіл і частина директорів погано знається на законодавстві. Зі смартфонами – як і зі шкільною формою. Наказ скасований, але декому хочеться будь-що вкласти у голову дітям своє бачення, як має виглядати одяг. На це вони не мають права", – підсумовує освітній омбудсман.
Ілюстрація Depositphotos.com