Стретчинг для чоловіків. Чому їм корисно займатися розтяжкою ‒ пояснює тренер
Cтретчингом або розтяжкою називають тренування, спрямовані на підвищення пластичності тіла – збільшення гнучкості м'язів, зв'язок та сухожиль.
Традиційно розтяжкою займаються в комплексі з іншими видами тренувань або використовують як заминку перед основним заняттям спортом.
Сьогодні набуває популярності окремий вид фітнесу – стретчинг. На заняттях в клубах та індивідуальних тренуваннях заохочують працювати над власною пластичністю та гарантують витонченість і "граційність кішки".
Можливо, саме тому основна цільова аудиторія – жінки. Однак стретчинг має неабияку користь і для чоловіків. Чому? Розбиралися разом з хореографом і тренером зі стретчингу Євгенієм Руденком.
Чим корисний стретчинг?
Стретчингом варто займатися і чоловікам, і жінкам. Цей вид тренувань підходить усім, хто не має протипоказань до фізкультури і загальної фізичної підготовки.
"Розтяжки, крім підвищення еластичності м'язів, сприяють циркуляції крові та лімфи, знімають психічну напругу, покращують настрій" – зазначає Євген.
Зазвичай чоловіки надають перевагу силовим тренуванням, ігноруючи розтяжку. Це призводить до того, що м'язи "забиваються" і втрачають еластичність. За таких умов можливе травмування та защемлення нервових волокон.
Крім м'язів, під час силових тренувань може "страждати" й хребет. Наприклад, під час вправ зі штангою хребці стискаються, і це може травмувати хребет чи защемити нерви.
"Просто провисіти на перекладині під час силового тренування – вже корисно для хребта", – додає тренер.
Євген зазначає, що серед чоловіків останнім часом набувають популярності "сидячі" професії, наприклад, IT-спеціальності.
За таких умов праці тіло перенапружується, особливо страждають шия по поперек.
"Плавний і контрольований стретчинг здатен розслабити м'язи шиї та попереку, а також покращити кровообіг в малому тазу", - пояснює тренер.
Покращити циркуляцію крові в малому тазу чоловікові не так вже й просто. Але це вкрай важливо, зокрема для підтримки сексуального здоров'я, пояснює тренер.
Особливості м'язової будови цієї зони різняться у чоловіків та жінок. Середньостатистичному чоловікові складніше сісти на шпагат, ніж жінці. Регулярні розтягування сприяють розслабленню м'язів пахвини та покращують кровообіг в малому тазу, що запобігає виникненню застійних явищ.
Стретчинг – це ще й спосіб наповнити свій день енергією.
"Зранку ми прокидаємося трохи "дерев'яними", особливо чоловіки, м'язова маса яких зазвичай більша, ніж у жінок, - пояснює Руденко. - Розтяжка допомагає не лише зробити м'язи еластичними, а й збадьоритися. Стретчинг, на відміну від багатьох видів спорту, бадьорить поступово. Таке тренування наповнює тіло енергією плавно".
Види стретчингу
Стретчинг буває різних видів. До найпоширеніших належать:
Статичний стретчинг. Статична розтяжка – найбезпечніша з усіх. Людина залишається в одній позі протягом 15-60 секунд. Такий вид стретчингу спрямований на розтяжку м'язів під вагою власного тіла. Зв'язки і сухожилля він розігріває м'яко, що мінімізує травматизацію.
Пасивний стретчинг. Цей вид розтяжки схожий на статичну. Відмінність у тому, що розтягує м'язи тренер чи партнер.
Активний стретчинг. Такий вид розтяжки гарантує повний контроль над м'язами. Людина розтягується під вагою власного тіла в межах своїх можливостей. Активний стретчинг сприяє витривалості м'язів. Тут завдання тренера – направляти.
Динамічний стретчинг. Така розтяжка відбувається за допомогою контрольованих рухів в межах можливостей тіла. Рухи послідовно переходять з одного в інший. Вони можуть бути повільними чи швидкими (наприклад махи).
Як розтягуватися?
Євген наголошує, що головне правило тренування – не повинно бути боляче. Розтягуючись, тіло призвичаюється до нового навантаження і може бути трохи неприємно, каже тренер. Тому покладайтеся на власні відчуття.
Якщо дискомфорт цілком стерпний – усе гаразд, відчуваєте біль – припиніть виконання вправи або зменште навантаження. Бути в змозі встати й спокійно піти після тренування – ознака якісного стретчингу. Якщо відчуваєте дискомфорт, значить тренування було занадто інтенсивним. Так бути не повинно".
15-20 хвилин розтяжки на день достатньо для того, що зміцнити своє тіло і наповнити його енергією.