Американські білки вбивають і поїдають невеликих гризунів (Фото: Unsplash)

Під час нового дослідження, яке опублікували 18 грудня 2024 року, американські вчені виявили вид білок, який демонструє хижацьку поведінку — зокрема полює, вбиває та їсть полівок. Отримані дані є першим документальним свідченням, що цей вид активно полює на інших хребетних. Про це пише CNN.

Проєкт вивчає, як каліфорнійські ховрахи, що мешкають на луках штату, адаптують свою поведінку у відповідь на зміни в навколишньому середовищі. Як зазначають у дослідженні, білки – важлива частина екосистеми Каліфорнії. Розуміння того, чи пошук їжі є соціально передаваною рисою у популяції, може дати ключове розуміння того, як інші види пристосовуються до мінливого середовища, стверджує авторка дослідження Дженніфер Сміт, доцентка кафедри біології Університету Вісконсін-О-Клер.

Каліфорнійська білка у регіональному парку Бріонес в окрузі Контра-Коста харчується полівкою (Фото: Sonja Wild/UC Davis)

За хижацькою поведінкою білок спостерігали з 10 червня до 30 липня. Дослідницька група збирала докладні дані про кожну білку – її стать, репродуктивний статус, масу тіла. Їх маркували двома ідентифікаційними бирками та унікальною міткою на хутрі, щоб забезпечити можливість відстеження всіх досліджуваних гризунів.

Науковці розділили білок на три групи й спостерігали за поведінкою гризунів. Вдалося зафіксувати 74 взаємодії між білками та полівками, з яких у 42% випадків білки, як самці, так і самки та дорослі особини, – активно полювали й поїдали полівок.

Як стверджує Джон Копровскі, декан школи екології та природних ресурсів Хауба в Університеті Вайомінгу: "Полівки (почали) сприймати білок як хижаків".

Каліфорнійська білка у регіональному парку Бріонес відносить полівку (Фото: Sonja Wild/UC Davis)

Результати дослідження свідчать, що білок найкраще класифікувати як всеїдних, оскільки вони готові полювати й споживати живу здобич, особливо коли вона в надлишку.

Науковець Копровскі визначає, що явище, коли тварина використовує необхідний ресурс, який є доступним, називається харчова пластичність. Якщо ж тварина не пристосовується до використання ресурсу, ймовірно, ним скористається інший вид. Тож дана зміна в раціоні – цілком нормальна.

Проте дослідження виявило й позитивні види взаємодії між полівками та білками – пошук їжі, вітання, ігри. Відзначили й конкурентну поведінку – переслідування, фізичні поштовхи, напади й укуси.