Ілюстрація: depositphotos.com

Кожен п’ятий матеріал в українських ЗМІ, який стосувався вакцинації, мав негативне емоційне забарвлення – це були новини про смертельні випадки, алергію, ускладнення в прив'язці до вакцинування.

Про результати дослідження Інституту масової інформації "#Янебоюсявакцинуватися. Як українські медіа впливають на вакцинацію проти COVID-19" розповіла експертка ІМІ Яна Машкова в ефірі Громадського радіо.

Результати дослідження такі: 

  • 21,6% всіх матеріалів про вакцинацію мали негативне емоційне забарвлення;
  • 63,2% матеріалів про вакцинацію були нейтральними;
  • 15,2% матеріалів мали позитивне емоційне забарвлення.

Тому, за словами Машкової, є кілька причин, чому українці бояться вакцинації:

  • влада провалила комунікацію і не донесла українцям, що вакцинування необхідне;
  • маніпуляції в медіа.

Підписуйтесь на LIGA.Life в Facebook: тільки корисна інформація для українських родин

Останнім, в основному, користувалися проросійські медіа, проштовхуючи меседж, буцімто єдиний вихід для України зараз – російський "Супутник V".

Всього ІМІ дослідило 20 популярних українських медіа.

Основна виявлена проблема – недостатньо конструктивних, офіційних джерел і гра на емоціях.

"Медіа дещо неправдиво інформували своїх читачів, бо використовували маніпулятивні заголовки: типу "В Норвегії від вакцинування померли люди", але насправді в Норвегії померли старші люди, які мали тяжкі супутні хвороби, їхня причина смерті скоріше пов’язана зі старістю, хворобою, або з іншими причинами, не з вакцинацією. Щотижня в Норвегії помирають 400 старших людей", – пояснила експертка.

Ще одна проблема – ілюстрації до матеріалів.

Ілюстрація: Інститут масової інформації

"Ми аналізували візуальний контент, який супроводжував матеріали про щеплення. Понад 20% зображень до матеріалів про вакцинацію мали негативне забарвлення, супроводжували негативні емоції", – зазначила Машкова.

Це фото, де зображені ампули, вакцини, зображення лікарів, дітей, рук. 

"Кожен п’ятий матеріал містив зображення шприца, або сам процес набирання рідини з ампули – ці зображення налаштовують пацієнтів, що вакцинація – це процес, пов’язаний з болем", – пояснила експертка.

Згідно з січневим опитуванням групи "Рейтинг", лише 43% українців готові вакцинуватися від коронавірусу, якщо вакцина буде безкоштовною. А ще в грудні ця цифра була 55%.