Платні медпослуги з 1 січня, як вони діятимуть (Фото: Freepik)

1 січня 2025 року набули чинності зміни до постанови Кабінету міністрів, які регулюють надання платних медичних послуг у лікарнях. А саме медзаклади зобов’язані оприлюднювати прейскуранти на дані послуги. Про це повідомляє міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко, пише Укрінформ.

З 1 січня оновили й редакцію постанови, що регулює їх надання. Також з’явилися нові коди-модифікатори, що ідентифікують послуги, які не покриває Програма медичних гарантій.

Пацієнти лікарень, що мають контракт з Національною службою здоров’я України (НСЗУ), можуть побачити, які послуги покриваються Програмою медичних гарантій, а які – ні, стверджує міністр охорони здоров’я. Лікарні повинні мати прейскурант — чітко визначений розрахунок для оплати цих послуг.

Своєю чергою МОЗ щорічно аналізуватиме популярність платних послуг і шукатиме фінансування разом з бюджетним комітетом Верховної Ради України, щоб зазначені послуги стали безоплатними для громадян. Ухвалена постанова чітко визначає, вартість яких послуг медзакладам покриває держава. Інші ж, згідно з документом, надаються за плату, пояснюють у МОЗ.

Пацієнт чи інші фізичні, юридичні особи повинні оплачувати медичні послуги у таких випадках:

  • звернення пацієнта без направлення лікаря, якщо направлення не є обов'язковим за законодавством;

  • надання медичних послуг за договорами з юридичними особами;

  • медичні послуги в закладах охорони здоров’я сектору безпеки й оборони та Державного управління справами для пацієнтів, які не належать до прикріпленого контингенту;

  • послуги, що не покриваються Програмою державних гарантій медичного обслуговування населення.

Постанова визначає, що оплата здійснюється лише за додаткові послуги, а сама медична допомога покривається коштами з Програми медичних гарантій у таких випадках:

  • надання медичних послуг вдома, якщо це є бажанням пацієнта;

  • можливість самостійного вибору лікаря під час отримання планової медичної допомоги в стаціонарних умовах;

  • перебування в палаті підвищеного комфорту та сервісу за запитом пацієнта.

Кожен заклад охорони здоров'я зобов'язується оприлюднювати на офіційних сайтах лікарень повний перелік платних послуг із зазначенням їхньої вартості для забезпечення прозорості й доступності інформації. Всі платні послуги супроводжуються відповідними підтверджувальними документами та вносяться до електронної системи охорони здоров’я. Розрахунки за ці послуги здійснюються виключно в безготівковому форматі.

Медичні заклади мають змогу самостійно визначати вартість платних послуг, а послуги, що діють у форматі установи, зможуть здійснювати додаткову господарську діяльність відповідно до їхніх статутів.

  • У липні 2024 року Кабінет міністрів України визначив перелік випадків, в яких державні та комунальні заклади охорони здоров’я матимуть змогу надавати медичні та додаткові послуги, які не покриваються Програмою медичних гарантій.