Вакцинація тварин: не дайте себе обдурити. Від чого потрібно прищеплювати собак та кішок
Один з найсерйозніших міфів у ветеринарній медицині – про вакцинацію тварин.
Міжнародна ветеринарна асоціація дрібних домашніх тварин (WSAVA) наполягає: всі кішки і собаки повинні отримувати користь від вакцинації всюди, де це тільки можливо.
Вакцинація – це не тільки захист окремо взятої тварини, а й створення популяційного імунітету, який зменшує ймовірність спалахів інфекційних захворювань.
Існує список базових вакцин, які повинні отримувати всі тварини:
Для собак це – вірус чуми собак, аденовірус собак, парвовірус. Для кішок – ринотрахеіт, кальцевіроз, панлейкопенія.
Так само для всіх обов'язкова вакцинація від сказу.
За рекомендаціями WSAVA, перша доза вакцини має бути введена у віці 8–9 тижнів, друга – 3 – 4 тижні, третя доза вакцини – у віці 16 тижнів або старше.
А тепер – детальніше про основні міфи щодо вакцинації.
Міф 1. Кошенят і цуценят необов'язково вакцинувати в два-три етапи.
Багато власників часто задаються питанням: "Навіщо необхідно робити цуценятам і кошенятам дворазову і трикратну вакцинацію? Невже мало ввести вакцину однократно?".
Справа в тому, що материнські антитіла істотно заважають ефективній дії більшості сучасних вакцин при їхньому введенні тваринам в ранньому віці, тому в перші місяці життя необхідно провести дво- або триразову вакцинацію.
Міф 2. Необов'язково проводити повторну ревакцинацію і строго дотримуватися періоду між введенням вакцин.
Останнім часом почастішали випадки, коли власники приносять на вакцинацію тварин, у яких раніше не було ревакцинації.
Якщо тварина отримала одну дозу вакцини, що вимагає дворазового введення, і не отримала другу за наступні шість тижнів, вона не імунізована. Тобто – не захищена.
Перша доза вакцин (таких як Leptospira або від вірусу лейкемії кішок) готує імунну систему, тоді як імунізує саме друга.
Якщо після введення першої дози такої вакцини пройшло більше шести тижнів, потрібно почати все заново: дві дози з інтервалом два-шість тижнів. Потім необхідно щорічно проходити ревакцинацію введенням однієї дози.
Міф 3. Розмір тварини впливає на кількість введеної вакцини.
У міських умовах збільшилася популярність на декоративні породи, такі як йоркширський тер'єр, шпіц, чихуахуа. Багато власників вважають, якщо собака маленька, то і кількість вакцини їй необхідна теж невелика.
Але будь-яка вакцина містить мінімальну іммунізуючу дозу, тому її треба ввести повністю незалежно від розміру тварини.
Так само помилкова думка, що дрібних порід собак не треба щепити проти сказу, бо вони маленькі за розміром і погано переносять препарат. На сказ хворіють усі ссавці, і розмір ніяк на це не впливає. Непереносимість вакцини – індивідуальна відповідь імунної системи, тому таке поняття не може застосовуватися до всієї породі в цілому.
Міф 4. Дії вакцини вистачає на все життя.
Часто задаються питання: "Ми прищепили свого вихованця в юному віці, хіба цього не достатньо?". Ні, не достатньо.
Після введення вакцини антитіла на деякі захворювання можуть протриматися до двох років, після чого тварина втрачає опірність до захворювань.
Крім того, жоден виробник вакцин не дає 100% гарантію, що ваш вихованець не захворіє навіть після правильно проведеної вакцинації. Тому так важливо приводити його до ветлікарні для загального обстеження раз на рік.
Міф 5. Рання вакцинація негативно позначається на якості зубів тварини і гальмує ріст тварини
У другій половині минулого століття існувала думка, що якщо зробити собаці в ранньому віці вакцинацію проти чуми м'ясоїдних, емаль зубів пожовтіє, зуби сформуються неправильно і прикус буде зіпсований.
Система очищення в той час дійсно була на невисокому рівні і для лікування чуми м'ясоїдних використовували антибіотики тетрациклінового ряду. Але зараз кожна вакцина має високу очистку і проходить кілька стадій контролю.
Приблизно в той же час існувала думка: якщо вколоти сказ цуценяті великої породи, це може значно вплинути на його формування і зростання, але це – також міф.