Де погуляти і смачно поїсти в Івано-Франківську: від історичних місць до театру і барів
Місто заснував у 1662 році Андрій Потоцький. Тривалий час воно розвивалося як оборонне укріплення, і тільки у XVIII столітті, коли Галичина опинилася в руках Австро-Угорської імперії, міську фортецю розібрали (буквально), а місто – перепланували.
Сліди цих двох далеких, але важливих історичних епох, можемо побачити в Івано-Франківську досі.
Розповідаємо, де у Франківську погуляти, на що подивитися, де поїсти і випити смачної кави з пляцком і не лише.
Прогулянки
Якими би не були ваші плани, найкраще, що можна робити в Івано-Франківську – гуляти. Тож взувайте кросівки / беріть на прокат велосипед / електросамокат і рушайте.
Де точно треба побувати:
Ратуша
Це вже четверта за рахунком ратуша у Франківську (попередні з різних причин були зруйновані).
І це найвища будівля Івано-Франківська, її висота – 49,5 м, тож краєвид звідси чудовий.
Щоб піднятися на оглядовий майданчик, треба подолати 166 сходинок. Він працює з вівторка до неділі, з 10:00 до 20:00, понеділок — вихідний.
У самій ратуші працює краєзнавчий музей.
Стометрівка
Банально, але без цього не обійтися.
Початок вулиці Незалежності в Івано-Франківську називають Стометрівкою: на цій пішохідній вулиці працюють книгарні, кафе, ресторани, магазини та грають вуличні музиканти.
А ще зверніть увагу на дивні металеві скульптури: їх щороку створюють під час традиційного Свята ковалів.
Завод "Промприлад"
Точно must visit: одне з найстаріших підприємств міста з 2017 року переживає свою реновацію.
Зараз тут працюють офіси, художні майстерні, коворкінг, галерея, а також PromBar та кежуал-бістро PromFood. А ще на вихідних тут можна потрапити на концерт або вечірку.
Парк та озеро
У теплу пору року чудово прогулятися біля міського озера: завдяки нещодавньому ремонту тут вдосталь зручних лавочок та освітлення.
Також можна взяти на прокат човен або катамаран, випити кави чи прогулятись на "Острів кохання".
Поруч з озером є парк імені Тараса Шевченка, закладений ще у ХІХ столітті. На території парку є кілька озер з качками (годувати їх заборонено), зручними парковими меблями, атракціонами з колесом огляду.
Також є кумедний пам’ятник молодому Тарасові Шевченку, який в місті часто називають "гобітом" – через дивні пропорції та книжку в руках.
Вулиця Шевченка
Ще одна пішохідна вулиця, яка сполучає парк та центр міста. Прогулюючись нею, можна на власні очі бачити чи не всю можливу архітектуру Івано-Франківська: радянські будинки, польський функціоналізм 1920-х та австрійські вілли.
До речі, саме на цій вулиці (що колись називалась Липовою) розташований будинок головних героїв роману "Фелікс Австрія" Софії Андрухович.
Меморіальний сквер
Сквер, розташований позаду Франківського драмтеатру, взагалі колись був найбільшим міським цвинтарем. А на місці самого театру стояла німецька кірха. Цвинтар повністю знищили за радянської влади.
Проте після реконструкції скверу вдалось врятувати деякі скульптури, надгробки, які зараз можна тут побачити.
Вулиця Тарнавського
Ще одна вулиця, яку варто пройти повністю заради її забудови.
Вулиця Тарнавського відома своїми вишуканими віллами – колись тут жили доволі заможні містяни, поляки та українці, що й позначилось на її архітектурі.
Історичні місця
Бастіон
Це єдине, що збереглося з воєнних укріплень XVII століття. Побачити його стіну можна у Фортечному провулку, а сам бастіон зараз працює як галерея з крамницями та кафе. У галереї можна також побачити рештки фортечних мурів.
Палац Потоцьких (вул. Шпитальна, 3)
Назва "Палац Потоцьких" багатьох вводить в оману, адже на цій території палацу немає.
Хоча він справді тут колись був – аж до початку ХІХ століття, коли австрійська влада збудувала тут шпиталь (а сама будівля палацу згоріла).
Саме старі корпуси шпиталя (який багато разів перебудовувався і переходив з рук в руки) ви й можете побачити на цій території зараз. А також стіну та браму (вони набагато старіші).
Зараз "Палац Потоцьких" працює як креативний простір: тут влаштовують фестивалі, ярмарки, концерти, облаштовують мистецькі інсталяції. Вхід на територію часто буває відкритий, тож сюди варто зайти.
Будівля австрійської дирекції залізниці (вул. Галицька, 2)
Розвитку залізниці Івано-Франківськ завдячує Австро-Угорській імперії. Місто швидко стало важливим транспортним вузлом, тож регіональна дирекція залізниці працювала саме тут.
Будівлю звели наприкінці XIX століття, а в ХХ столітті тут навіть засідав магістрат. Зараз тут розміщений головний корпус медуніверситету. Будівля має чудовий внутрішній дворик, який іноді буває відчинений для вільного відвідування.
Синагога "Темпель" (вул. Страчених українських націоналістів, 7)
Євреї були, можливо, найчисельнішою етнічною групою Станіславова до 1939 року.
Пам’ять про них залишилася в міській архітектурі. Найпростіше почати з великої міської синагоги "Темпель", зведеної наприкінці ХІХ століття. Колись цю будівлю прикрашали чотири вежі з куполами, але ці архітектурні елементи не збереглись.
Кафедральний собор Покрови Пресвятої Богородиці (вул. Мельничука, 5)
Цю церкву у місті називають "блакитною" або "голубою". Хоча цікава вона не кольором, а тим, що колись була вірменською.
Вірмени були потужною міською громадою в місті: мали власний квартал, розташований біля нинішньої вулиці Мельничука (колись – Вірменської), і практично від заснування міста мали свій храм – спершу дерев’яний, а потім повноцінну муровану церкву.
Щоправда, храм неодноразово страждав від пожеж і його кілька разів перебудовували.
Культура
Франківський драмтеатр (вул. Незалежності, 42)
Якщо любите культурне життя, то перше, що треба зробити, плануючи подорож до Івано-Франківська, – перевірити афішу драмтеатру.
Франківський драмтеатр – один із найцікавіших в Україні, а його вистави збирають аншлаги.
Обирайте будь-яку на свій смак: класику як "Солодка Даруся" чи "Гуцулка Ксеню", або щось із новішого репертуару (тут не бояться експериментів і роблять постановки не лише на головній сцені, але й у цехах чи підвалах).
Додатковим бонусом буде можливість побачити зсередини будівлю театру – а вона того вартує.
Галерея "Детектор" (вул. Академіка Сахарова, 23)
Любите актуальне мистецтво? Зайдіть до галереї "Детектор", що працює на третьому поверсі ревіталізованого заводу "Промприлад". У цьому невеликому приміщенні регулярно оновлюється експозиція і є можливість побачити виставки різних українських митців.
До 9 травня тут триває виставка Сергія Радкевича "Персональний простір/Власний міф".
Музей мистецтв Прикарпаття (майдан Шептицького, 8)
Ця будівля – Колегіальний костел Непорочного зачаття Діви Марії, і саме тут була усипальниця засновників міста Потоцьких. Але за радянської влади це приміщення віддали для створення музею.
Зараз він вартий уваги з двох причин: неперевершений інтер'єр храму та велика колекція сакрального мистецтва Галичини (зокрема, скульптора Йозефа Пінзеля).
А ще – тут регулярно оновлюють тимчасові експозиції, тож можна натрапити і на сучасніших митців.
Поїсти і попити
Якщо думаєте, що гастротуризм можливий тільки у Львові чи Одесі – ви не були в Івано-Франківську.
Місцеві заклади відрізняються тим, що більше орієнтуються на місцевих мешканців, тож беруть не стільки вау-ефектами, скільки смачною їжею.
Отже, куди варто піти:
Їсти:
Fabbrica (вул. Вірменська, 1) — на італійську кухню з локальних продуктів (тут можна також купити з собою борошно або пасту);
Manufaktura (пл. Міцкевича, 6) — на сніданки, солоні чи солодкі гофри, запити які можна кавою, вином або сидром;
Urban Space 100 (вул. Грушевського, 19) — працює з 6-ї ранку, тож тут можна снідати, обідати й вечеряти (фірмовою стравою є бургери — зверніть увагу на ті, що з капустяними оладками);
Перша сімейна ресторація Мулярових (вул. В’ячеслава Чорновола, 5) — на українську кухню;
Ресторація "Кухня (Січових Стрільців, 41) — на класичні європейські страви в авторській інтерпретації;
Greenford (вул. Шевченка, 45) — заклад зі сніданками, що працює на пішохідній вулиці Шевченка.
Пити
Copper Head (вул. Гетьмана Мазепи, 6) — тут готують власне крафтове пиво, мають хорошу коктейльну карту та нормальний вибір страв;
PromBar (вул. Академіка Сахарова, 23) — коктейль-бар на заводі "Промприлад", де можна випити хоч какао, хоч авторські коктейлі;
"ГОСТ бар" (вул. Леся Курбаса, 5) — локальне крафтове пиво та сидр, настоянки та неформальна атмосфера;
чарочна "Артур Бернс" (вул. Бельведерська, 10а) — різноманітні наливки та настоянки, які можна заїдати смачними сендвічами;
бар "Блуд" (вул. Незалежності, 25) — пиво та коктейлі в атмосфері speak easy барів.
На каву й солодке
Delikacia (вул. Незалежності, 20) — тут створили фірмовий "Франківський торт", який точно варто скуштувати;
Mondays (вул. Івана Франка, 11) — вегетаріанське меню та корисне солодке без цукру;
Rozzi (вул. Сотника Мартинця, 4) — кав’ярня з вином, десертами та легкими закусками, що працює в одній зі старих будівель в центрі міста;
Moun (вул. Лесі Українки, 3) — хороша кава свіжої обсмажки у мінімалістичному інтер’єрі;
Фабрика кави (Південний бульвар, 35) — ще одне хороше місце, де готують каву власної обсмажки;
Ростерія кави (вул. Крушельницької, 2) — тут можна також замовити собі круасанів або сирників;
Adelie Coffee (вул. Бельведерська, 47) — кав’ярня, в яку не так часто заходять туристи, але яка точно не розчарує шанувальників specialty кави;
Legendary coffee (на березі міського озера) — перша в місті комунальна кав’ярня, що працює в приміщенні станції прокату човнів на міському озері.
Ольга Перехрест, для LIGA.Life