Зміст:
  1. Сюжет
  2. Зірковий каст
  3. Соціальні теми
  4. Тонка та чітка сатира 
  5. Кінець 
  6. Саундтрек
  7. Значення фільму сьогодні 
  8. Що кажуть критики?
  9. Кому сподобається:
  10. Кому не сподобається:

Для "Не дивіться вгору" добре підійде гасло "Увімкніть мозок". Це не класична комедія, а сатира, яка змусить і сміятися, і замислитися водночас.

Сюжет

Двоє вчених намагаються попередити владу США, що до Землі наближається комета, яка може знищити планету. Але з них лише глузують та обіцяють заарештувати за "поширення неправдивої інформації". Але вчені впевнені, що помилки не може бути, тому вирушають на порятунок планети. 

Зірковий каст

Одна з головних причин, чому критики були незадоволені цим фільмом, – надміру зіркових акторів. Тільки уявіть: Леонардо Ді Капріо, Меріл Стріп, Кейт Бланшетт, Тімоті Шаламе, Дженніфер Лоренс, Джона Хілл, Аріана Ґранде – в одному фільмі. Тому ще й поява Кріса Еванса на одну хвилину, якого взагалі неможливо впізнати, якщо не знати, що це він, здається просто викинутими грошима. Хоча, якщо дивитися на фільм як спробу достукатися до людства, то це вдалий крок – саме зірки мають донести інформацію, що суспільство робить не так.

І все ж таки каст працює на "відмінно з +". 

Ді Капріо, який проходить шлях від невпевненого вченого, що п’є купу ліків для нервової системи, до головного секс-символу країни – "Отой вчений з борідкою". Що триваліше Ді Капріо в політичній системі, то більше він знаходить для неї виправдань, стає учасником рекламних роликів, передач, такою собі розмовляючою головою, хоча сам від початку виступає проти таких методів.

Кадр з фільму: "Не дивіться вгору"

Або Дженніфер Лоренс, яка відступає від своїх геройських фільмів, і грає неврівноважену вчену, шо не розуміє, про які рейтинги можна думати, коли на Землю несеться комета. Лоренс – саме та людина, яка маючи інформацію, розуміючи, що відбувається, намагається боротися з  тими, хто не вірить. Чимось нагадує, коли людина, яка виступає за щеплення, намагається втлумачити "антиваксу", чому це важливий крок. Увесь контраст в одній акторській ролі – від спроби переконати всіх до "та гори воно синім полум’ям". 

Меріл Стріп – тонкий гумористичний привіт адміністрації експрезидента США – Трампу. Вона грає президентку США від республіканців, якій важливіше рейтинг напередодні виборів, ніж життя людей. До речі, заради рейтингу вона взагалі готова на все – відвернути увагу від посадовця, який немає необхідної вищої освіти, або може скасувати порятунок Землі, бо так попросили впливові бізнесмени.

Кадр з фільму: "Не дивіться вгору"

Окреме "вау" заслуговує Джона Хілл. Його "синок президентки", який ще й голова адміністрації – це сучасний біль кумівства в усіх кольорах. Від "я тобі нічого не винен" чи "ти що не в курсі, хто я такий?" до жартів дещо дивних для політика – "Тільки гляньте на цю надійну, як сексі-скеля, кльову президентку. Я б її у-у-у-ух! Але вона – моя мама". 

Соціальні теми

Режисер Адам Маккей наче екскаватором проїхався по "болючим" трендам. Об’єктом його сатиричної критики стала аудиторія соцмереж, якій набагато важливіше, що зіркові співак та співачка помирилися у прямому ефірі, ніж новина про зіткнення Землі з кометою.

Дісталося і ЗМІ, які не дозволяють у ранковому ефірі заявити про майбутню катастрофу, мовляв, "ми в усьому маємо знаходити позитив". А коли головна героїня "вибухає" від цього безглуздя, то одразу стає темою для мемів. На нас летить комета? Ой, та ладно. А от нова істеричка і мемчики – це прикольно. Знайомо?

Кадр з фільму: "Не дивіться вгору"

Або спроба розбагатіти на горі людей, популісти в політиці…

Але кожна лінія соціального конфлікту так філігранно прописана, що така поведінка героїв фільму уже не просто проблема США. Ви розумієте, що в кожній країні є такі самі політики та олігархи. Просто беріть і підставляйте свої версії прізвищ. 

Кадр з фільму: "Не дивіться вгору"

Тонка та чітка сатира 

А от до жартів – з одного боку хочеться докопатися, бо можна було б і смішніше. З іншого – Маккей зробив цікавий хід. Він попри гумор і легкі "ха-ха", втримує відчуття тривоги. Якраз той випадок, коли "щоб не плакати, я сміялася". 

Це точно не комедія, під час перегляду якої ви витиратимете сльози з очей, бо дуже смішно. Ні! Відчуття – "вони всі помруть" вас не покидатиме увесь фільм. 

Кадр з фільму: "Не дивіться вгору"

Кінець 

Для фільму, в якому довго все висміювалося, неочікуваний кінець. Спроба нагадати про пріоритети в житті – близькі люди, хто готовий вас простити, бути поруч і ніколи не залишити, навіть у найважчі часи.

Але у фільмі є ще дві сцени, які теж змушують замислитися. Перше – не на кожній новій планеті пухнасті тваринки – це мило, по-друге – апокаліпсис апокаліпсисом, а пряма трансляція для підписників – це важлива штука. Тут мав би бути смайлик з ISQ, який б’ється головою об стінку. 

Саундтрек

Пісня Аріана Ґранде Just Look Up уже потрапила у шортлист Оскара у номінації "оригінальна пісня". 

Значення фільму сьогодні 

Навряд чи фільм змінить чиєсь ставлення до сьогоднішньої віри/невіри у коронавірус чи глобальне потепління. Хоча у "Не дивися вгору" цікаво прописані ці порівняння, бо коли комета вже підлітає до Землі та люди її бачать, усе одно знаходяться ті, хто записує відео, що це все брехня влади та ми не помремо. Скоріше, це просто нагадування, чому треба аналізувати кожну ситуацію і думати, кому вірити, а кому – ні.

Що кажуть критики?

"Не дивися вгору" – це фільм-облом... у гарному сенсі. Погляд на нашу неминучу смерть, що відкриває очі, якщо щось не зміниться. Леонардо Ді Капріо вражає. Оригінальна пісня Аріани Ґранде є ще одним суперником у цих перегонах. Фальшиві зуби багатьом запам’ятаються", – зазначив Клейтон Девіс з Variety Awards. 

Кадр з фільму: "Не дивіться вгору"

"Це балансування, яке Маккею вдається неймовірно добре, ніколи не затримуючись на чомусь довше, ніж потрібно. Він дозволяє глядачам зрозуміти серйозність ситуації – заміну катастрофічних наслідків змінами клімату та пандемією COVID-19 – і те, наскільки погано все може піти, коли люди зайняті іміджем, владою, політикою та грошима", – пише Screenrent.

"Якби фільм вийшов 2019 року, я б, ймовірно, погодився з його загальною передумовою – що, зіткнувшись з надзвичайною ситуацією на рівні вимирання, наш вид не готовий об’єднатися та розв'язувати проблеми. Але мені не потрібно нагадувати вам, що ми разом провели останні два роки, борючись з іншою катастрофою, COVID-19, і хоча ситуація переросла у багатьох речах в поведінку, яку описує Маккей (збагачення мільярдерів, заперечення науки), пандемія також показала здатність людства зосередитися на досягненні спільної мети, розробити вакцину в рекордно короткий термін і продемонструвати потенційно рятівну політику щодо масок у глобальному масштабі. Тож, можливо, ми не такі безнадійні, як стверджує Маккей…", – рецензує Variety.

Кадр з фільму: "Не дивіться вгору"

"Цинічна, нестерпно самовдоволена сатира, набита зірками по самі "жабри", яка претендує на те, щоб прокоментувати неувагу політиків та ЗМІ до кліматичної кризи, але насправді просто спрощує її", – пише the Playlist+.

Кому сподобається:

1.   Тим, хто не вірить у теорії змов і хто вміє аналізувати ситуації.

2.   Прихильникам сатиричних фільмів, не плутати з комедіями.

3.   Фанатам усіх акторів цього фільму, якщо ви готові їх бачити в дещо незвичних ролях.

Кадр з фільму: "Не дивіться вгору"

Кому не сподобається:

1.   Тим, хто очікує чергового фільму про апокаліпсис і героїчну перемогу.

2.   Тим, кого в цьому ж фільмі висміюють.

Підписуйтесь на LIGA.Life в Facebook: тільки корисна інформація для українських родин