Олександра Назарова й Максим Нікітін. Фото: EPA
Зміст:
  1. Коротко про фігурне катання
  2. Хто з українців виступатиме на Олімпійських іграх?
  3. Які шанси українців на Олімпіаді-2022? 
  4. Як українці виступали у фігурному катанні раніше?
  5. Чому фігурне катання варто дивитися на Олімпіаді? 
  6. Хто претендент на нагороди? 
  7. Яка різниця між спортивними парами та танцями на льоду?
  8. А що таке командні виступи?
  9. Коротка та довільна програма, ритмічні та довільні танці – яка різниця? 
  10. Хто та як оцінює виступи?
  11. Які елементи є найскладнішими, а які – заборонені?
  12. За що знижують бали?
  13. Коли дивитися фігурне катання на Олімпійських іграх? 

Коротко про фігурне катання

Уже 4 лютого у Пекіні стартують зимові Олімпійські ігри, де розіграють 109 комплектів нагород у 15 видах спорту. Україну представлятимуть 45 спортсменів, які виступатимуть у 12 видах спорту. І це рекорд для "синьо-жовтих".

LIGA.Life розпочинає рубрику "Олімпійські залаштунки", де разом з експертами у форматі шпаргалок будемо знайомити з зимовими олімпійськими видами спорту. Про систему оцінювання, шанси України у фігурному катанні та головних претендентів на нагороди розповідає Катерина Макаревська – журналістка "Суспільного", яка спеціалізується на темі "фігурне катання". 

Довідка. Фігурне катання дебютувало на Олімпійських іграх 1908 року, але офіційно потрапило до програми Ігор аж 1924 року. Змагання з танців на льоду приєдналися до олімпійської родини у 1976 році. 
Українські фігуристи Софія Голіченко та Артем Даренський. Фото EPA

Хто з українців виступатиме на Олімпійських іграх?

Уже треті Ігри поспіль у фігурному катанні розігруватимуть нагороди у чоловічому й жіночому одиночному катанні, спортивних парах, танцях на льоду та командному турнірі.

Україна взяла всі ліцензії, крім однієї – у спортивних парах.

Дебютанти Ігор: Іван Шмуратко (чоловіче одиночне катання), Анастасія Шаботова (жіноче одиничне катання).

Найдосвідченіші з українців у фігурному катанні – Олександра Назарова й Максим Нікітін (танці).

Також Софія Голіченко та Артем Даренський (пари) доповнять склад під час командного турніру.

Україну представлятиме у чоловічому одиночному катанні Іван Шмуратко. Фото: EPA

Які шанси українців на Олімпіаді-2022? 

"На медалі – жодних. Головним завданням тут буде відібратися до довільної програми й просто відкатати на максимум. Найбільші шанси на це в одиночників – якщо зможуть уникнути грубих помилок. У танцях буде ще важче, ніж на минулій Олімпіаді, де Назарова й Нікітін опинилися за крок до топової двадцятки. У ритмічному танці їм треба бути бездоганними, щоб не дати суддям привід удруге залишити їх за бортом. У командних виступах також важко на щось розраховувати: на потрапляння до п’ятірки найкращих збірна наразі не тягне", – прогнозує Катерина Макаревська. 

Медалей у фігурному катанні найімовірніше не буде. Головне – відкатати на максимум. Фото: EPA

Як українці виступали у фігурному катанні раніше?

У фігурному катанні українці можуть похизуватися двома нагородами. У 1994 році Оксана Баюл стала олімпійською чемпіонкою, через 12 років – у 2006 – пара Руслан Гончаров та Олена Грушина вибороли бронзову нагороду в танцях на льоду. 

Проте у 1992 році ще одна золота медаль була на рахунку українця – Віктора Петренка, який став першим в одиночному катанні, хоча і в складі тодішньої "об’єднаної команди" колишніх країн СРСР.

Чому фігурне катання варто дивитися на Олімпіаді? 

"Мене захоплює розмаїття інтерпретацій музики, образів, оригінальні хореографічні рішення – тобто творча складова. Якщо бачу, що людина відчуває музику й до тонких деталей може передати її рухами тіла (водночас естетично чи принаймні розважально), подібні виступи хочеться передивлятися. Ціную фігуристів, яким не байдуже на красу ліній і володіння ковзаном, а також тих, хто здатні знайти баланс між високою складністю й подачею", – каже Катерина Макаревська. 

Подяка прихильників за неймовірний виступ. Фото: EPA

Хто претендент на нагороди? 

Прогнози Катерини Макаревської: 

Найбільша інтрига буде в чоловіків. За "золото" боротимуться суперпотужні й харизматичні фігуристи: чинний чемпіон Юдзуру Ханю та переможець трьох останніх чемпіонатів світу, американець Нейтан Чен. Найімовірніше, буде запеклий батл за "бронзу" між Шомою Уно, Юмою Каґіямою, Вінсентом Чжоу та, можливо, навіть Чха Джун Хваном.

У жінок найреалістичнішим є підсумок із трьома представницями збірної ОКР на п’єдесталі. Сенсацією буде, якщо хоча б одна медаль дістанеться не росіянкам. Але це можливо лише за повного провалу однієї з них (а за нинішнього суддівства це точно понад два падіння або зірвані елементи). Цим можуть скористатися японка Каорі Сакамото або кореянка Ю Йон.

У парах три дуети з ОКР (Мішина/Галлямов, Тарасова/Морозов та Бойкова/Козловський) змагатимуться за медалі з двома китайськими (Суй/Хань та Пен/Цзінь). Усе вирішить якість виконання.

Юдзуру Ханю – єдиний чинний олімпійський чемпіон, який виступатиме на цих Іграх. Фото: EPA

Зважаючи на результати останніх сезонів, судді дуже хочуть бачити дуель французів Ґабріелли Пападакіс і Ґійома Сізерона (чинних срібних призерів Олімпіади й чотириразових чемпіонів світу) та представників ОКР Вікторії Сініциної й Нікіти Кацалапова (чинних чемпіонів світу) за "золото". Хоча насправді за чистого прокату перших немає бути сумнівів, що саме вони є на сьогодні абсолютними лідерами у танцях на льоду. 

Черга претендентів на ще одну медаль чимала: це американці Медісон Габбел і Закарі Доног’ю та Медісон Чок і Еван Бейтс, канадці Пайпер Ґіллес і Поль Пуар’є, а якщо ситуація з суддівством буде зовсім поганою, то й Олександра Степанова й Іван Букін із ОКР.

У "команднику" все вказує на подіум ОКР – США – Японія, але це за умови, якщо не буде великої кількості сюрпризів.

Яка різниця між спортивними парами та танцями на льоду?

"Найбільша відмінність – у парах спортсмени виконують стрибки, а в танцях – ні. У танцях більше уваги приділяють саме катанню, зокрема танцювальним крокам, а спортивні пари є більш атлетичними. В обох дисциплінах роблять підтримки, проте в танцях партнерам заборонено підіймати одне одного на витягнутих руках над головою, а також є ліміт на тривалість підтримки або кількість обертань під час її виконання", – пояснює Макаревська. 

Олександра Назарова й Максим Нікітін представляють Україну саме у танцях. Фото: EPA

А що таке командні виступи?

У командних виступах оцінюють програму не окремого учасника-представника країни, а загальний результат збірної. Спочатку оцінюють виступ кожного учасника, а потім сумують усі очки, і перемагає команда з найбільшою кількістю очок.

"Спершу фігуристи виконують коротку програму: по одній у кожній із чотирьох дисциплін. Потім найкращі п’ять команд за сумою очок змагатимуться в довільних програмах. Кожну програму має виконати один фігурист або пара від збірної. Тобто якщо від команди в певній дисципліні відібралися більше одного спортсмена, збірна має обрати з них когось одного. Але такі країни, якщо забажають, можуть зробити дві заміни після короткої програми. Якщо ж збірна отримала ліцензії лише в трьох із чотирьох дисциплін, організатори дозволяють доповнити команду ще однією людиною або парою, але вона матиме право виступити лише в цьому виді змагань, а не в особистих", – пояснює Макаревська. 

На Олімпіаду відібрали десять команд, які мають ліцензії щонайменше в трьох окремих дисциплінах, серед них і збірна України. 

У 2018 році олімпійське золото у командних виступах виборола збірна Канади Фото: EPA

Коротка та довільна програма, ритмічні та довільні танці – яка різниця? 

Виступи різняться за таймінгом та кількістю елементів.

  • За таймінгом. Коротка програма триває 2 хв 40 сек, на 10 довше – ритмічний танець. Щоправда, спортсменам дозволяють +/-10 сек різниці. А довільні програми тривають 4 хв.
  • За кількістю елементів. У ритмічному танці фігуристи мають виконати 6 обов’язкових елементів, у короткій програмі – 7. Залежно від категорії (одиночні чи парні катання), у довільній програмі обов’язкових елементів має бути 10-12. 

"Головна особливість ритмічного танцю у порівнянні з довільним, – у наявності заданого ритму танцю (одного на всіх: цього року це вуличні танці + опівнічний блюз) та обов’язкових кроків, що відповідають цьому стилю", – пояснює Катерина Макаревська. 

Претенденти на нагороди серед пар на Іграх в Пекіні – пара Суй/Хань. Фото: EPA

Хто та як оцінює виступи?

Загалом програми оцінюють дев’ять суддів, а потім виставляється середня оцінка.

Кожен елемент має базову вартість, до якої додають бали за "чистоту" та складність виконання. Так утворюється технічна оцінка. 

Додатково фігуристи отримують оцінку за компоненти програми - за навички катання, переходи між елементами, перформанс, композицію та інтерпретацію.

Японський фігурист Кадзукі Томоно. Фото: EPA

Які елементи є найскладнішими, а які – заборонені?

Найскладнішим стрибком у фігурному катанні вважається аксель, адже він єдиний має додаткові пів оберта.

"Це єдиний стрибок, який поки що нікому не вдалося виконати в чотири з половиною оберта. На Олімпіаді це намагатиметься зробити японець Юдзуру Ханю. У фігурному катанні заборонені сальто та інші перевороти в повітрі головою вниз (за винятком парних виходів або заходів на елементи)", – пояснює Катерина Макаревська. 

Фото: EPA

За що знижують бали?

  • за помилки під час виконання елемента: падіння, неточності;

  • недотримання обов’язкового набору елементів у програмі та її тривалості;

  • проблеми з костюмом;

  • виконання заборонених елементів;

  • зупинку програми.

Олександра Назарова й Максим Нікітін. Фото: EPA

Коли дивитися фігурне катання на Олімпійських іграх? 

Розклад за київським часом

4 лютого

  • 04:02. Командні змагання. Чоловіки. Коротка програма

  • 05:41. Командні змагання. Танці на льоду. Ритм-танець

  • 07:22. Командні змагання. Спортивні пари. Коротка програма

6 лютого

  • 03:37. Командні змагання. Жінки. Коротка програма

  • 05:57. Командні змагання. Чоловіки. Довільна програма

7 лютого.  Медалі

  • 03:22. Фігурне катання. Командні змагання. Спортивні пари. Довільна програма

  • 04:31. Фігурне катання. Командні змагання. Танці на льоду. Довільний танець

  • 05:37. Фігурне катання. Командні змагання. Жінки. Довільна програма

Іван Шмуратко. Фото: EPA

8 лютого 

  • 03:22. Фігурне катання. Чоловіки. Коротка програма

10 лютого. Медалі

  • 03:38. Фігурне катання. Чоловіки. Довільна програма

12 лютого

  • 03:07. Фігурне катання. Танці на льоду. Ритм-танець

14 лютого. Медалі

  • 03:22. Фігурне катання. Танці на льоду. Довільний танець

15 лютого

  • 12:08. Фігурне катання. Жінки. Коротка програма

17 лютого. Медалі

  • 12:08. Фігурне катання. Жінки. Довільна програма

Софія Голіченко та Артем Даренський. Фото: EPA

18 лютого

  • 12:38. Фігурне катання. Спортивні пари. Коротка програма

19 лютого. Медалі

  • 13:08. Фігурне катання. Спортивні пари. Довільна програма

20 лютого.

  • 06:00. Фігурне катання. Гала-виступ.

Підписуйтесь на LIGA.Life в Facebook: тільки корисна інформація для українських родин