Міжнародний день джазу: 10 фільмів, що допоможуть зрозуміти цю музику та її світ
- Одержимість / Whiplash (2014)
- В ім'я любові або країни: історія життя Артуро Сандоваля / For Love or Country: The Arturo Sandoval Story (2000)
- Рей / Ray (2004)
- Душа / Soul (2020)
- Чіко і Ріта / Chico & Rita (2010)
- Серенада сонячної долини / Sun Valley Serenade (1941)
- Клуб "Коттон" / The Cotton Club (1984)
- Солодкий та противний / Sweet and Lowdown (1999)
- Блюз про краще життя / 'Mo' Better Blues (1990)
- Птах / Bird (1988)
Одержимість / Whiplash (2014)
30 квітня у світі відзначають Міжнародний день джазу. Ми зібрали для вас підбірку з 10 дуже різних фільмів, які допоможуть трохи більше зрозуміти цю музику – і цей світ загалом. Тут і Клінт Інствуд, і режисер "Ла ла ленду", і Річард Гір у ролі музиканта.
Режисер Демієн Шазелл любить джаз – це точно. Припускаємо, ви бачили його фільм "Ла ла ленд", тож пропонуємо звернути увагу на те, з чого він почався – дебютну повнометражну роботу про ударника у джазбенді (Майлз Теллер) та його конфлікт (змагання? протистояння?) з керівником цього оркестру (Джонатан Кімбл Сіммонс).
Ця стрічка про те, що залишається за лаштунками ідеальних композицій та легких імпровізацій.
Не радимо використовувати її як методичку з виховання молодих талантів, проте саундтрек з класичними композиціями від Дюка Еллінгтона варто додати до свого плейлиста.
В ім'я любові або країни: історія життя Артуро Сандоваля / For Love or Country: The Arturo Sandoval Story (2000)
Артуро Сандоваль – піаніст та трубач. Народився на Кубі, проте у 1990 році емігрував до США.
Ця історія стала основою біографічної драми режисера Джозефа Сарджента, головну роль в якій зіграв Енді Гарсіа.
На цей фільм варто звернути увагу хоча б заради кубинського джазу, що звучить геть несхоже на всі інші.
До речі, в 2016 році Артуро Сандоваль приїжджав до України та виступав на фестивалі "Альфа Джаз Фест" у Львові.
Рей / Ray (2004)
Більшість хороших (і не дуже) фільмів про джаз – це біографічні історії великих музикантів. Передивитись їх всі не вистачить часу.
Та зверніть увагу на цю драму – недарма вона отримала два "Оскари", за найкращу чоловічу роль та найкращий звук.
Це автобіографічна історія джазового співака, піаніста та композитора Рея Чарльза, якого зіграв Джеймі Фокс.
Вона розповідає про те, як хлопчик, що втрачає зір, перетворюється на одного з найпомітніших артистів ХХ століття.
Душа / Soul (2020)
Багато хто звернув увагу, як черговий шедевр від студії Pixar говорить з дітьми та їхніми батьками на такі складні теми як смерть та сенс життя. Проте радимо передивитись цей мультфільм ще раз, і на цей раз більше уваги звертати на музику.
Адже недарма головний герой тут – саме джазовий музикант, мрійник, що все життя провів вчителем у школі, чоловік, що не може знайти свого життєвого призначення, проте закоханий у мелодію та імпровізацію (в цьому є якась іронія).
І не дивно, що саме джаз допоміг його новознайденій подрузі Двадцять Другій знайти сенс життя.
Чіко і Ріта / Chico & Rita (2010)
Ще одна анімаційна стрічка про джаз, проте це точно не мультфільм для дітей. Історія фільму "Чіко і Ріта" починається наприкінці 1940-х і розповідає про стосунки кубинської співачки та молодого піаніста.
Тут не обійтись без історії про переїзд у США, карколомні музичні кар’єри, пристрасні стосунки, зради, пісні та революцію на Кубі.
І, звісно, тут багато кубинського джазу, перемішаного із мамбо.
Серенада сонячної долини / Sun Valley Serenade (1941)
Говорячи про джаз, іноді треба починати з класики. І якщо обирати якийсь один фільм, який опише атмосферу джазу 1940-х, епоху біґ бендів та джазовий свінг, вмикайте "Серенаду сонячної долини".
Фактично, цей фільм мав бути лише маленьким рекламним роликом про оркестр Ґленна Міллера. Проте щось пішло не так (і ми вдячні за це!) і ця історія розрослася до повноцінної картини.
Її сюжет ескапістський (війна в Європі вже почалась, що впливає на цю історію, проте музика наполегливо відволікає від серйозності теми).
Саундтрек стрічки розкішний: після прем’єри продали понад 1,5 млн копій платівки з піснею "Chattanooga Choo Choo", що звучить у фільмі.
Клуб "Коттон" / The Cotton Club (1984)
За свою історію джаз неабияк змінювався, і якщо вам цікаво, як він звучав у 1920-х та 1930-х, зверніть увагу на цю стрічку Френсіса Форда Копполи.
Головний герой – трубач Діксі Двайр (Річард Гір), єдиний білий музикант у джазбенді, що виступає у модному клубі.
Настільки модному, що тут полюбляє відпочивати місцева мафія – і ось цей фільм вже не тільки про музику, але й про гангстерів та заборонене кохання (адже поганий той головний герой фільмів про мафію, хто не спробує звабити дівчину мафіозного боса).
Солодкий та противний / Sweet and Lowdown (1999)
Ця історія повністю вигадана – хоча Вуді Аллен майстерно бавиться із правдою, додаючи до неї уривки з інтерв’ю Еммета Рея (Шонн Пенн), які так схожі на справжні.
І якщо ви переконані, що всі талановиті музиканти обов’язково приємні та милі люди, цей фільм вас розчарує.
Адже для Еммета немає нічого важливішого за його гітару та музику, а ось на почуття людей, близьких та незнайомих, можна й забити.
Блюз про краще життя / 'Mo' Better Blues (1990)
Режисер Спайк Лі відомий не тільки специфічним почуттям гумору, але й любов’ю до джазу.
Ця його стрічка розповідає про життя трубача Бліка Гіллама (Дензел Вашингтон), що живе у Брукліні і розривається між драмами в особистому житті та бажанні зберегти щойно зібраний музичний гурт.
Атмосферності додають декорації 1969 року: з його соціальними та політичними викликами, а також музикою.
Птах / Bird (1988)
Здається, перше правило фільму про джаз – режисер має бути фанатом джазу. Так вийшло і з цією стрічкою, режисером якої є Клінт Іствуд.
Цей байопік розповідає про життя Чарлі Паркера (Форест Вітакер) та його боротьбу із наркотичною залежністю. Яка, на жаль, обірвала життя музиканта у віці 34 роки.
Цей фільм називають одночасно і беззаперечно вартим уваги, і доволі невдалою біографічною роботою, та хорошу музику та акторську роботу в нього ніхто не забере.
Ольга Перехрест, для LIGA.Life