У Києві розпочався Книжковий Арсенал. Фоторепортаж із першого дня
Сьогодні, 30 травня, у Києві офіційно розпочався XII міжнародний фестиваль "Книжковий Арсенал". Він триватиме протягом наступних 4 днів, до 2 червня включно, у Національному культурно-мистецькому та музейному комплексі "Мистецький Арсенал".
"Вже вдруге Книжковий Арсенал відбувається в умовах воєнного стану в Україні. Те, що ми зробили торік, та той досвід, який ми набули, допоміг нам розвивати наш фестиваль, не чекати, коли прийдуть кращі часи. Тому що сьогодні ми живемо з вами тут і зараз", - Юлія Козловець, координаторка фестивалю.
Фокус-тема цьогорічного фестивалю – "Життя на межі". Кураторами стали літературознавиця Тетяна Огаркова та Володимир Єрмоленко, філософ та есеїст.
"Що таке – межа? І чому ми з вами живемо на межі? Ця тема для нас була дуже важливою, тому що нам здається, що те, що переживає сьогодні кожен із нас — і видавець, і читач, і насамперед громадянин — це перебування на межі", – пояснює фокус-тему Тетяна Огаркова та додає: "Ми з Володимиром дуже багато їздимо вже більше ніж два роки на деокуповані території. І ми бачимо, власне, всю цю реальність, яка є нашою спільною. Бачимо руйнування, страждання людей. Дуже важливо не забувати, що реальністю є неймовірна сміливість усього народу, наших Збройних Сил, людей у пікселі, які просто зараз перебувають на лініях оборони і роблять все можливе для того, щоб ми могли бути з вами тут".
"Книжковий Арсенал – це мультидисциплінарний фестиваль, де осмислюються найважливіші питання суспільства, які ми можемо охопити на цей момент. Власне, ми як члени цього суспільства. Але відбувається це все в контексті книжки. Саме тому дуже важливою для нас є фокус-тема щорічного фестивалю", – розповідає Олеся Островська-Люта, директорка "Мистецького Арсеналу".
Олеся Островська-Люта також висловила солідарність книжковому Харкову: "Ми вважаємо, що наш обовʼязок, усіх тут присутніх, підтримати Харків книжковий, купуючи книжки, пишучи, роблячи все, що в наших силах на підтримку".
Загалом у книжковому ярмарку візьмуть участь понад 100 видавців і 5 книгарень. Планується близько 160 тематичних подій у рамках теми "Життя на межі" і 10 виставкових проєктів. Серед окремих програм:
- Літературна програма "Долаючи розрив", кураторкою якої є українська поетеса Олена Гусейнова.
- Програма для/про дітей та підлітків "Із широко розплющеними очима" за кураторства письменниці Олі Русіної.
- Професійна програма, яку курує Оксана Карп’юк. Саме вона започатковує The Book Arsenal Fellowship Program, у рамках якої фестиваль відвідають іноземні видавці та літературні агенти.
- Програма "МІСТА НА МЕЖІ", яку представить "П’ятий Харків" у співпраці з Харківським Літературним Музеєм. Куратором став Євгеній Стасіневич, літературознавець та літературний критик.
- Програма "ТРИВАННЯ ГОЛОСУ" за представлення Українського ПЕН.