Зміст:
  1. Що за концепція "розумного" саду?
  2. Як штучний інтелект може допомогти у садівництві?
  3. Критика через ШІ
  4. Інші концепції на виставці

На щорічній виставці квітів у Челсі, яка відбудеться у Лондоні наступного року, планують представити унікальну концепцію — перший у світі сад, керований штучним інтелектом. Відвідувачі зможуть "поспілкуватися" з рослинами за допомогою технологій ШІ, які інтерпретуватимуть відповіді квітів та інших рослин на запитання відвідувачів. LIGA.Life зібрала усе, що відомо про розробку розумного саду.

Що за концепція "розумного" саду?

Королівське садівниче товариство, або RHS, є провідною садівничою благодійною організацією Великої Британії, що демонструє, як садовий дизайн і передові технології можуть допомогти світовому садівництву. Цього року спеціалізовану виставку квітів Челсі відвідали король Чарльз і королева Камілла, а минулого — акторка Джуді Денч. Члени британської монаршої родини неодноразово підтримували ініціативи товариства: королева Єлизавета II обіймала посаду патронеси RHS протягом 70 років.

Нині ж концепцію "саду майбутнього" розробили для пристосування до екстремальних погодних умов, коли сади мають вижити і під час посухи, і під час повені. Дизайнер Том Массі та архітектор Дже Ан досліджували подібну тему минулого року у своєму проєкті WaterAid Garden. У травні 2025 року вони об'єднаються, щоб представити на виставці "інтелектуальний" сад Avanade. Вони досліджують технологічні рішення для садів, використовуючи штучний інтелект не лише для моніторингу умов та вибору стійких рослин, але й для того, аби рослини могли взаємодіяти з відвідувачами:

Датчики у ґрунті співпрацюють зі штучним інтелектом, навченим збирати дані про рослини та давати поради щодо садівництва. А це означає, розповідає садовий дизайнер, що відвідувачі можуть запитати сад: "Як ти?" та отримати відповідь: "Мені потрібно трохи більше води і, можливо, мене потрібно трохи підстригти".

Як штучний інтелект може допомогти у садівництві?

За словами дизайнера проєкту Тома Массі, ця технологія не лише полегшує і приносить задоволення від догляду за садом, але й може мати ширше застосування. Бездротові датчики, заховані у ґрунті, вимірюють вологість, рівень поживних речовин, кислотність і лужність. Вони підключатимуться у павільйоні в саду до комп'ютера, з яким люди зможуть консультуватись, щоб дізнатися, що відбувається в саду.

На переконання розробників, садівництво має бути інтерактивним, а також сприяти економії природних ресурсів. Просту сенсорну технологію можна впроваджувати на великих ділянках, тож замість автоматичних систем поливу, які вмикаються залежно від часу, рослини поливаються лише тоді, коли вологість ґрунту падає нижче певного рівня. Технології допоможуть заощадити воду у зрошувальній системі.

Критика через ШІ

Водночас концепція "розумного" садівництва вже встигла наразитись на критику. Як пише The Spectator, "ШІ може замінити кваліфіковану і вже ганебно недооцінену роботу садівника". Дизайнер Том Массі перераховує страхи, з якими люди зверталися до нього: "Один з них — це гарантія зайнятості; інший – справедлива оплата праці кваліфікованих фахівців у галузі. Ще один — зв'язок між технологіями та природою і те, чи можуть ці дві речі коли-небудь іти пліч-о-пліч. Ще одне — біорізноманіття та стале використання ресурсів. І я на 100% розумію всі ці проблеми".

Поспілкуватися з рослинами. У Лондоні вперше представлять сад зі штучним інтелектом
Фото: Макет саду. RHS Chelsea Flower Show 2025

Критикам дизайнер відповів у Instagram, мовляв, подобається нам це, чи ні, але ШІ вже існує, тож інноваційні технології мають допомогти садівникам, а не замінити їх. Він вважає, що хоча штучний інтелект і автоматизація можуть покращити деякі аспекти садівництва та управління ландшафтом, вони не можуть замінити або повторити людську обізнаність, чутливість, креативність і фізичне розв'язання проблем, які притаманні кваліфікованим садівникам.

Інші концепції на виставці

На Лондонській виставці також будуть представлені інші концепції садів. Як пишуть організатори, боротьба з упередженнями також є новою тематикою RHS Chelsea Flower Show 2025. Наприклад, буде створено проєкт саду, який "кидає виклик різним упередженням, пов'язаним з медичними станами, з якими стикаються люди з синдромом Дауна". На створення такої концепції надихнув племінник одного із дизайнерів Дункана Холла. Центральна споруда буде оточена високими річковими березами з навислими гілками та створена так, щоб бути схожою та відчуватися як обійми, віддзеркалюючи прихильність, яку часто виявляють люди з синдромом Дауна. Водний басейн на рівні землі з прихованою доріжкою прямо під поверхнею є метафорою бар’єрів і помилкових уявлень, з якими стикаються люди з синдромом Дауна.

Поспілкуватися з рослинами. У Лондоні вперше представлять сад зі штучним інтелектом
Фото: RHS Chelsea Flower Show 2025

Тим часом дизайн саду Маноджа Мальде стане відсиланням до страждань, спричинених хибними уявленнями про ВІЛ. Статуї художника Ральфа Бурукана вшановують пам’ять жертв ВІЛ. Шестикутна плитка відображає ключову хімічну структуру багатьох ліків проти ВІЛ. Вода тече під мостом, символізуючи перехід до здорового життя за підтримки громади.

Поспілкуватися з рослинами. У Лондоні вперше представлять сад зі штучним інтелектом
Фото: RHS Chelsea Flower Show 2025