Інсульт – це... Які симптоми, ознаки, лікування, де безоплатно і які можливі наслідки
Ішемічний інсульт. Ілюстративне фото Depositphotos.com

Що таке інсульт

29 жовтня – Всесвітній день боротьби з інсультом.

Це коли кров раптом перестає добігати до частини мозку, клітинам спочатку бракує кисню. Потім вони перестають працювати, отримують пошкодження і вмирають.

Інсульт може трапитися з кожним, незалежно від віку, статі тощо. Може пошкодити роботу тіла, мислення та спілкування. Кожен випадок особливий, хвороба та реабілітація – індивідуальні.

За даними Stroke Association, чверть усіх інсультів стається у найбільш продуктивному віці – 18-65 років.

"Якщо сучасні тенденції не зміняться, кожна четверта людина, якій зараз 25+ років, впродовж життя матиме інсульт", – каже лікар-невролог Юрій Фломін, з ГО "Українська асоціація боротьби з інсультом".

Він додає, що інсульт є провідною причиною смерті, інвалідності та серйозних економічних втрат у світі, в Україні зокрема. За епідоцінками, в світі стається близько 14 млн інсультів щороку. Десь 5,5 млн помирають внаслідок інсульту. 

В Україні надійної статистики по інсульту бракує. Епідоцінки кажуть, що в Україні в 2017 році було 148 000 інсультів, близько 87 000 людей через інсульт померли.

Типи інсульту

Їх два: 

  • ішемічний (тромб раптово блокує судину і зупиняє кровоплин у частині  мозку),
  • геморагічний (судина розривається і виникає кровотеча у речовині чи навколо мозку). 

Те, як інсульт проявляється, залежить від:

  • у якій ділянці мозку він стався;
  • наскільки пошкодив мозок.

Симптоми інсульту

Найкращий спосіб діагностики  тест FAST. Допомагає помітити три найпоширеніші симптоми інсульту:

Face (лице): чи може людина усміхнутись? Обличчя симетричне чи скошене з одного боку?

Arms (руки): Чи може людина підняти обидві руки і тримати їх?

Speech problems (проблеми з мовленням): Чи може людина чітко розмовляти і розуміє, що ви їй кажете? Її мовлення незрозуміле ("наче каша у роті")?

Time (час): Якщо бачите будь-яку з цих ознак, одразу телефонуйте в "швидку".

Ознаки інсульту: 

  • раптова слабкість чи оніміння однієї половини тіла, включаючи обличчя, руку та ногу;
  • раптове порушення мовлення чи розуміння мови;
  • раптове погіршення зору чи його втрата з одного боку;
  • раптове запаморочення, яке часто супроводжує нудота, блювота, втрата рівноваги, падіння;
  • раптовий і сильний головний біль, якого раніше ніколи не було.

Помітили хоча б одну з цих ознак – одразу на 103.

Лікування інсульту

80% інсультів пов’язані з блокуванням судин, кров не біжить до частини мозку, вона страждає від браку кисню і поживних речовин. 

Якщо кровотік відновити, ця частина мозку виживе і продовжить працювати. Але на це є лише 4,5-6 год від початку інсульту.

Є тромболізис – внутрішньовенна ін’єкція ліків, вони допомагають швидко розчинити тромб. Він підходить для 10-20% випадків інсульту. Цю процедуру можна робити тільки після КТ, бо якщо в людини інший тип інсульту, таке лікування її вб'є.

Є ще механічна тромбектомія. Можна залізти в судину і її почистити, відновивши кровотік. На це є 6 год від початку інсульту, але це складніше втручання, треба обладнання. Процедура підходить для 5-10% хворих.

Найважливіше в лікуванні – перебування в інсультному блоці. Воно ефективне для понад 90% пацієнтів з інсультом, пояснює Фломін.

Інсульт у медреформі

За медреформою, держава тепер не платить за інсульт, який лікують аби-де. Є вимоги, яким має відповідати лікарня, щоб підписати договір з НСЗУ і отримувати держкошти.

Наприклад, мати цілодобово КТ або МРТ, бо лікувати інсульт без нього – грати життям хворого в російську рулетку. 

Зараз контракт на лікування інсульту мають 192 лікарні в Україні. За держкошт вони мають безоплатно видавати пацієнту ліки, робити діагностику, в тому числі КТ або МРТ. 

Перелік місць, де за держкошт лікують інсульт, можна побачити тут.

Для цього в групі послуг обираєте "Медична допомога при гострому мозковому інсульті в стаціонарних умовах". І внизу побачите список лікарень з адресами і контактами.

Зараз тариф, який платять лікарні за одного хворого з інсультом, – 27 000 грн.

І близько п'яти препаратів цьогоріч ще доставляли в лікарні централізованими закупівлями, додатково до грошей НСЗУ. МОЗ визнає, що були перебої з поставками. 

Якщо у вас вимагають кошти за те, що має бути безоплатним, телефонуйте 1677 – гаряча лінія НСЗУ.

Проблема, яка досі існує, – пацієнтів не везуть завжди туди, куди треба і де є договір з НСЗУ. А в найближчу лікарню, наприклад, де немає фахівців і обладнання.

Тому запровадили додаткові зміни. Керівник експертної групи з питань надання екстреної меддопомоги МОЗ Олександр Данилюк пояснює: оскільки час в інсульті важливий, бо щосекунди ми втрачаємо мільйони нейронів головного мозку, які важко відновити потім, МОЗ розробило порядок надання екстреної меддопомоги пацієнтам з підозрою на інсульт.

Це роблять, аби людей везли туди, куди треба, і щоб були мінімальні затримки на кожному етапі надання меддопомоги.

"Що зараз відбувається: є величезна проблема в маршрутизації.

Часто трапляється, що людина потрапляє в найближчу лікарню, яка не може надати ні діагностичну послугу, ні лікування, і пацієнт або гине, або в кращому випадку залишається з інвалідністю.

Тому ми затвердили місяць тому наказ 2203, який коригує маршрут пацієнтів у заклади, які мають договір з НСЗУ. Також прописано, щоб швидка на місці, коли бригада встановлює діагноз і стабілізовує пацієнта, була не більше 20 хвилин. Це європейський стандарт. Також у лікарні має бути можливість цілодобового КТ або МРТ, щоб визначити тип інсульту", – пояснює Данилюк.

З наступного року, якщо швидка везтиме людину у 90 і більше відсотках випадків, туди, куди треба, отримуватиме додаткові виплати.

Наслідки інсульту

Часто інсульт викликає слабкість з одного боку тіла, через що можуть бути проблеми з ходьбою, рівновагою та руці може бути важко тримати речі.

Можуть бути проблеми з контролем  кишківником чи сечовим міхуром. За кілька тижнів ситуація часто покращується. 

Після інсульту може змінюватися поведінка, наприклад, втрата цікавості до того, що раніше приносило радість. Людина може стати більш емоційною і легше "спалахувати".  

Може відчувати "приховані" ефекти після інсульту:

  • втома не минає після відпочинку;
  • відчуття тривоги чи депресії;
  • зміни в поведінці: більша дратівливість чи імпульсивність, сильна прямота;
  • важко контролювати емоції.

Надважливим є якнайшвидший початок реабілітації, щоб максимально відновити втрачені функції. Однак в Україні реабілітація ще не розвинута. 

Є тариф НСЗУ, близько 6000 грн. Але його недостатньо для повноцінного відновлення.

Чого чекати наступного року

НСЗУ планує заплатити за більше інсультів. Цьогоріч прогарма була розрахована на 40 000 інсультів (стільки виділили коштів), а на 2021 закладають гроші на 120 000 інсультів за пріоритетним тарифом.

Зараз також діє єдиний тариф на інсульт, планують запровадити коригувальні коефіцієнти – залежно від того, яке медичне втручання треба зробити хворому.

Далі – робота над створенням спроможної мережі – системи, яка дозволить швидким швидко і вчасно довозити хворого з інсультом туди, куди треба, а не будь-куди, а лікарням – вміти лікувати так, як треба.