Пояснення

Важливо знати | Інсульт – це... Які симптоми, ознаки, лікування, де безоплатно і які можливі наслідки

29.10.2020, 14:29 • 5 хвилин
1

Що таке інсульт

29 жовтня – Всесвітній день боротьби з інсультом.

Це коли кров раптом перестає добігати до частини мозку, клітинам спочатку бракує кисню. Потім вони перестають працювати, отримують пошкодження і вмирають.

Інсульт може трапитися з кожним, незалежно від віку, статі тощо. Може пошкодити роботу тіла, мислення та спілкування. Кожен випадок особливий, хвороба та реабілітація – індивідуальні.

За даними Stroke Association, чверть усіх інсультів стається у найбільш продуктивному віці – 18-65 років.

"Якщо сучасні тенденції не зміняться, кожна четверта людина, якій зараз 25+ років, впродовж життя матиме інсульт", – каже лікар-невролог Юрій Фломін, з ГО "Українська асоціація боротьби з інсультом".

Він додає, що інсульт є провідною причиною смерті, інвалідності та серйозних економічних втрат у світі, в Україні зокрема. За епідоцінками, в світі стається близько 14 млн інсультів щороку. Десь 5,5 млн помирають внаслідок інсульту. 

В Україні надійної статистики по інсульту бракує. Епідоцінки кажуть, що в Україні в 2017 році було 148 000 інсультів, близько 87 000 людей через інсульт померли.

2

Типи інсульту

Їх два: 

 • ішемічний (тромб раптово блокує судину і зупиняє кровоплин у частині  мозку),
 • геморагічний (судина розривається і виникає кровотеча у речовині чи навколо мозку). 

Те, як інсульт проявляється, залежить від:

 • у якій ділянці мозку він стався;
 • наскільки пошкодив мозок.

3

Симптоми інсульту

Найкращий спосіб діагностики  тест FAST. Допомагає помітити три найпоширеніші симптоми інсульту:

Face (лице): чи може людина усміхнутись? Обличчя симетричне чи скошене з одного боку?

Arms (руки): Чи може людина підняти обидві руки і тримати їх?

Speech problems (проблеми з мовленням): Чи може людина чітко розмовляти і розуміє, що ви їй кажете? Її мовлення незрозуміле ("наче каша у роті")?

Time (час): Якщо бачите будь-яку з цих ознак, одразу телефонуйте в "швидку".

Ознаки інсульту: 

 • раптова слабкість чи оніміння однієї половини тіла, включаючи обличчя, руку та ногу;
 • раптове порушення мовлення чи розуміння мови;
 • раптове погіршення зору чи його втрата з одного боку;
 • раптове запаморочення, яке часто супроводжує нудота, блювота, втрата рівноваги, падіння;
 • раптовий і сильний головний біль, якого раніше ніколи не було.

Помітили хоча б одну з цих ознак – одразу на 103.

4

Лікування інсульту

80% інсультів пов’язані з блокуванням судин, кров не біжить до частини мозку, вона страждає від браку кисню і поживних речовин. 

Якщо кровотік відновити, ця частина мозку виживе і продовжить працювати. Але на це є лише 4,5-6 год від початку інсульту.

Є тромболізис – внутрішньовенна ін’єкція ліків, вони допомагають швидко розчинити тромб. Він підходить для 10-20% випадків інсульту. Цю процедуру можна робити тільки після КТ, бо якщо в людини інший тип інсульту, таке лікування її вб'є.

Є ще механічна тромбектомія. Можна залізти в судину і її почистити, відновивши кровотік. На це є 6 год від початку інсульту, але це складніше втручання, треба обладнання. Процедура підходить для 5-10% хворих.

Найважливіше в лікуванні – перебування в інсультному блоці. Воно ефективне для понад 90% пацієнтів з інсультом, пояснює Фломін.

5

Інсульт у медреформі

За медреформою, держава тепер не платить за інсульт, який лікують аби-де. Є вимоги, яким має відповідати лікарня, щоб підписати договір з НСЗУ і отримувати держкошти.

Наприклад, мати цілодобово КТ або МРТ, бо лікувати інсульт без нього – грати життям хворого в російську рулетку. 

Зараз контракт на лікування інсульту мають 192 лікарні в Україні. За держкошт вони мають безоплатно видавати пацієнту ліки, робити діагностику, в тому числі КТ або МРТ. 

Перелік місць, де за держкошт лікують інсульт, можна побачити тут.

Для цього в групі послуг обираєте "Медична допомога при гострому мозковому інсульті в стаціонарних умовах". І внизу побачите список лікарень з адресами і контактами.

Зараз тариф, який платять лікарні за одного хворого з інсультом, – 27 000 грн.

І близько п'яти препаратів цьогоріч ще доставляли в лікарні централізованими закупівлями, додатково до грошей НСЗУ. МОЗ визнає, що були перебої з поставками. 

Якщо у вас вимагають кошти за те, що має бути безоплатним, телефонуйте 1677 – гаряча лінія НСЗУ.

Проблема, яка досі існує, – пацієнтів не везуть завжди туди, куди треба і де є договір з НСЗУ. А в найближчу лікарню, наприклад, де немає фахівців і обладнання.

Тому запровадили додаткові зміни. Керівник експертної групи з питань надання екстреної меддопомоги МОЗ Олександр Данилюк пояснює: оскільки час в інсульті важливий, бо щосекунди ми втрачаємо мільйони нейронів головного мозку, які важко відновити потім, МОЗ розробило порядок надання екстреної меддопомоги пацієнтам з підозрою на інсульт.

Це роблять, аби людей везли туди, куди треба, і щоб були мінімальні затримки на кожному етапі надання меддопомоги.

"Що зараз відбувається: є величезна проблема в маршрутизації.

Часто трапляється, що людина потрапляє в найближчу лікарню, яка не може надати ні діагностичну послугу, ні лікування, і пацієнт або гине, або в кращому випадку залишається з інвалідністю.

Тому ми затвердили місяць тому наказ 2203, який коригує маршрут пацієнтів у заклади, які мають договір з НСЗУ. Також прописано, щоб швидка на місці, коли бригада встановлює діагноз і стабілізовує пацієнта, була не більше 20 хвилин. Це європейський стандарт. Також у лікарні має бути можливість цілодобового КТ або МРТ, щоб визначити тип інсульту", – пояснює Данилюк.

З наступного року, якщо швидка везтиме людину у 90 і більше відсотках випадків, туди, куди треба, отримуватиме додаткові виплати.

6

Наслідки інсульту

Часто інсульт викликає слабкість з одного боку тіла, через що можуть бути проблеми з ходьбою, рівновагою та руці може бути важко тримати речі.

Можуть бути проблеми з контролем  кишківником чи сечовим міхуром. За кілька тижнів ситуація часто покращується. 

Після інсульту може змінюватися поведінка, наприклад, втрата цікавості до того, що раніше приносило радість. Людина може стати більш емоційною і легше "спалахувати".  

Може відчувати "приховані" ефекти після інсульту:

 • втома не минає після відпочинку;
 • відчуття тривоги чи депресії;
 • зміни в поведінці: більша дратівливість чи імпульсивність, сильна прямота;
 • важко контролювати емоції.

Надважливим є якнайшвидший початок реабілітації, щоб максимально відновити втрачені функції. Однак в Україні реабілітація ще не розвинута. 

Є тариф НСЗУ, близько 6000 грн. Але його недостатньо для повноцінного відновлення.

7

Чого чекати наступного року

НСЗУ планує заплатити за більше інсультів. Цьогоріч прогарма була розрахована на 40 000 інсультів (стільки виділили коштів), а на 2021 закладають гроші на 120 000 інсультів за пріоритетним тарифом.

Зараз також діє єдиний тариф на інсульт, планують запровадити коригувальні коефіцієнти – залежно від того, яке медичне втручання треба зробити хворому.

Далі – робота над створенням спроможної мережі – системи, яка дозволить швидким швидко і вчасно довозити хворого з інсультом туди, куди треба, а не будь-куди, а лікарням – вміти лікувати так, як треба.

Ірина Андрейців
Ірина Андрейців
редакторка LIGA.Life