Чому виникає гіркота у роті та як із цим боротися?
На правах реклами
Гіркота у роті – це поширений симптом, який може виникати зранку, після їжі або навіть супроводжувати вас протягом дня. Часто він викликає дискомфорт і тривогу, адже може свідчити про проблеми зі здоров’ям.
Найкращим способом визначити у чому причини гіркоти у роті є лабораторна діагностика. Наприклад, дослідження на С-реактивний білок допоможе виявити запальні процеси в організмі, які можуть бути причиною гіркоти у роті. Печінкові проби допомагають оцінити роботу печінки та виявити можливі порушення, адже найчастіше саме вони є основною причиною гіркоти. Щоб дізнатися більше про важливість лабораторних досліджень, радимо прочитати медичний блог лабораторії ДІЛА.
7 основних причин гіркоти
Гіркота у роті може бути спричинена різними проблемами – від порушень у роботі внутрішніх органів до зовнішніх чинників, таких як стрес або неправильне харчування. До основних факторів, які можуть спричиняти цей неприємний симптом належать:
- Порушення в роботі жовчного міхура та печінки. Жовч, яка виділяється печінкою, іноді потрапляє в стравохід, через що виникає гіркий присмак. Це часто відбувається при жовчнокам’яній хворобі, дискінезії жовчовивідних шляхів або застої жовчі.
- Проблеми зі шлунково-кишковим трактом. Якщо причина у цьому, може зʼявитись гіркота у роті та здуття живота. Гастрит, рефлюксна хвороба або виразка шлунка можуть викликати це відчуття через закид шлункового соку в стравохід, тому характерна гіркота у роті зранку.
- Хвороби зубів та ротової порожнини. Карієс, гінгівіт або пародонтоз можуть змінювати смакові відчуття. Окрім того, деякі стоматологічні матеріали часом викликають металевий або гіркий присмак.
- Збої в роботі гормональної системи. Гіркота у роті під час вагітності або при проблемах із щитоподібною залозою може виникати через зміну гормонального стану.
- Стрес та нервове перенапруження. Стрес впливає на травну систему, провокуючи спазми жовчовивідних шляхів і, як наслідок, появу гіркоти.
- Побічна дія ліків. Певні препарати, такі як антибіотики, антидепресанти або антигістамінні засоби, можуть викликати гіркоту у роті як побічний ефект.
- Неправильне харчування. Надмірне вживання жирної, смаженої їжі або алкоголю перевантажує печінку і може призводити до появи гіркоти.
Якщо у вас зʼявляється гіркота у роті та білий язик (білий наліт на язиці), це свідчить про порушення в роботі травної системи, зокрема при гастриті, рефлюксі, дисбактеріозі або захворюваннях печінки. Жовтий язик і гіркота у роті зазвичай вказують на проблеми з печінкою, жовчним міхуром або жовчовивідними шляхами, такими як застій жовчі чи жовчнокам’яна хвороба.
Поради лікаря: що робити при відчутті гіркоти у роті?
Якщо гіркота у роті стає вашим постійним супутником, це не лише викликає дискомфорт, але й може свідчити про порушення у роботі організму. Важливо не ігнорувати цей симптом, а своєчасно вжити заходів. Щоб зрозуміти, як позбутися гіркоти у роті, необхідно визначити її причину через консультацію з лікарем та проведення необхідних обстежень, адже лікування гіркоти у роті після їжі залежить від конкретної причини цього симптому.
Ось кілька порад від лікарів, які допоможуть визначити від чого гіркота у роті та позбутися неприємного відчуття.
- В першу чергу – зверніться до лікаря. Якщо гіркота турбує вас регулярно, саме час відвідати терапевта чи гастроентеролога. Вони призначать комплексне обстеження, зокрема аналіз крові, УЗД органів черевної порожнини або гастроскопію.
- Змініть харчування. Уникайте жирних, смажених, гострих продуктів і алкоголю. Додайте до раціону більше овочів, фруктів та цільнозернових продуктів. Харчуйтеся невеликими порціями 4–5 разів на день, а також не лягайте спати одразу після їжі.
- Пийте достатньо води. Нормалізація водного балансу допомагає травній системі працювати ефективніше.
- Слідкуйте за здоров’ям ротової порожнини. Регулярно відвідуйте стоматолога, чистіть зуби двічі на день і використовуйте ополіскувачі для рота.
- Уникайте стресу та контролюйте емоції. Додайте до свого розкладу прогулянки на свіжому повітрі, заняття спортом або йогу. Це зменшить вплив стресу на організм.
Заключні думки
Гіркота у роті може бути спричинена як незначними порушеннями у харчуванні чи способі життя, так і стати сигналом проблем зі здоров’ям. Вчасне звернення до лікаря дасть можливість виявити точну причину та уникнути ускладнень. Не відкладайте турботу про своє здоров’я на потім, а подбайте про важливе як тільки зʼявляються сумніви щодо свого самопочуття.