В Іспанії провели першу у світі повністю роботизовану трансплантацію легень
Фото: Intuitive Surgical

Хірурги лікарні Валь-д'Еброн у Барселоні використали робота для проведення операції 65-річному чоловікові з легеневим фіброзом, пише TNW.

Зазвичай пересадка легень дуже інвазивна: необхідно зробити 30-сантиметровий розріз у грудній клітці та зламати кілька ребер. Це дозволяє хірургам отримати доступ до органу, видалити його та замінити здоровими легенями від донора.

Однак завдяки чотирирукому роботу "Да Вінчі" хірурги змогли зробити набагато менший надріз та не ламати кістки. Повітря з донорської легені випустили, аби зменшити розмір органа. Відповідно лікарям вдалося помістити його у розріз шириною лише 8 см.

Збоку ребер були зроблені невеликі надрізи для розміщення рук робота та 3D-камер, які дали хірургам 360-градусний огляд усередині порожнини.

У лікарні Валь-д'Еброн зазначили, що операція за цією технологією є менш болісною для пацієнта та зменшує ризик отримати інфекцію в післяопераційний період, оскільки рана швидко загоюється.

"Через невеликий розмір розрізу після операції пацієнт приймав лише парацетамол. Традиційна трансплантація легенів зазвичай потребує післяопераційного лікування значно сильнішими опіоїдними знеболювальними", — додала лікарка Альберт Джаурегі.

Роботів "Да Вінчі" розробила американська компанія Intuitive Surgical у 2000 році. Зараз їх використовують для лікування сотень тисяч пацієнтів щороку. Система не виконує операцію сама, а транслює рухи рук хірурга на консолі в режимі реального часу.

Раніше робота використовували для трансплантації легенів лише один раз — у лікарні Cedars-Sinai у Лос-Анджелесі. Однак тоді його використовували лише для частини процедури, і легені все ще вставляли в грудну клітку традиційним способом.