Проєкт ПОВЕРНЕННЯ: Віктор та Олена Пінчуки створять центри ментального здоров’я для військових

Віктор та Олена Пінчуки ініціюють загальнонаціональний проєкт, спрямований на підтримку ментального здоровʼя військових, ветеранів та їхніх родин, які зазнали психологічної травми внаслідок російської агресії в Україні. Проєкт ПОВЕРНЕННЯ має на меті не лише забезпечити доступ до професійної ментальної допомоги, а й створити системну підтримку тих, хто пережив найважчі моменти війни.

Проєкт ПОВЕРНЕННЯ: Віктор та Олена Пінчуки створять центри ментального здоров’я для військових

Проєкт охоплюватиме два ключові напрями:

  • створення всеукраїнської мережі центрів ментального здоров’я ПОВЕРНЕННЯ, де військові, ветерани та їхні родини зможуть отримати безкоштовну допомогу;
  • впровадження освітніх програм світового рівня для медичних фахівців (психологів, психотерапевтів, психіатрів), щоб забезпечити найкращі стандарти лікування й підтримки.
Проєкт ПОВЕРНЕННЯ: Віктор та Олена Пінчуки створять центри ментального здоров’я для військових

На першому етапі проєкту буде створено щонайменше 25 центрів ментального здоровʼя в кожному регіоні України. Військові, ветерани та члени їхніх родин, які потребують психологічної допомоги, зможуть звертатися по консультацію та підтримку в найближчі до них центри. Центри ментального здоров’я ПОВЕРНЕННЯ будуть створені на базі державних медичних закладів і амбулаторно надаватимуть безоплатні послуги. Перший центр відкриється вже на початку 2025 року в місті Дніпрі.

Проєкт ПОВЕРНЕННЯ: Віктор та Олена Пінчуки створять центри ментального здоров’я для військових

Мета проєкту ПОВЕРНЕННЯ — не лише забезпечити психологічне відновлення, але й системно розвивати галузь ментального здоровʼя в Україні через створення всеукраїнської мережі. Також значну увагу буде зосереджено на освіті фахівців, оскільки висококваліфіковані психологи, психіатри та психотерапевти є ключем до успішного відновлення після травм. У співпраці з провідними українськими й міжнародними експертами будуть розроблені спеціалізовані навчальні програми, які допоможуть медичним фахівцям надавати ефективну допомогу тим, хто пережив травму внаслідок війни.

Проєкт ПОВЕРНЕННЯ: Віктор та Олена Пінчуки створять центри ментального здоров’я для військових

Коментуючи, засновник проєкту ПОВЕРНЕННЯ, бізнесмен і філантроп Віктор Пінчук зазначив:

"Травми війни часто невидимі, але їхній вплив на життя людей колосальний. Кожен українець несе на собі величезне психологічне навантаження. Але найважче, звичайно, тим, хто на фронті, хто постійно ризикує своїм життям, втрачає побратимів, посестер. Саме заради їхньої підтримки, їхнього повернення до повноцінного життя ми запускаємо цей новий проєкт. Вірю, що він буде успішним. Я впевнений у професійності наших фахівців і в стійкості наших героїв та героїнь. Міцно стояти на ногах можуть і ті, у кого вони ампутовані, адже справжня сила народжується в голові. Саме психічна стійкість і віра в себе дозволяють долати найскладніші випробування".

Засновниця проєкту Олена Пінчук наголосила:

"Чим довше триває війна, тим важчими стають проблеми ментального здоров’я тих, хто щоденно проходить через неймовірні випробування. У людської психіки є ресурс, він не безмежний. Питання ментального здоров’я не менш важливі й складні, ніж здоров’я фізичного. До них треба ставитися з максимальною увагою та повагою. Надзвичайно важливо, щоб у їх вирішенні брали участь справжні професіонали. Тому наше завдання — створити таку всеукраїнську мережу, в кожному з центрів якої наші герої та героїні відчуватимуть турботу фахівців найвищого рівня".

Проєкт із ментального здоровʼя ПОВЕРНЕННЯ стане ще одним ключовим напрямом у підтримці військових, ветеранів і їхніх родин. На початку 2023 року Віктор та Олена Пінчуки започаткували національну мережу реабілітаційних центрів для поранених військових RECOVERY. За цей час було відкрито 15 інноваційних та безбар’єрних центрів, які надали якісні й безплатні послуги понад 20 000 поранених військових. У межах освітнього напряму RECOVERY понад 3000 медичних фахівців пройшли навчання й програми обміну досвідом, зокрема в США, Австрії, Латвії, Естонії, Литві, Швейцарії, Норвегії.

Додаткова інформація

Україна через воєнну агресію нині переживає безпрецедентну кризу, яка спричиняє серйозні психологічні травми українців. Війна призводить до розвитку різноманітних розладів психічного здоров’я, зокрема посттравматичного стресового розладу (ПТСР), депресії, тривожних розладів, емоційного вигорання та інших психічних станів. Зокрема, під великим впливом цих негативних факторів перебувають військові, для яких наслідки війни можуть значно погіршувати якість життя. В умовах постійного стресу й ризику вони стикаються із серйозними труднощами в збереженні психічної рівноваги, що також впливає на їхню здатність виконувати бойові завдання ефективно.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), кожна п’ята особа, котра перебуває в районах, де ведуться воєнні дії, у будь-який момент протягом останніх 10 років стикається з певною формою психічного розладу — від легкої депресії чи тривожності до психозу. При цьому майже кожна десята особа, зокрема серед ветеранів, може мати психічний розлад і потребувати допомоги.

Під час активних бойових дій інформація про поширеність психічних розладів серед військових залишається чутливою. Водночас, за даними соціологічного дослідження Gradus Research Company, 71% опитаних цивільних в Україні останнім часом відчувають стрес або сильну нервовість. Що стосується військових, то вони постійно перебувають у ситуаціях, які можуть стати психотравмуючими, а без своєчасної допомоги — призвести до розвитку психічних розладів.

Планується, що центри ментального здоров’я надаватимуть системну підтримку, забезпечуючи військових, ветеранів і їхні родини кваліфікованою та вчасною допомогою, профілактикою і відновленням за найкращими світовими стандартами. Центри ментального здоров’я надаватимуть допомогу як через медичні заклади (центри), так і через мобільні мультидисциплінарні команди.

Мультидисциплінарні команди центрів об’єднають клінічних кейс-менеджерів, лікарів-психіатрів, психологів, лікарів-психотерапевтів, медичних сестер, соціальних працівників, координаторів рецепції, водіїв і медичних реєстраторів. Завдяки такій структурі центри забезпечать ефективну та комплексну підтримку пацієнтів на різних етапах лікування й реабілітації.

Ставлячи за мету розвиток всеукраїнської мережі центрів ментального здоровʼя, Віктор та Олена Пінчуки зосереджують значну увагу на освітньому напрямі. Для фахівців у сфері ментального здоров’я планується розробляти спеціалізовані навчальні програми, що враховуватимуть особливості кожної професійної спеціалізації та надаватимуть практичні знання й ефективні інструменти для роботи з пацієнтами.

Програми передбачають обмін досвідом з українськими й міжнародним експертами та супервізорами, які мають ґрунтовний досвід роботи з психологічними травмами, зокрема наслідками війни. Воркшопи, тренінги й супервізійні зустрічі сприятимуть підвищенню кваліфікації спеціалістів, даючи їм можливість обирати найбільш відповідні терапевтичні підходи для відновлення ментального благополуччя військовослужбовців і членів їхніх родин.

Такі заходи сприятимуть підвищенню професійної компетентності в межах України, впровадженню найкращих світових практик у сфері ментального здоров’я та забезпеченню високої якості допомоги пацієнтам.