Уряд підтримав законопроєкт, що трансформує вищу освіту – які будуть зміни
Кабінет Міністрів України схвалив законопроєкт, яким вдосконалюється вища освіта. Студенти зможуть обирати спеціальність після 1-2 курсів, а контрактники — тривалість навчання, заочну форму замінить дистанційна. Про це повідомляє Міністерство цифрової трансформації.
У міністерстві додають, що зміни до законодавства дадуть змогу оптимізувати роботу закладів вищої освіти, зроблять навчання ефективнішим, а також наблизять українську освіту до європейських стандартів.
Студенти, які навчаються за контрактом, зможуть регулювати термін навчання — наприклад, завершити бакалаврат за 3 роки замість 4. Чи навпаки — здобути ступінь за 6 років. Це допоможе формувати зручний графік, якщо студент працює чи хоче приділити більше уваги певним предметам, каже міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.
Відтепер спеціальність можна обрати після першого чи другого курсу навчання. Після проходження 60–120 кредитів ЄКТС студенти зможуть вибрати спеціальність у межах широкої галузі. Наприклад, у межах галузі "Соціальні науки" після 2 курсів обрати соціологію, соціальну роботу чи політологію.
З 2024 року заочну й вечірню форми замінять дистанційною. За словами Федорова, дистанційне навчання показало себе ефективніше, ніж купування дипломів та освіта "для галочки".
Зокрема, студенти денної форми навчання матимуть регульовану кількість годин, які необхідно проходити на лекціях чи практичних заняттях. Для бакалаврів — не менше ніж 10 годин, для магістрів та аспірантів — не менше ніж 8 годин. Зазначається, що раніше цей показник не регулювався і деякі заклади цим зловживали, пропонуючи студентам опрацьовувати дисципліни майже самостійно.
Для студентів, які навчаються на регульованих спеціальностях (право, медицина, військова служба, атомна енергетика тощо) вибірковий компонент буде меншим, ніж раніше, — 10% замість 25%. А для нерегульованих — навпаки, відсоток може бути більшим за 25%.
Законопроєкт ще мають розглянути у Верховній Раді.