Ілюстративне фото: Freepik

Дедалі частіше люди звертаються до чат-ботів з ШІ за підтримкою у дружбі та психологічному здоров’ї. Найбільшу популярність ця функція має серед підлітків. Згідно з дослідженням Common Sense Media, 72% підлітків віком від 13 до 17 років бодай раз користувалися ШІ-компаньйоном. Про це пише CNBC.

18% респондентів зазначили, що використовують ШІ для соціальної практики, 12% – емоційної чи психологічної підтримки, 9% – як товариша чи найкращого друга.

Вейл Райт – психотерапевтка та психологиня – наголошує: "ШІ ніколи не замінить зв’язок з людиною. Це просто не те, для чого він створений".

Експерти зауважують, що мета ШІ – утримувати людину на платформі якомога довше. Зокрема, ці системи не створені для глибоких та тривалих взаємодій. Райт стверджує, що компанії програмують чат-боти у такий спосіб, щоб ті викликали залежність.

Омрі Гіллат, професор психології Канзаського університету, резюмує, що взаємодія з чат-ботом видається "штучною" і "порожньою", порівнюючи з людськими стосунками.

Крім того, згідно з даними Harvard Business Review, головна причина, чому люди звертаються до цих чат-ботів, – терапія та потреба в спілкуванні. Експерти наголошують, що ШІ не може і не повинен замінювати психотерапевта.

"По суті, ці боти говорять людям саме те, що вони хочуть почути, – каже Райт і додає: – Якщо людина в певний період переживає труднощі та вводить у чат потенційно шкідливі чи нездорові думки або наміри, такі чат-боти можуть лише підкріплювати ці думки й поведінку".

Експертка також зауважує: суттєва слабкість ШІ полягає в тому, що, попри наявні знання, у нього немає розуміння. Наприклад, чат-бот знає, що певні наркотики можуть покращити самопочуття, викликаючи ейфорію, тож може порадити щось подібне. Однак у нього відсутнє розуміння того, що такі поради не можна давати людині, яка проходить реабілітацію після вживання заборонених речовин.